Голямата Базилика минава под шапката на "Старинен Пловдив"

Новата заместничка на Богомил Грозев - доц. Елена Кантарева, поема управлението на обекта     

 

Епископската Базилика минава под шапката на Общинския институт "Старинен Пловдив" и ще се управлява от доц. Елена Кантарева. Тя и в момента отговаря за реставрирането и експонирането на уникалните раннохристиянски мозайки.

При стартирането на проекта бившият кмет на Пловдив Иван Тотев твърдеше, че мениджирането на Базиликата ще се поеме от спонсора "Америка за България", откъдето щели да лобират за включването на мозайките в списъка на ЮНЕСКО със световното културно наследство. Днес обаче такава възможност не се коментира. 

Заместничката на Богомил Грозев в ОИ "Старинен Пловдив" доц. Кантарева само ще предложи екипа, с който ще работи. В него задължително ще има щатни екскурзоводи, които ще разказват на посетителите историята на старините. Очакваме подкрепа от Министерството на културата за попълване на екипа, коментира пред "Марица" Богомил Грозев.    

В следващите седмици предстоят срещи между ОИ "Старинен Пловдив" и Общината, за да се реши кога ще е официалното откриване на Епископската Базилика.

Новата градска атракция ще е с платен вход, като таксата за възрастни ще е 12 лева. За деца и ученици тя ще е значително по-евтина. Достъпът за хора с увреждания ще е свободен. Ще има и комбиниран билет, който включва посещения на Малката и Голямата Базилика.

Обектът очаква гости с много атракции. В голямото антре ще има мултимедийни проектори и „стена на сенките“. До експонатите ще бъдат поставени информационни табла.

На втория етаж ще има детски кът с 3D реалност.

Заради мозайките в цялата сграда ще се поддържа специален температурен режим, ще се следи и въздушната влажност.

Вярваме, че пловдивчани и гостите на града ще оценят Базиликата, а пространството край нея съвсем скоро ще се превърне в любимо място за разходки, подобно на Цар-Симеоновата градина, Главната, Капана и Стария град, казват от Общината. 

Десислава Тальокова: "Америка за България" вложи 13,5 в проекта

 

Десислава Тальокова е изпълнителен директор на "Америка за България". Фондацията е основен инвеститор по проекта за реставрация и експониране на археологическото наследство на Епископската Базилика

 

Г-жо Тальокова, колко средства инвестира "Америка за България" в проекта "Епископска Базилика".

Бюджетът, инвестиран от Фондацията, е близо 13.5 милиона лева. Парите са изразходвани за разкопките, археологическите и реставрационни дейности, изграждане на защитното покритие, създаване на изложбите и вътрешните пространства на Базиликата, външното кафе и детската площадка, за която средствата са дарени от EVN. Подобно на Малката базилика, друг проект, изграден в партньорство между Фондацията и Община Пловдив, Епископската базилика ще се стопанисва и управлява от Община Пловдив. 

Общината отговаря за оформянето на пространството край Базиликата

Как се включи Община Пловдив по време на строежа на Голямата Базилика?

От самото начало на работата по Епископската Базилика Фондацията си партнира много добре с Община Пловдив. Както с предишния кмет Иван Тотев, така и със сегашния Здравко Димитров и техните екипи имаме високо ниво на конструктивно и  професионално сътрудничество. Ангажиментът на Община Пловдив по отношение на Епископската базилика включва изпълнение на външното площадно пространство, неговите ВиК и електрически мрежи, вертикална планировка и озеленяване, външен асансьор, цялостната прилежаща инфраструктура - тротоари, паркинг, велоалея, връзката с Одеона.

Как се отчитат средствата, дадени за изграждането на Базиликата?

Както по всеки един проект, подкрепен от Фондацията, внимателно следим всеки похарчен лев. Отчитаме инвестираните в Епископската Базилика средства от „Америка за България“ до стотинка пред нашия борд на директорите на всеки три месеца. 

Средствата за реставрацията и новата сграда се отчитат до стотинка пред борда на фондацията 

Как виждате бъдещето на обекта?

Още от момента, в който започнахме работата по проекта, визията ни беше тя да се превърне в оживен културен център - привлекателно място за хора от всякакви възрасти, пловдивчани и гости на града от България и от света. Тази идея определи подхода при организиране на вътрешното пространство, в центъра на което, разбира се, са мозайките. Съвременни технологии допълнително ще обогатят преживяването на посетителите.

Интерактивният детски кът и външната детска площадка, „класната стая“, ателието за реставрация на мозайки, пространството за събития, ще дадат възможност за по-наситено и разнообразно културно съдържание - изложби, концерти, представления, детски програми, научни конференции. 

За да подпомогне тази дейност, преди почти две години помогнахме за създаването на Фондация „Приятели на Базиликата-Пловдив“, в която активни пловдивски граждани и бизнеси, както и чуждестранни дарители даряват средства като „осиновяват“ една от близо стоте мозаични птици. Със събраните средства ще се подпомага културната дейност на Базиликата.

Поели сме и ангажимент да помогнем кандидатурата на Епископската базилика и римското мозаично наследство на Филипопол за Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО.

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?