44

Психиатърът д-р Герев пред "Марица": Страхът от трусове може да докара човек до лудост

Мощен трус разлюля Пловдив в днешния следобед. Как обаче влияят трусовете ни на психиката, "Марица" попита психиатъра д-р Веселин Герев: 


 - Д-р Герев, земетресение от 4.8 по Рихтер разклати Пловдивска област, като трусът се усети почти в цяла България. Хиляди хора се паникьосаха. Нека да кажем как влияе подобно преживяване на психиката и как се отразява върху нея?

 -  Повечето хора реагират съвсем емоционално. Не изпадат в паника, не се тревожат излишно, просто възприемат случилото се като едно събитие, което идва, заминава и го подминаваме. Проблемът е за по-тревожните хора и тези, които са склонни на по-емоционални реакции на стрес и психотравми. При тях от години наред се наблюдават два основни феномена, които са доказани в практиката. Единият феномен е паниката и постоянното тревожно очакване, че земята всеки момент ще се разлюлее. И вторият –  много интересни телесни усещания – на потъване на тялото, на разтрисане на земята под краката, които често предизвикват нестабилна походка, лек световъртеж, може и само главозамайване. Общо взето тези симптоми провокират още повече страха. Човек постоянно гледа лампата дали се клати, при всеки шум е постоянно нащрек дали няма да има ново земетресение. 

При нас тези усещания малко или много се засилиха от факта, че в Турция имаше разрушителни земетресения. Около месец медиите показваха доста неприятни картини на срутени сгради и затрупани хора. Освен това, имаше трусове, макар и далеч по-слаби, в Румъния и в Гърция. Това досега на нас ни се разминаваше, но ето, че се случи. Доколкото си спомням, преди около 10-12 години имахме пернишко земетресение. Тогава ситуацията пак беше същата. 

Човек трябва да си рационализира страховете, да разбере, че земята няма да се тресе постоянно и да не реагира под въздействие на страха и паниката, които са ни заложени в основния нагон за съхранение на здравето и живота. Това е доста дълбоко заложен в психиката нагон, като единствено подобна шокова и тревожна ситуация може да отслаби неговото въздействие и да накара човек да го загърби и да се отдаде на паниката - да бяга,  да тича, да се спасява. А това по принцип е най-грешното нещо, което може да се случи. Има много съвети, които гласят какво трябва да се прави. Просто човек трябва да си рационализира страховете. И ако не може и е много притеснен, тогава е хубаво да вземе нещо успокоително. 

 - Ако човек много се е наплашил след трусове, какво следва да направи? Познавам хора, които са ходили на баячки например.

 - Каквото иска, само и само да се успокои. Ако баячката ще го успокои, добре дошло. Ако ще му леят куршум и ще му се успокои психиката, добре дошло. Ако ще го успокои ментов чай, добре дошло. Въпросът е да не се действа под натиска на страха и паниката. Тогава действията са много некоординирани. Много разхвърлян и разпилян е човек в такъв момент. А всъщност няма къде да избягаш. Това не е превозно средства, от което да слезеш. 

 - Може ли подобен страх от трусове да ни докара до лудост? 

Особено след земетресението във Вранча преди близо 50 години доста хора развиха невротични състояния. Но нека да кажем, че след предшестващото го Чирпанско земетресение,  целият град е живял на палатки в Градската градина. Сега по-често ни се случват и ги има тези феномени. Затова хората малко или много свикнаха с тях. 

Не е изключено страхът да те докара до лудост, особено при хората, които страдат от някакъв тип фобии и паника. Има хора с фобии от земетресение. Приготвят си вкъщи раница с храна, фенерчета, външни батерии, зарядни. Но паниката винаги е лош съветник. Човек действа неорганизирано, а не целенасочено. 

 

 

Оцени новината

Оцени новината
4/5 от 4 оценки
4/5 от 4 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
И Ко стана със стреса ут Куроната ви Бя дибил

И Ко стана със стреса ут Куроната ви Бя дибил

07.06.2023 | 18:28

Страхът от земетресение може да ме накара да фана корудървица и да ти го набабаня у чииииииифутската нагла и гладна уста

Отговори
2 4

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?