49

Поискаха пари от бюджета за трамвай в Пловдив СНИМКИ

37 съветници гласуваха половин милиард финансова рамка на Общината

С 37 гласа Общинският съвет гласува бюджета на Пловдив в размер на 526 млн. лева. Против се обявиха 11 съветници от групите на Демократична България и БСП.

Нито едно тяхно предложение не беше прието от мнозинството - ГЕРБ и коалиционните партньори, с мотив, че средствата в бюджета са ограничени.

Добромира Костова от ДБ изброи 15 искания за финансиране, като предложи това да стане за сметка на изграждане на ул. "Владая", за която вече е проведена обществена поръчка и е избран изпълнител.

Мнозинството не го прие, а зам.-кметът Пламен Райчев обясни, че общината очаква 1 млн. лева за обекта от държавата, тъй като пътят ще обслужва инвеститор № 1 в район "Източен". Договорката е постигната при правителството на ГЕРБ и според критериите, които и днес са в сила. Останалите пари за ул. "Владая" се осигуряват от общината. 

Пак от ДБ искаха в бюджета да се предвидят средства за завършването на ул. "Май" в центъра, където е изградена подземната инфраструктура, но близо две години няма настилка. На улицата вече се работи, а парите са заложени в бюджета, твърди Райчев. Екипът на кмета беше в пълен състав на сесията.

Слави Георгиев, независим съветник, поиска 100 000 лева за проучване с цел изграждане на трамвайна линия. "Трябва да гладуваме 10 години, за да я построим", контрира пред медиите кметът Здравко Димитров и допълни: "Може и кораб да докарат". 

Съветниците от ГЕРБ, Кауза Пловдив, Съюз за Пловдив, ЗС "Александър Стамболийски", ВМРО и НФСБ монолитно застанаха зад проекта, подготвен от финансистите на общината начело със зам.-кмета Величко Родопски. От групата на ГЕРБ този път нямаше контрпредложения, както миналата година, а шефът й Йордан Илиев обясни, че разпределението  на средствата е уточнено преди сесията. 

Районните кметове присъстваха в залата, слушайки кротко дебатите.По думите на Здравко Димитров всеки район ще има над един милион лева за ремонти и благоустрояван на кварталите.

По повод на критиките на опозицията, че бюджетът не предвижда реформи, няма достатъчно средства за зелената система, ниглижира крайните квартали и е съставен без стратегия, градоначалникът коментира: "Не чух никой да говори за това, че има война, ковид криза, три избора в една година, невероятна инфлация и ръст на цените. Въпреки това ние ще се справим".

Здравко Димитров благодари на всички, които поеха отговорността, а също така за доверието към администрацията. "Всичко друго е популизъм", обобщи кметът.

 Пловдив върви напред и продължава да се развива, ние работим и това се вижда, допълни Димитров.

Снимки Наташа Манева

234595

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
22 коментара
Киро

Киро

19.04.2022 | 00:37

Незнам някой умен да иска трамвай , или незнае какво животно е . Това е най лошия транспорт , жици , прътове , стълбове . Падане на пръти , късане на жици , при влажно бие ток . да продължавам ли . Всичко е много пари и всекидневно. Вече сме в 21 век , хората са измислили Електромобили , движат се навсякъде ( не като тролеите само по жиците ) .Та така умници не се излагайте да искате тролеи Носталгията на червените от БКП/БСП И ДБ ги връща към социализъмът

Отговори
4 1
В Европа ли сме или Африка

В Европа ли сме или Африка

18.04.2022 | 18:45

Пловдив с това строителство, ако не се насочи в трамвайния транспорт ще остане африкански тип селище с най мръсния въздух на континента.

Отговори
3 6
До в Европа

До в Европа

18.04.2022 | 19:02

Абе заблуден трол хората минават на електробус този иска трамваи. Абе вие колко сте изостанали от цивилизацията?

Отговори
6 7
Блажени са вярващите..

Блажени са вярващите..

18.04.2022 | 19:41

Да, еми нали вече има директор на общинската фирма Еко Бус!Човека си получава заплатата и си клати краката! Даже му направиха платена реклама все едно, че ще го правят министър на транспорт!Та бил доцент, бил машинист, Та за това този го назначиха за директор за да ви замажат очите и да се надявате, че тази авантюра с тези екобусове ще се случи и някой чиновник в Брюксел ще им даде отново десетки милиони евра за да ги откраднат, както откраднаха парите за ел. таксуването на автобусите!

Отговори
5 2
Свършва им последния мандат

Свършва им последния мандат

18.04.2022 | 17:38

Друг няма да имат

Отговори
5 3
...

...

