3906

ПромениКартинката се върна в Пловдив и привлече бизнес и институции към каузата СНИМКИ

Близо 150 кг отпадъци събраха доброволци на Сахат тепе, обединени около каузата за чиста околна среда

Точно 4 години след като първата градска изложба на ПромениКартинката се състоя в центъра на Пловдив, миналия петък в града под тепетата информационната кампания на "Филип Морис България" откри нова външна изложба в Цар-Симеоновата градина. Инициативата и последните новини около кампанията бяха обявени на среща с представители на местната администрация и управление, академичните и научните общности в града и местния бизнес. Сред официалните гости на събитието, което се състоя на 27 септември в двора на Драматичния театър, бяха кметът на град Пловдив  Костадин Димитров и областният управител д-р Христина Янчева.


Пловдивчани и гостите на града имаха възможността да станат част от три инициативи на ПромениКартинката - кампанията за опазване на околната среда от замърсяване с неправилно изхвърлени фасове и други отпадъци, среща дискусия в рамките на един ден в „ТеатъРа“ и акция по почистване на Сахат тепе с десетки доброволци. И в допълнение - изложбата на входа на Цар-Симеоновата градина.

Изложбата е на входа на Цар-Симеоновата градина

 

Основната цел на кампанията е да повиши осведомеността за сериозния проблем със замърсяването на околната среда с неправилно изхвърлени тютюневи филтри и да провокира към отговорно потребителско поведение.

Всяка секунда по света десетки хиляди фасове се изхвърлят неправилно и замърсяват природата. Достатъчно е да излезем от дома си и още на първата крачка неминуемо ще се сблъскаме с угарки от тютюневи изделия, пръснати на улицата извън кошчетата за битов отпадък. Въпреки малкия си размер, фасовете са едни от най-големите замърсители на околната среда, като всеки трети фас се изхвърля на улицата, според глобални проучвания.  Всеки четвърти пълнолетен пушач по света смята това за нещо нормално. А мнозинството от пушачите не знаят, че цигарените фасове са направени от целулозен ацетат - вид биопластмаса, чието разграждане отнема от 3 месеца до 15 години, в зависимост от външните условия.

Дискусията по темата в Пловдив откри Русана Пашова, директор реклама в "Хермес медиа", като отбеляза, че ПромениКартинката е кампания, която има много ясно послание и успява да го предаде по най-въздействащия начин - за по-чисти градове без замърсяване с неправилно изхвърлени фасове и други отпадъци. „Марица“ и „Хермес медиа“ с радост заставаме зад тази кауза и сме горди, че първата информационна кампания на ПромениКартинката беше точно в Пловдив“, напомни Пашова.

Кметът на Пловдив Костадин Димитров, от своя страна, благодари на организаторите и на "Филип Морис България" за информационната инициатива. „Цигарените угарки са може би едни от най-неприятните отпадъци, които много трудно се почистват.

Но това е ролята на гражданското общество - ние да налагаме правилата и да сме силно критикуващи към тези, които замърсяват“, категоричен беше градоначалникът. Той допълни, че едновременно с това трябва да поощряваме тези, които дават добър пример в опазването на чистотата и красотата на града ни.

Димитров напомни за челния си опит като районен кмет в "Тракия", когато всячески се опитвал да реши проблемите със замърсяването на парк „Лаута“. Изложбата, част от кампанията ПромениКартинката, кметът на Пловдив определи като „въздействаща и със силни послания“ и гарантира, че Община Пловдив ще застане зад всяка добра инициатива, която иска да направи градът по-чист. В същото време ще бъде безкомпромисна към всички нарушители.  

Областният управител д-р Христина Янчева поздрави организаторите и обясни, че лично за нея опазването на околната среда е много важна кауза: „По времето на мандата ми в Аграрния университет успяхме да го превърнем в първия зелен университет в Европа. А това означава чиста среда и чисти технологии“.

ПромениКартинката събра администрацията, партньори и съмишленици

 

Д-р Янчева пожела кампанията да продължи с активности извън границите на Пловдив и да посети скоро и други градове от областта като Карлово, Хисаря, Асеновград. „Ние трябва да покажем и на жителите на малките населени места, че те също могат да бъдат приобщени към подобни инициативи“, обясни областният управител.

Главният редактор на в. „Марица“ Васко Вълчев благодари на всички, които са съпричастни с кампанията не само в Пловдив, но и в цялата страна: „Сигурен съм, че ПромениКартинката ще продължи да се разраства, защото тя е една от полезните инициативи“. Главният редактор напомни, че още от създаването на вестника през 1878 година идеята тръгва от нуждата да се формира широка обществена нагласа за Съединението, така че

„Марица“ винаги е била обществено ангажирана медия.

Главният редактор на в. "Марица" Васко Вълчев, областният управител и Анелия Иванова от "Филип Морис България" продължиха дискусията неформално

 

"Подкрепата на местните партньори и организации е изключително важна за успеха на социалнозначимите каузи", заяви Анелия Иванова, мениджър "Връзки с обществеността" във "Филип Морис България" и един от основните двигатели на ПромениКартинката.

Тя благодари на в. "Марица" за силната подкрепа за кампанията от самото <210> начало и допълни, че реалната промяна идва от хората, затова и за #ПромениКартинката е важно да ангажира колкото може по-широк кръг от местни партньори, съмишленици и граждани, които да се превърнат в посланици на каузата и да провокират отговорно потребителско поведение.

Анелия Иванова маркира основните цели на екологичната кампания -  да информира за сериозния глобален проблем, свързан със замърсяването с неправилно изхвърлени тютюневи филтри; да ангажира чрез редица инициативи и провокира към отговорно потребителско поведение, и най-важното - да стимулира положителна промяна за опазване на околната среда.  

Кампанията намира постоянно нови начини да  информира и споделя тези послания, като от своето начало през 2021 г. до сега разширява обхвата си. За четвърто поредно лято на над 50 плажа на Българското Черноморие бяха поставени креативни, информационни визии, които да провокират плажуващите към отговорно поведение с напомнянето, че мястото на фасовете не е на плажа.

Кампанията развива колаборации с редица водещи културни и артфестивали в страната като кино-литературния фестивал "Синелибри", празниците на изкуствата "Аполония", "Банско джаз фест" и др., а информационната изложба продължава да посещава различни градове в страната. 

За трета поредна година ПромениКартинката си партнира с НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, като подкрепя студентите във II курс във факултет „Екранни изкуства“, които създават поредица от силно въздействащи видеа за каузата. Най-новата поредица от видео творби на младите артисти, провокиращи към осъзнаване на проблема и отговорно поведение, бяха излъчени на събитието в Пловдив.

Няколко часа след събитието последва и инициативата по почистването на Сахат тепе, в която се включиха около 40 доброволци - представители на "Филип Морис България", "Орбико България", в. "Марица" и "Хермес медиа", пловдивчани и гости на града. За почистването бяха осигурени всички необходими материали, а само за няколко часа групата събра над 20 чувала с отпадъци, сред които и множество неправилно изхвърлени цигарени фасове, от най-посещаваното от туристите тепе в Пловдив.

Доброволци почистиха Сахат тепе

Градската изложба ПромениКартинката ще може да разгледате до 20 октомври на входа на Цар-Симеоновата градина.

 

Снимки от Валентина Биларева

Оцени новината

Оцени новината
5/5 от 2 оценки
5/5 от 2 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?