1553

Празни жилища палят междусъседски войни в Пловдив

Всеки трети апартамент под тепетата е необитаем

България е с най-голям брой жилища на 1000 души от населението сред страните в Европейския съюз. Това показва последният Глобален индекс на собствеността на международната консултантска компания "Делойт“.

Страната ни е на топа в тази класация не за първи път, като на всеки 1000 български граждани се падат по 668 жилища. 

Притежанието обаче не означава непременно, че тези имоти се ползват. Една немалка част от тях стоят необитаеми и под ключ, според НСИ - близо 39%. В област Пловдив "призрачните" домове са 31%. За кого това е проблем? И толкова ли е богат българинът, че може да си позволи по един, два, че и три имота? Защото статистическият коефициент „задоволеност откъм жилищна площ“ (който се следи в цяла Европа) у нас е 2.2. Тоест, едно домакинство притежава средно повече от два имота. На Балканите ситуацията с този показател е сходна, но в развита Европа е точно обратното - хората нямат толкова много собственост. 

 

 

Почти във всеки блок в града има необитаеми жилища. В нашия - от осем апартамента два са празни, а третият се обитава половин година. Останалото време съседите прекарват в селската си къща. В домовете с вечно тъмни стъкла преди живееха две семейства. Едното замина за чужбина и се установи там за постоянно, а другото инвестира в къща в полите на Родопите и се изнесе на чист въздух. В модерните и нови жилищни кооперации ситуацията е още по-драстична, защото там масово хората с пари наливат в апартаменти с инвестиционна цел. 

Така че от осем жилища празни стоят половината в очакване на изгодна сделка

Празните апартаменти бяха голям проблем за етажната собственост - и за събирането на режийни за входа, и за предприемането на големи ремонти или саниране. От началото на 2024 г., с влизането в сила на поправките в ЗУЕС, на хартия ръцете на домоуправителите и съседите са развързани, но главоболията продължават. От 1 януари собствениците на празни апартаменти са длъжни по закон да плащат всички такси за входа в размер като за един обитател, посочва Лилия Чолакова, член на Асоциацията на дружествата, управляващи етажна собственост.

Има три варианта за поделяне на разходите между съседите - и етажната собственост избира един от тях на общо събрание. Таксите могат да се разпределят на човек, на апартамент или спрямо процента идеални части собственост, припомня тя. И каквото и решение да се вземе, собственикът на пустия апартамент е длъжен да плаща. В противен случай се влиза в полето на чл. 410 от ГПК, вади се изпълнителен лист и се стига до принудително събиране на дължимото. До крайната мярка обаче се стига много рядко, но обичайната ситуация

е безкрайно ходене по мъките с пазарлъци и издирване на собствениците на празните жилища.

С промените в закона заинтересованите собственици на апартаменти вече могат да се включват в събранията на етажната собственост онлайн - независимо къде се намират, но малцина се възползват от тази възможност.

Ситуацията с огромния брой празни апартаменти в България действително е странна и антипод на пазарната логика. „Очевидно е, че не сме толкова богати, за да купуваме имоти на килограм. Причината за тази статистика е съвсем друга и прозаична - категоричен е финансовият анализатор Светозар Гледачев пред „Марица“. - Българинът от едно време си знае - има ли скътани пари, купува апартамент или хуква в банката „да му ги пазят“.

И когато прецени, че е настъпил идеалният момент, вади ги от банката и пак се озовава в ролята на купувач на имотния пазар. Няма спор, това са двете най-разпространени инвестиции на средностатистическия българин. И двете сякаш си вървят по инерция и без много мислене, тъй като не се славим с голяма финансова грамотност", отбелязва Гледачев.

Факт 1: Въпреки че доходността от депозити не е никак висока, трупането на пари в банка продължава с бесни темпове. Депозитите на домакинствата отчитат ръст за 27-и пореден месец, сочат данни на БНБ. През юли увеличението е от 558 млн. лв. спрямо 340 млн. лв. месец по-рано и 264 млн. лв. за сравнимия период година по-рано. Към 31 август населението държи спестявания на стойност 87.4 млрд. лв.

Факт 2: Строителите строят, защото има търсене, и смятат, че то ще се запази и занапред. По същата причина растат и цените на имотите. Брокерите и експертите по недвижими имоти често се заиграват с хипотезата какво би се случило, ако дори част от празните апартаменти излязат на пазара. По учебник - цените би трябвало да паднат, защото ще се задоволи (дори и частично) търсенето. Но у нас не всичко става по учебник, както е добре известно.


