Проверката с таблет се прави от двама униформени

Мобилните станции за отдалечен достъп ще спестят време и на полицията, и на водачите

От края на миналата седмица пловдивската полиция беше снабдена с таблети, които ще помагат на служителите на реда при проверки на автомобили по улиците и по пътищата. Чрез мобилните устройства ще се контолира и работата на униформените. „Марица” попита как ще се отрази въвеждането на таблетите върху контрола на шофьорите и дейността на катаджиите.  

Работните станции за отдалечен достъп, или така наречените таблети, са 23 на брой и обслужват ОД на МВР-Пловдив. Те са раздадени както на патрули, осъществяващи дейност по контрол на пътното движение в града, така и на районни управления извън Пловдив. Идеята е чрез тях да се осъществи по-бърза връзка с оперативните дежурни части, да се намали времето за престой на проверяваните от служителите водачи на МПС, както и да се повиши качеството на извършваната проверка. Цел на въвеждането на електронните устройства е и да се осъществява контрол над полицейските служители, които са ситуирани на определените места по съответните маршрути.

Всяко едно действие на полицейските служители след спиране на МПС води до обозначаване в работната станция за отдалечен достъп, която, осъществявайки връзка със сървъра на МВР, извършва проверка относно това дали въпросното МПС не е спряно от движение, както и дали водачът не е обявен за издирване или спрямо него няма наложени други административни мерки. Идеята е при всяко спиране на превозно средство действията на полицейските служители да бъдат документирани, за да има осъществяване на контрол от страна на ръководството и по всяко едно време да се извършва преглед на дейността на полицейския екип. Същевременно таблетите дават възможност при извършване на проверка да се установи и наличието на задължителната застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите”, както и валидността на свидетелството за правоуправление на проверявания водач.

Във връзка с необходимостта от по-голям контрол на дейността на полицейските служители, които осъществяват спиране на МПС, може да бъде установена с точност до минути и дейността, която е извършил екипът. Тази дейност впоследствие пък може да намери отражение при преценката за насочване на групите към невралгични места.  

Осъществяването на проверка на МПС и използването на таблетите няма да промени коренно начина на поведение и действията на полицейските служители при проверките. След спиране на МПС от страна на служителя на сектор „Пътна полиция” и представянето му ще се извършва и оглед на превозното средство и ще се изискват от водачите всички изисквани от ЗДП документи относно управляваното от него МПС, полица ГО и документите на водача. След като те бъдат предоставени на полицейския служител, чрез мобилната станция ще се осъществява проверка в системата, която ще позволи и въвеждането и получаването на данни относно регистрационен номер на МПС, марка, модел, както и наличието на наложени определени мерки срещу това МПС или срещу водача. След като бъде установено определено нарушение, то се отбелязва в съответната графа на програмата.

Проверката на спряно МПС обикновено се осъществява от двама служители или от повече при тематичните полицейски операции. Единият от служителите извършва проверката на документите, предоставя ги на своя колега, който ги проверява чрез работната станция, което пък от своя страна спестява много време при извършването на самата проверка. Когато не бъдат установени нарушения, водачът ще бъде освободен с възможно най-малко неудобства, свързани със загуба на време. Тогава обаче, когато бъде установено конкретно нарушение на ЗДП или друго правно нарушение, като например водачът да е обявен за издирване, тогава към него ще бъдат предприети всички предвидени мерки или ще бъдат потърсени съответните служби, които отговарят за мерките по неговото правонарушение. Целта е да се спести максимално време и едновременно да се осъществява максимален контрол върху дейността на полицейските наряди, местата, на които осъществяват тази дейност, като всяко едно отклонение от планирания маршрут трябва да бъде отбелязано. Както полицейските автомобили имат GPS и се обозначават по време и място, така и самите работни станции за отдалечен достъп също имат GPS система, която е в непрекъсната връзка със сървъра на МВР и така може да бъде извършена внезапна проверка на действията на полицейския наряд. По всяко едно време може и да се провери колко акта са съставени или колко са глобите с фиш.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
2 коментара
???

???

25.11.2014 | 17:48

За сам човек толкова ли е трудно?

Отговори
0 0
циганина с кололоту

циганина с кололоту

25.11.2014 | 17:46

то убавоо туй няшто.със таблета ма питат ли го блюстителя на реда другаря милиционер знай ли ко тва таблет и как да го използва?? ...

Отговори
0 0

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?