Ремонти и разхищения бележат Пловдив 2019

Местните творци възродиха сцените и измиха лицето на града от скандалите за безсмислените колосални харчове

Половината от домакинството на Пловдив като Европейска столица на културата е вече зад гърба ни. Градът и местната администрация започнаха 2019 г. с огромни надежди, обещания и дузина поети ангажименти, голяма част от които останаха в сферата на добрите намерения. След шумното и шарено откриване събитията от програмата на ЕСК постепенно минаха под радара на широката общественост.

Тържественото откриване с Вавилонската кула придоби характер на всенароден скандал заради колосалните харчове от над 2,5 млн. лв., които събудиха и интереса на прокурорите.

Основната част от събитията и инициативите остават далеч от пловдивчани и гостите на града. Дори и интересните акценти от програмата, които имат потенциал да привлекат по-широка аудитория, не успяват да постигнат сериозен ефект и достигат само до традиционната си публика, която и по принцип би ги посетила. Най-големите и очаквани събития за 2019 година си остават тези, които се превърнаха в неделима част от новия имидж на Пловдив и се случват ежегодно.

Възраждането на арт сцената под тепетата е безспорен факт. Пловдив ври и кипи от концерти, фестивали и изложби. Творците са развихрили въображението и потенциала си въпреки изказваните под сурдинка критики, че лъвският пай от финансирането отива при чуждоземни артисти и такива, които винаги са били далеч от Европейската столица на културата. Нищожни трохи останаха за пловдивските гилдии - певци, групи, хорове, ансамбли, танцови трупи, писатели, художници, кинаджии и други.

Домакинството открои и хроничния проблем с липсата на достатъчно сцени. Именно затова огромната част от ключовите събития на ЕСК са съсредоточени в топлите месеци. Тези спектакли и концерти по неволя се провеждат на построеното от древните жители на Филипопол - Античния театър и Римския стадион. Другите любими места за фестивали са парковете на Джендема и Лаута, кино „Орфей“ и Летният театър на Бунарджика.

Домът на културата се оказа с препълнен капацитет и не може да побере дори постановките на Операта, билетите за които се изкупуват за часове. На помощ се притекоха и двете спортни зали - Колодрума и Сила. В първата зрителите видяха зашеметяващите спектакли на Болшой Московский цирк, Филип Киркоров и Кубанския казашки хор, а във втората пя британската легенда Том Джоунс.

Художниците са напът най-накрая да извадят късмет след мъчителните перипетии с ремонтите и строежите на градските галерии. В понеделник се открива модерната галерия Капана на мястото на бившия Детмаг Снежанка, а в края на месеца и новата Галерия на Дружеството на пловдивските художници.

Не им провървя на гостите и жителите с ремонта на Централния площад, който вече година представлява огромна строителна площадка, невъзможна за преминаване. Въпреки несполуките на общинската власт и неразумното изразходване на средствата Европейската столица на културата започва да се очертава като успешна, заслугата за което имат главно пловдивските творци.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
3 коментара
Цигани

Цигани

14.07.2019 | 10:27

Ама бала...

Отговори
1 0
wer

wer

13.07.2019 | 21:28

за ЕСК беше направено следното: Събори се изложбената зала, разкопа се центъра, под претекс, че покрива капе, се затвори концертна зала-единствената зала с добра акустика в града, Като прибавам бутафорната гипс-картонена зала на дома на културата, уж многофункционалната зала, липсата на поне един стадион и остава кебапчета феста в Лаута за да е пълна културната картинка.

Отговори
5 1
Вие от  Марица

Вие от Марица

13.07.2019 | 17:50

Освен да плюете и недоволствате друго знаете ли ?!?! Ааа,да забравих,и да пишете тъпи заглавия !

Отговори
4 12

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?