18.04.2022 | 17:01

Тютюмигите как не са предложили да се купят още драконови лодки, още мотокари за Бунарджика и други благинки за пълнене на "Кауза Джоб"? Ама така като гледам, май има ... а на Зико май втори прякор ще му излезе - Зико-тъпото.

Отговори
8 2
До Фани

До Фани

18.04.2022 | 16:47

Яж му кратуната

Отговори
1 4
хахах

хахах

18.04.2022 | 16:33

Още не произвеждат толкова малки трамваи като маршрутки, с каквито автобуси се напълни града ... а какво стана с електробусите ... май са до никъде. Положението е - "кой ще ни даде пари"

Отговори
6 1
Метро крадците на Пловдив!

Метро крадците на Пловдив!

18.04.2022 | 17:34

Ми нямаше ли нормален съветник, който да пита Гербопетека Здравко и неговия партиен шев Марсола защо, защо, защо умишлено унищожиха ТРОЛЕИТЕ на Пловдив? Да питат и защо едно лице с повдигнати обвинения и мярка за неотклонение парична гаранция от 20 000лв и висящо наказателно производство, който скоро може да бъде осъден, за откраднати десетки милиони от субсидии и компенсации, които явно е делял с този до него вечния съветник от БСП и онези от трибуната дето го гледат с влажни погледи, Катунския, без не смен назначен за превозвач, още е съветник от БСП! Защо тези, всички умишлено ликвидираха най-екологичния транспорт а сега говорят за Трамвай в Пловдив?

Отговори
5 1
До метро крадците

До метро крадците

18.04.2022 | 18:32

Абе скап.ан трол ти помниш ли как точно се движеха тролеите?

Отговори
1 4
Мамин тапир

Мамин тапир

18.04.2022 | 19:54

Марсол, скрий се някъде, нашмъркано л@йно

Отговори
1 2
Фани

Фани

18.04.2022 | 12:31

Кво доверие бе, Крадци! Догодина сте пътници !!!

Отговори
12 3
!!!

!!!

18.04.2022 | 12:35

Важното е да има 50 млн за стадиони!

Отговори
9 5
До III

До III

18.04.2022 | 16:37

Нещо против стадионите ли имаш? Само да те светна ттолче че преди години Пловдив имаше тролеи, които на всяко кръстовище им излизаха релсите от горе и ватманите слизаха да го нагласят и правеха сериозни задръствания. Трамвай няма кой да докара тука о да оправи линии.

Отговори
2 6
До Фани

До Фани

18.04.2022 | 16:46

Фани за кчана ме хвани протестите и лежането по асвалта свърши

Отговори
0 4
Кьовеш и..

Кьовеш и..

18.04.2022 | 18:27

Ей, гербаджийско миризливо л@йно!В Пловдив имаше мрежа за да се движат над 120тролея! Тази мрежа съществува от 1956г и беше развита до 250километра!Твойте спонсори за да крадат от дотациите през автобусните фирми съзнателно и У М И Ш Л Е Н О, унищожиха тролеите в Пловдив! Вашият вожд И. Тъпото се хвалеше на ляво и на дясно, че е говорил с мин. фин. Горанов да направи така че да се унищожи мрежата на тролеите, тъпако! Сега, бръщолевите глупости за ЕС жан, за Трамваи, Еко буси..., което няма как да се случи! За това возете се като чували с картофи в турските Щъркели и забравете, че някога в Пловдив ще има екологичен транспорт! Дишайте най-мръсния въздух в Европа и благодарете на вашия, стария и на новия "умен" кмет за това!

Отговори
5 3
До Кьоврши

До Кьоврши

18.04.2022 | 18:34

Пак питам помниш ли как точно се движеха тролеите сла.пам трол на Путкин?

Отговори
5 3
Историк

Историк

18.04.2022 | 19:02

Помним, как да не помним! В Пловдив за пръв път в България се създава тролейбусен транспорт! До 1989г в Пловдив се движат 112тролейбуса по 12линии!С тролеи са се предвижвали над 5,5мил.пътници годишно!

Отговори
5 1
Мильо Керестето

Мильо Керестето

18.04.2022 | 19:06

На майкати и падаха, жартиерите и кюлотите на всяко кръстовище от сточна гара до Филипово, през центъра и по главната!

Отговори
2 4
До истрок

До истрок

18.04.2022 | 19:20

Аз те питам лично дали го помощ. Не те питам какво си преписал от Интернет

Отговори
2 2
До Мильо Керестето

До Мильо Керестето

18.04.2022 | 19:21

Значи толкова ги и помниш. Аз понеже съм се возил в тях за разлика от тролове шиб.ани него.рбсни като теб

Отговори
1 2
Мамин тапир

Мамин тапир

18.04.2022 | 19:55

На майк@ти в пuтката иване

Отговори
1 3

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?