= Преброяване =

По данни от преброяването на населението и жилищния фонд през 2021 г. в страната са преброени 4 261 454 жилища, или с 374 305 повече спрямо 2011 г., когато е било последното преброяване.

За десет години е регистрирано увеличение на жилищния фонд както в градовете (13.3%), така и в селата (2.5%), посочват от НСИ. Най-голям брой жилища очаквано са преброени в област София (столица) - 755 889, или 17.7% от жилищния фонд в страната е там.

Обитаваните жилища у нас са 2 603 713, или 61.1% от жилищния фонд в страната. Преобладаващата част от тях са в градовете - 74.4%. Необитавани са 1 657 741 жилища, или 38.9% от жилищния фонд в страната.

В регионален аспект най-висок е делът на необитаваните жилища в областите Видин (55.4%), Бургас (53.7%) и Перник (53.6%), а най-нисък - в областите София (столица) (30.3%) и Пловдив (31.1%).

Оцени новината

Оцени новината
4/5 от 29 оценки
4/5 от 29 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
10 коментара
Христо

Христо

17.10.2024 | 08:50

Хората си влагат парите в апартаменти защото не вярват на банките

Отговори
0 0
112598g

112598g

16.10.2024 | 13:39

Zem po sfeta

Отговори
1 0
Българинът не е богат

Българинът не е богат

10.10.2024 | 00:08

Но е глупав. Кой собственик на Запад може да си позволи да държи празно жилище. Хората си дават под наем жилищата в които живеят когато ходят на ваканция. Само финансово неграмотният българин може да си позволи да държи празни жилища, които притежава. Затова спомага и фактът, че липсват съответни закони за събиране на дължимите суми за поддръжка от собственици на празни жилища. На Запад ако собственик на жилище дължи пари на когото и да било, се прави запор на нотариалния акт и се начисляват лихви. Някои жилища се продават на търг, за да се изплатят дълговете, а при други дълговете се събират при продажба. Друг фактор, позволяващ толкова празни жилища в България е ниският данък върху недвижимите имоти. Увеличаването на този данък ще намали броя на празните жилища драстично. Но в края на краищата, който има пари е свободен да прави с тях каквото си иска.

Отговори
23 4
От лесно, по-лесно

От лесно, по-лесно

09.10.2024 | 19:02

Всеки, който има апартамент трябва да си плаща, няма значение, че не живее. Общите части се пазят от всички собственици. Трябва да се приеме закон и няма да има разправии! Начисляват му се лихви, ако не си плати!

Отговори
19 7
лимбо

лимбо

07.10.2024 | 19:24

При наводнение от отсъстващ собственик не виждам как и кога ще събереш комисията - домоуправител , двама свидетели и ключар. На тоя ключар не е ясно и кой ще му плати . Законови перверзии от ялови драскачи , разийш казано. А всичко може да бъде много по-лесно - да звъннеш в местното РПУ и със своите правомощия да задействат процеса + един протокол за евентуално дело. Щото това си е вид агресия

Отговори
16 2
Ми като избихте

Ми като избихте

05.10.2024 | 10:04

Сумати народ от този ковид сега има доста свободни жилища,които наследниците ги взимат! Елементарно Уотсън не сме по богати от Запада още!!!

Отговори
14 17
Тоя е голям късметлия

Тоя е голям късметлия

10.10.2024 | 00:19

Оцелял е след КОВИД , но го е ударил лошо в главата.

Отговори
14 1
Make

Make

04.10.2024 | 07:38

Банките са виновни за инфлацията. С ниските лихви направиха реално работещите фирми да останат бедни за сметка на кредитополучателя. Кредитополучателя е човека който изпира чрез ниските лихви на банката парите без история.

Отговори
38 4
само питащ

само питащ

03.10.2024 | 14:38

А наясно ли е държавата и общината КОЛКО от *празните* апартаменти не са празни,а дадени под наем?Минете по улиците около МОЛ*Пловдив* и погледнете апартаментите вечер - там са мургавите студенти!А някой знае ли собствениците какви данъци плащат?Познавам човек,купил повече от десет/10/ апартамента с паричките на сина си в САЩ и даващ ги под наем - той какво е платил общината и държавата?

Отговори
55 5
Чуркалан

Чуркалан

07.10.2024 | 12:51

Гроздето е кисело нали :)

Отговори
10 6

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?