Радка Цонкова, психолог: Обиждайки другия родител, обиждате детето
- 09:24, 28.10.2013
- 09:25, 28.10.2013
- 1800
- 5
Според психолога Радка Цонкова, най-важното нещо, когато се стигне до решението за раздяла на двамата родители, е да се обясни на детето какво се случва. Най- добре е това да направят двамата. За да може то да разбере какво става, какво предстои и че отношенията им към него остават същите. “Ако такова обяснение липсва, което е много често срещано, това води до вътрешно напрежение. Това напрежение може да се натрупа и да доведе до някаква фобия и до много силна тревожност”, обяснява специалистът.
По думите на Цонкова, в много голям процент от случаите родителите настройват детето срещу другия. Най-често този, който е получи правата за попечителство, се възползва от силата си и тогава може да се стигне до синдром на родителско отчуждаване. Това, което според специалиста родителите не разбират, е, че обиждайки бившия си партньор, прехвърлят обидата върху детето си. “Раждайки се, ние се самоосъзнаваме като цяло, създадено от две половини - от майка си и баща си. Чувайки обиди за единия, все едно обиждат едната ни половина. Това може да доведе до много ниска самооценка у детето и с времето да се превърне в проблем”, смята психологът.
Друг често срещан проблем при децата на разведени родители е непрестанното чувство на страх. Това според Цонкова отново се дължи на липсата на адекватно обяснение за ситуацията и на клеветенето на липсващия родител с реплики от рода на “него не го е грижа за нас, той ни остави”. Така детето развива фобия да не бъде изоставено и от другия си родител. То или се затваря в себе си, или започва да търси начини всячески да угажда и да се съгласява с грижещия се за него. Дори да чувства необходимост да се вижда и чува с липсващия родител, не признава за това, отново от страх да не нарани чувствата на грижещия се за него.
“Родителите трябва да разберат, че най-доброто за детето е разбиране, търпимост между двамата и свобода на вижданията и чуванията с липсващия. Детето трябва да знае, че може да потърси всеки от родителите си, когато реши, а не да се съобразява с график”, отбеляза Цонкова.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни




