Разглеждаме безплатно Източна порта на Филипопол, двама кметове на Пловдив я откриха СНИМКИ
- 12:08, 19.11.2024
- 13:41, 19.11.2024
- 2448
- 0
Пловдивчани и гости на гости на града ще разглеждат безплатно от днес обновената до неузнаваемост Източна порта на Филипопол, която се намира в близост до Понеделник пазара в подножието на Стария град. Вратата ще се заключва вечер, за да няма вандалски прояви, съобщи кметът Костадин Димитров, след като реставрираният археологически обект беше открит официално с пищна церемония с участието на учениците от Музикалното училище „Добрин Петков” и възпитаниците от Националната гимназия за сценично и екранно изкуство, облечени като древни римляни.
На откриването беше и бившият кмет на Пловдив Здравко Димитров, чийто екип започна проекта за реставрацията и почти го завърши. Благодарение на приемственост Пловдив има още едно бижу, отбеляза Костадин Димитров, като пожела много пловдивчани и туристи да видят обновения паметник на културата.
Заедно със Зико на Източната порта дойдоха и неговите зам.-кметове Тодор Чонов, Анести Тимчев, Величко Родопски. А Костадин Димитров пристигна с целия си екип – Пламен Панов, Женя Петкова, Владимир Темелков, Ангел Славов, инж. Тошо Пашов, Николай Бухалов, Ерол Садъков Отсъстваше само Иван Стоянов, който днес има маратон от важни заседания.
На събитието, очаквано от години, бяха шефът на Общинския съвет Атанас Узунов и кметът на район „Централен” Георги Стаменов, който направи широка пешеходна алея на ул. „Митрополит Панарет” с пейки и осветление и ремонтира тротоарите около Източна порта.
„Пловдив се сдоби с още една перла в туристическата огърлица”, каза археологът Мая Мартинова, ръководител на археологическите проучвания. Тя напомни, че останките от древното селище бяха намерени през 1977 г. при строеж на стоматологична поликлиника, а разкопките се възобновиха преди две години, като отбеляза големия принос на първите откриватели на уникалния комплекс Лилия Ботушарова и Елена Кесякова, на Галина Пировска, изготвила проекта за реставрацията заедно с екипа и починала наскоро, на реставратора Никола Стоянов.
"Значението на археологическия комплекс е изключително за историята на Пловдив", подчерта Мая Мартинова. ".В процеса на археологическото проучване установихме наличие на културен пласт от елинистическата епоха 4 – 3 век преди Христа, което е от особено значение за топографското развитие на античния град. В началото на втори век е построена почетна арка в чест на посещението на император Адриан, останки от която са интегрирани по-късно в конструкцията на късноантичната порта", разказа археологът.
И продължи:
Няколко години по-късно, по времето на император Марк Аврелий е изградена крепостна стена, от който е намерен двуезичен надпис за тази стена. След трагичните събития през 251 г.по време на готските нашествия при възстановяването на града е изграден този внушителен комплекс – Източна порта за връзка между Филипопол и Вавилон с най-широката улица от античната епоха, разкрита на територията на Пловдив и в България – 13 – 20 метра, с тротоари и запазената оригинална настилка.
Късноантичната порта е изградена като цялостен комплекс с още една малка уличка, извеждала към източните склонове на Небет тепе и страхотни мраморни колонади в римския стил от двете страни на улицата.
Архитектурен комплекс, който може да бъде гордост за всеки град. Мисля, че Пловдив с този комплекс се сдоби с още една перла в туристическата перла на града", завърши развълнувано Мая Мартинова.
Първите посетители си направиха снимки сред античните колони. Костадин Димитров се настани между учениците - римляни, Здравко Димитров се прегърна с арх. Румяна Пройкова, която през дългия си творчески живот е изготвила много проекти за реставрация на паметниците на културата, включително и на Небет тепе.
Още два археологически комплекса ще бъдат открити за посетители в близко време след реставрацията - Небет тепе и Одеона.
Снимки от Валентина Биларева