Обзор 2019: Прочухме се по цял свят с находката на Малтепе

Премиерът Борисов бе впечатлен от уникалната кула край Маноле

За втора поредна година Малтепе край Маноле остава най-важният археологически обект в Пловдив и областта, а може би и в цяла България.

Запазената 20-метрова каменна кула, издигната по времето на римските императори, няма еквивалент като находка по целия свят.

Това отбеляза испанското издание на National Geographic, което публикува през март обширна статия за откритието на нашите археолози.

Озаглавена е „La excavación de un gigantesco túmulo en Bulgaria revela una torre piramidal" (Разкопките на гигантска могила в България разкриват пирамидална кула).

Авторите илюстрират репортажа си с много снимки от обекта, на които се виждат кулата и  сграда или зала с размери 20 на 20 метра и височина 8 м.

Този сезон екипът на доц. д-р Костадин Кисьов разкопа една от стените на обекта. Установи се и къде по времето на Сюлейман Великолепни някогашните иманяри са пробили римската кула.

„Изкопали са толкова широк тунел, че в него е можело да влезе магаре! И не са открили нищо, защото в кулата има само камъни", разказва д-р Кисьов.

От онези времена е и името на обекта - Малтепе, в превод означава Иманярския хълм.

Премиерът Бойко Борисов бе впечатлен от разкопките и величието на откритата кула. Историята с иманярите с магарето, които не само не открили нищо, но и загубили пари, се хареса на министър-председателя.

„Значи иманярите тогава не са били по-умни от сегашните", заключи Борисов.

Археолозите намериха през този сезон още 21 каменни блока, разхвърляни в основата на могилата. Те са от колонадата, върху която е имало статуя на върха на кулата.

„Сигурен съм, че ще съберем всичките и ще можем да възстановим върха на структурата. Може да открием дори и мраморната статуя, която е била горе", каза доц. Кисьов.

Община Пловдив ще продължи да финансира разкопките на Малтепе. Тази година тя отпусна 290 000 лева от бюджета си за археолозите.

Те обаче няма да използват всички средства - част от тях отиват за охрана през зимата.

Защото голямото откритие на иманярския хълм предстои и то ще е свързано с подземната зала, чийто край продължава да се крие в земята.

Когато специалистите стигнат до него, ще стане ясно император или губернатор лежи до Маноле.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?