Ползите от COVID-19! Дишаме по-чист въздух в Пловдив 

Пандемията COVID-19 може да донесе и ползи на Пловдив, а те са по-малко трафик и по-чист въздух за дишане. В това са убедени група ландшафтни архитекти под тепетата. Доказват го и измервателните станции в града – днес те светят в зелено. Докато преди редовно алармираха за наличие на фини прахови частици от 5 до 10 пъти над допустимото.

 

„Преди време спорих във Фейсбук дали колите, отоплението или мъглата са причината за мръсния въздух в градовете. Разлика в температурите от 19 декември до днес е 5 градуса, т.е. при едни същи градуси - чистотата на въздуха е много различна. Е, отоплението най-вероятно е същото. Разликата в качеството на въздуха сега, доказва, че именно трафикът е главният причинител за мръсния въздух в градовете ни“, обясни ландшафтен архитект Невена Пачеджиева. 

Действително Пловдив никога не е имал толкова чист въздух, отчитат експерти. Качеството на въздуха в града значително се подобри слез 13 март, когато в държавата беше обявено извънредно положение. Трафикът рязко намаля, въздухът се изчисти, а задръстванията изчезнаха

„Само че с мръсния въздух можем да се справим и без да има епидемия – казва Невена Пачеджиева. „Мисля, че редовното миене на улиците, което ще намали фините прахови частици, разнасяни от МПС-тата, също е от голяма полза за подобряването на микроклимата в градовете. Правилната поддържа на зелената система - дървета, храсти и тревни площи, които са основен филтър при задържането на прах - също. По-модерен и удобен градски транспорт, повече пешеходни пространства, свързани велоалели или иначе казано - адекватна и експертна грижа за града“, препоръча експертът.  

 

Качеството на въздуха се подобрява и в други държави, поставени под карантина в резултат на разпространяващия се в цял свят коронавирус. И въпреки че е рано да се говори за дългосрочни промени, данните на Американската космическа агенция НАСА ясно показват: през февруари концентрацията на азотен диоксид (NO2) рязко е спаднал в Ухан, Китай, епицентър на пандемията COVID-19 - преминавайки от индикатор от червено към оранжево до синьо. Значително намаляване на азотния диоксид е наблюдавано от ESA и в Северна Италия, която остава затворена, като превантивна мярка срещу разпространението на COVID-19. Там средните нива на концентрация на азотен диоксид са почти наполовина от средно ниво на замърсяване на въздуха. Европейската агенция по околна среда (ЕАОС) съобщава за подобна промяна и в Мадрид, където испанските власти затегнаха противоепидемичните мерки в средата на март.


Експертите подчертават, че NO2 е краткотраен замърсител – оcтaвa пo-мaлкo oт дeн в aтмocфeрaтa, прeди дa ce рaзпaднe или дa влeзe в рeaкция c други гaзoвe. Пoвeчeтo eмиcии aзoтeн диoкcид ca гeнeрирaни oт чoвeшкa дeйнocт, кaтo aвтoмoбилeн трaфик, прoизвoдcтвo нa eнeргия, oтoплeниe нa cгрaди и индуcтрия. Това е първият път в историята, когато се наблюдават толкова драматични промени. Дори по време на икономическата криза преди повече от десетилетие намаляването на нивата на азотен диоксид не е било толкова осезаемо, както днес, отчитат специалистите.
 
 

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?