Ремонтът на Хуманитарна гимназия продължава и догодина
- 15:15, 19.09.2024
- 16:09, 19.09.2024
- 1461
- 0
Реставрацията и ремонт на Хуманитарна гимназия ще продължи и през лятото на 2025-та. Строителните работи започнаха през миналата година с изричното условие, поставено от кмета на район „Централен” Георги Стаменов, да не пречат на учебния процес и да се извършват, докато децата са във ваканция. Затова през 2023 г. бригадата от фирма ВХД – АД реставрира фасадата, а сега за няколко месеца ремонтира покрива.
„В събота и неделя строителите монтират гръмоотводите, довършват обшивките и след това ще махнат скелето. С това завършва външната реставрация – фасада и покрив. Надявам се, че през следващата година ще имаме възможност да създадем необходимата организация и да стартираме реставрационните дейности в самата сграда”, коментира за „Марица” Георги Стаменов.
По договор целият ремонтът на ХГ "Св. св. Кирил и Методий" надхвърля 15 млн. лева с ДДС, но финансирането не е осигурено на сто процента. Досега във възстановяването на паметника на културата са вложени около 6 млн. лева, осигурени от републиканския бюджет и от Община Пловдив. За окончателното завършване на ремонта са нужни още 7 млн. лева, без да се брои ДДС, и районният кмет разчита, че средства ще бъдат заделени в градския бюджет за 2025 г., както и от държавата. Стаменов подчерта, че е благодарен на кмета Костадин Димитров и Общинския съвет за това, че тази година на два пъти са отделяли пари за емблематичната гимназия, за да се обучават децата в по-комфортни условия.
„В реставрационните работи вътре в сградата е включена подмяна на дюшемето, нови санитарни възли, отопление и вентилация, цялостно боядисване. Монтаж на климатици е забранен, защото сградата е паметник на културата, затова ще се използва системата на парното, като вместо радиаторите ще се сложат конвектори, които през зимата ще подават топла вода, през останалите месеци ще охлаждат”, уточни Георги Стаменов.
Успоредно с това със специални препарати ще се обработват дървените греди срещу влага и дървояди и ако има необходимост, ще се предприеме укрепване. Предвиден е монтаж на противопожарни панели, дюшемето ще се реставрира и ще се нареди отново - това е изискването на НИНКН по проекта. В кухините между гредите ще поставят каменна вата, след което ще се сложи нов таван. Всички инсталации ще бъдат подменени, увери кметът на район „Централен”. В договора е включена и реставрация на вратите.
„Разговарял съм със строителите да не поемат други обекти през 2025 г., да поръчат материалите и да започнат по-рано, защото работата е много – над 6500 кв. метра площ за реставрация и ако сметнем обработването, ще излязат сигурно около 30 000 квадрата. Целта ни да дадем нов живот на тази старинна сграда и да подобрим условията за учениците", допълни Георги Стаменов, по чиято инициатива беше изготвен проект и избран изпълнителят.