4020

Ремонтите няма да свършат до 15 септември: Местят две училища или ще учат онлайн

В две от четирите училища в Пловдив, които се ремонтират с пари от Националния план за възстановяване и устойчивост, бригадите няма да свършат до началото на учебната година. Вече се търсят варианти къде да бъдат организирани занятията на учениците.

ОУ „Екзарх Антим I" предлага временно да се пребазира в близкото СУ „Св. Климент Охридски“. Там доскоро заради ремонти бяха учениците от Гимназията по електротехника и електроника, но вече са освободили.

Обмисля се учебният процес за прогимназиален и гимназиален етап на СУ „Пейо Яворов“ да започне в СУ „Никола Вапцаров“, а учениците до 4. клас да останат във вече ремонтирания сектор от школото.

Последна мярка, ако не се намери друг вариант, е да се поиска от МОН разрешение за няколко седмици обучение от разстояние в електронна среда на учениците от ОУ „Екзарх Антим I“.

Ремонтите са по програма "Модернизация на образователната среда" и фирмите изпълнители се движат в рамките на сроковете в договорите си с Община Пловдив. Заложените дейности обаче са мащабни и изпълнението им няма да приключи до септември.

Училища в ремонт искат решение до края на август

До края на август да има решение как ще започне учебната година за учениците от ОУ "Екзарх Антим I" и СУ "Пейо Яворов", където ремонтите няма да приключат до първия звънец. За това настояват директорите на двете учебни заведения - д-р Катерина Василева и Пламен Стоилов.

И в двете учебни заведения се извършват мащабни ремонтни дейности  по програма "Модернизация на образователната среда" с милиони левове по Плана за възстановяване и устойчивост. Фирмите изпълнители са в крак със сроковете. Наближаването на учебната година обаче притиска директорите да търсят алтернативни решения как да организират учебния процес.

С около 5,5 млн. лева ОУ „Екзарх Антим I“ ще стане като ново - с нова дограма и покрив, обновени ВиК и елинсталации, изцяло преобразено отвътре - с нови настилки, тавани, акустични стени, въздухоотвод, с допълнителна пристройка със санитарни помещения.

Към днешна дата половината от фасадата вече е готова, работи се по останалата част, а също в сутерена и класните стаи, каза директорката д-р Катерина Василева. Срокът за приключване на строително-ремонтните работи изтича през ноември и фирмата не изостава от графиците. Възникнали са обаче несъответствия между техническия проект и изискванията на различни нормативни актове. Това налага промени, което удължава и необходимото време за изпълнение. Чак вчера например бил уточнен окончателно размерът на отвора на вратите.

Сградата е строена още през 1920 г., влязла в експлоатация през 30-те години. После през 50-те, 60-те и в периода 2012-2014 г. е правено пристрояване и са усвоявани нови пространства. Сега също се прави допълнителна пристройка в двора. Всичко това затруднява и изскачат изненади. Подът под паркета се оказал дюшеме върху греди, под които има сгур. "Всичко трябваше да се изчисти. Всеки проблем в хода на работата изисква нови съгласувания", обясни Катерина Василева.

Още на старта през пролетта стана ясно, че реалните срокове за изпълнение на всички дейности са поне 5 месеца, но строителите се заеха ударно, за да не пострадат две учебни години, след като миналата част от учениците довършиха в ОУ „Д-р Петър Берон“.

Вече е категорично ясно, че няма как работата да приключи до началото на предстоящата  учебната година и още на 24 юли директорката е уведомила Общината и Регионалното управление на образованието, че за нормален учебен процес има нужда да бъдат осигурени 3 класни стаи за целодневна подготовка, 9 - за учебни часове, 2 - за работата на психолога и ресурсния учител. Отправила е предложение да се ползва сградата на СУ „Св. Климент Охридски“.

Не може учениците да останат в ОУ „Д-р Петър Берон“, тъй като и там не могат да се поберат - през пролетта бяха преместени, след като начален етап в школото домакин приключи учебната година. През новата обаче няма място да всички ученици в една сграда.

Ако ОУ "Екзарх Антим I" започне годината в две бази, трябва да са близо, за да могат да се придвижват учителите.

От изпращането на писмата до момента са реагирали от Комисията  по образование в Общинския съвет. На 9 август нейни представители и лично кметът Костадин Димитров се убедили на място как върви ремонтът.

Постоянен е диалогът с Общината, строителния надзор, проектантското бюро, за да се изчистват всички нововъзникващи казуси.

Миналата седмица директорката е уведомила в електронната система родителите и екипа за фактическата ситуация.

Катерина Василева настоява решението къде ще започне учебната година да е ясно най-късно до 2 септември.

Всяко забавяне ще доведе до напрежение, предупреждава тя. Има уверенията на фирмата, че работата ще приключи до 15 септември. „Но на нас ни трябват още поне две седмици, ако работим безспирно - за почистване, да се сложи в ред видеонаблюдението, окабеляването и интернетът, да се пренесе обратно оборудването, което е на склад в Панаира, и да се направи още веднъж фино почистване, преди да се въведат учениците“, каза д-р Василева.

А на 2 септември се връщат на работа учителите. "Къде да ги настаня, трябва помещение от поне 50 кв. м  с Wi-Fi. Ние сме Гугъл референтно училище и с лаптопите ще се справим с всичко останало", добави директорката. Последна възможна стъпка, ако не се намери решение навреме, е да поиска от министъра на образованието учебната година да започне в ОРЕС - обучение от разстояние в електронна среда, за две седмици или месец.

Надявам се на разумно и сериозно решение от страна на институциите,

добави Василева. Община Пловдив  трябва да се произнесе за пребазирането, тъй като училищата са общинска собственост, а РУО отговаря за организацията на учебния процес.

Най-малките остават в СУ "Пейо Яворов", ОУ "Елин Пелин" е почти готово

В СУ „Пейо Яворов“ мащабният ремонт е на обща стойност 6,5 млн. лева и към момента училището е опасано от скелета за поставяне на дограма. Прави се и цялостна модернизация отвътре на стаи и коридори, тоалетни, отоплителна инсталация, вентилация и климатизация. Фирмата има още няколко месеца за работа по договор и действа според сроковете, каза директорът Пламен Стоилов. Опасенията са, че до 15 септември няма да е въведена в експлоатация цялата сграда. Затова на 15 август директорът е пратил доклад и предложение до Община Пловдив - в 12 завършени стаи учебната година да започне в СУ „Пейо Яворов“ за децата от начален етап. Учениците обаче са общо 818. Затова Стоилов е обсъдил с директора на СУ „Никола Вапцаров“ възможността прогимназиален и гимназиален етап да учат там. Училището е с подходяща локация и може да приеме учениците, а директорът Стоян Стратиев е в готовност да съдейства.

Ако бъде взето окончателно решение за такъв вариант, впоследствие ще се уточняват графикът и смените на занятията за учениците от двете учебни заведения.

В ОУ "Елин Пелин" ремонтът е на стойност 4,8 млн. лв. и работата е на приключване. Вече започваме да подреждаме, каза директорката Татяна Вангелова. Остават някои довършителни работи по стълбищата и двора, но очакванията са учебната година да започне нормално и ремонтните дейности да не пречат на учебния процес.

 

Оцени новината

Оцени новината
4.6/5 от 5 оценки
4.6/5 от 5 оценки

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?