Плувният комплекс “Балона” не става за хиподрум
Експертният съвет отхвърли идеята за конна база в парк “Отдих и култура”
- 08:01, 25.10.2013
- 1460
- 9
Старият плувен комплекс “Балона” до стадион “Пловдив” няма да става хиподрум. Идеята за конна база в близост до Гребния канал е отхвърлена на заседанието на Експертния съвет за устройство на територията (ЕСУТ). Колегията смята мястото за неподходящо, потвърди за “Марица” главният архитект на Пловдив Румен Русев.
Необичайното хрумване за хиподрум в началото на парк “Отдих и култура” втрещи архитектурната гилдия миналата година, след като зам.-кметът инж. Димитър Кацарски оповести, че в общината е внесено предложение за концесия.
Кандидат-инвеститорът остана в тайна, тъй като учредяване на особено право на ползване на общински имот е свързано с много сложни процедури. Правят се анализи, взимат се становища, включително на РИОСВ и Експертния съвет, задължително е съгласуване с областен управител и три министерства. Подготвените условия се одобряват в Общинския съвет, обявява се конкурс за концесия, който отново се гласува в Общинския съвет и се съгласува с министерствата. Процедурите отнемат в най-добрия случай една година.
Докато общината извърви целия този дълъг път, “Марица” направи свое допитване до архитекти. Още преди няколко месеца повечето от анкетираните споделиха, че са учудени от екстравагантната идея и не виждат как тя може да се реализира точно на това място - в парка.
Появи се още един въпрос - дали новият мост над реката, предвиден в Общия устройствен план като директната връзка между бул. “България” и “Христо Смирненски”, няма да отнеме от площта на някогашната градска къпалня. Проектът на моста беше изготвен през лятото. Оказа се, че развръзките на това важно за града съоръжение “отхапват” близо три декара от “Балона”. Така територията на плувния комплекс се свива до 10 декара.
Въпреки това инвестиционното предложение за концесия на хиподрума беше вкарано за обсъждане в ЕСУТ. Имаше “за” и “против”, но колегията стигна до извода, че твърде много са неизяснените въпроси, разказа арх. Румен Русев. Мостът се проектира с развръзки, което означава, че УПИ-то (урегулиран поземлен имот) няма да е в същия вид. В момента дори не може да се определи с точност каква площ остава след бъдещото изграждане на моста, обясни арх. Русев.
По проект нов мост ще се строи в близост до железния и парк “Отдих и култура”, непосредствено до басейните, известни като “Балона”.
Инвестиционното намерение също не е изкристализирало, това е голо писмо, без да е представена идея на разработка, счита главният архитект. Протоколът на ЕСУТ ще бъде връчен на зам.-кмета Кацарски. За този вид спорт има по-подходящи места, твърди арх. Русев.
Старата къпалня не се използва поне от 15 години. Навремето имаше опит да се даде на концесия, но без резултат. Оставени без стопанин и охрана, трите басейна са съсипани.
Облицовката е напукана и почерняла от времето и мръсотията, плочките падат, постройките в комплекса са изгнили и се рушат, целият общински имот се е превърнал в дива гора. Човешки крак там не стъпва, освен бездомниците, които все още намират стряха, за да се подслонят от студ.
В общината е било внесено инвестиционно намерение и за концесия на плувен комплекс. Димитър Кацарски обясни, че е предпочетено предложението за хиподрума, защото е с по-висока инвестиция.
Един от басейните е с олимпийски размери - 50 метра, какъвто в Пловдив няма. Има само устни намерения на градската управа олимпийски басейн да се строи до многофункционалната зала “Колодрума”.
Каква ще бъде съдбата на 10-те декара имот, превърнат в руина, никой не знае.
Мнението на архитектите четете в днешния брой на "Марица"
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.