Роналдиньо затрупа с подаръци пловдивчанин

Прочутият бразилец е почитател на българската народна музика, казва Георги Шейтанов, който показа в музей безценната фланелка с номер 10.

Eдин от най-добрите футболист на ХХI век - Роналдиньо, изразява радостта си след вкаран гол със стъпки от ансамбъл "Тракия". Това твърди известният фен на бразилеца Георги Шейтанов, който направи експозиция на футболната звезда в родното си село Дълбок извор. Години наред пловдивчанинът събирал подаръците, които футболистът му изпращал, и накрая решил да ги покаже в специален кът към Музея на тракийската народна музика. 

Всичко започнало, когато преди години Шейтанов изпратил на Роналдиньо компактдиск с българска народна музика, в който имало песен на Бисер Каев - Байряма и Дълбокоизворската група. Футболистът много харесал протяжната музика на кларнетиста и поискал още дискове с български фолклор, както и да види как точно се танцува. Шейтанов му изпратил дискове на ансамбъл "Тракия" и на оркестър "Канарите". В писмо до българина футболната звезда споделил, че нашата народна музика много му харесва. 

"Роналдиньо ми отговори, че харесал музиката и танца и дори се опитал да копира стъпките", разказа Шейтанов. От познати пък разбрал, че футболистът споделил по телевизията, че релаксира и загрява на тренировките с източноевропейска музика. И Шейтанов допуска, че става дума за нашите танци, които футболистът е гледал от изпратените от българина записи. 

Носителят на "Златна топка" се отблагодарява на нашенеца, като му изпраща запис, на които футболистът свири на барабани. Ритъмът е в кръвта на бразилеца, той е много добър барабанист и има записи с различни музикални банди в Рио. Сред даровете на звездата до Шейтанов са любимата му книга "Омерта" на Марио Пузо при това с автограф. Роналдиньо изпращал на българина дори и луковици от цветя.

Най-ценна обаче е фланелката на футболната звезда с номер 10 от "Барселона". Тя е със специален воден знак на всяка буква от името и според Шейтанов стойността <210> е не по-малка от 20 000 лева.  В експозицията Шейтанов е подредил и много фотоси на прочутия футболист. Дори го е поставил сред тези на професори и академици по музика и фолклор. До къта на Роналдиньо е и знамето от бенефисния мач на Стоичков с подписа му, хвали се Шейтанов.    

Впечатлен бях от опаковката на подаръците. Всичко беше толкова  подредено, изящна работа, спомня си Шейтанов.  

Даровете могат и днес да се видят в читалище "Пробуда" в Дълбок извор, където Шейтанов откри преди време музей на тракийската народна музика. Той е един от големите любители на фолклора в този край. А селото му се слави далеч в миналото с огромната си сцена и музикални надсвирвания. Заради народната музика, която звучала, в селото прииждали от всички части на страната. Гостите дори трудно си намирали място къде да нощуват и оставали под открито небе.  

Идеята за музея на българската народна музика дава Шейтанов и успява да го реализира със собствени средства. Първи ръка му подават Наско Канара, ръководител на прочутия оркестър "Канарите", "Орфей" и "Славяни", Пенка Павлова и ансамбъл "Тракия" с професор Дженева. Решават, че мястото на този музей е точно в Дълбок извор, защото през 80-те години тук се провежда първото надсвирване на сватбарски оркестри. 

Днес в музейната експозиция на читалището освен многобройните портрети на известни певци и музиканти от Тракия се пазят някои от техните първи музикални инструменти. Тук може да се види един от първите кларнети на Иво Папазов - Ибряма, покорил сърцата на поколения българи. Музикалният инструмент е лично дарен от него след едно от надсвирванията в селото.

В музея се пази и пианото на професор Филип Кутев, докарано от Шейтанов от София със съгласието на дъщерята на професора Елена Кутева. Тук е и цигулката на Антоанета Димчева, дъщеря на основателя на Първомайската народна група Делчо Димчев. Умаленият инструмент бил направен специално заи четиригодишното момиченце, след като баща ѝ започнал да я обучава. За нещастие, Антоанета умира две години по-късно. Цигулката е запазена и сега е поставена на видно място в музея.

Днес внучката на основателя на Първомайската народна група е цигуларка. Друг известен музикант, за когото много може да се научи от музея, е Рамадан Лолов. След 9 септември великият музикант, прочул се и на Запад, остава без пенсия. Един ден той отива при министър-председателя Вълко Червенков, като му занася 2 чувала с музикални плочи, а в другия - западни списания, писали за талантливия музикант. След това попитал политика дали все пак не заслужава след всичко това поне една пенсия. Червенков веднага се разпоредил Лолов да получи такава.

Академици и професори, родени в селото

Дълбок извор е дало на страната ни един академик и трима професори. Академик д-р Янко Караджов напуска страната на млади години и създава във Франция частна клиника, разказват с гордост в селото. Академик Ташо Ташев пък е бил личен доктор на Георги Димитров. Брат му Петър Ташев е един от архитектите на София. Днес подреденото и китно село Дълбок извор дължи на него архитектурната си визия.

Имоти за любители на тишината

Селото с музея на народната музика и подаръците от Роналдиньо е едно от живите селища в района на Асеновград. Много хора от града си купуват тук къщи, за да се оттеглят от шума и стреса на големия град. Дълбок извор е на 34 км от Пловдив, на 23 от Асеновград и 12 км от Първомай. Изгодните цени на имотите и красивата природа в района привлича новодомците, разказват местните. В селото има шивашки цех, работещо училище и читалище.  

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?