Пловдив се сдоби с чакани от години обекти: Небет тепе и Бетонният мост са венецът на проектите на 2024-та
- 09:00, 10.12.2024
- 09:37, 10.12.2024
- 14 068
- 0
Милиони левове са инвестирани в Пловдив през изминалата година във всички сфери на обществения и частния сектор, въпреки трудностите, с които се сблъскаха държавата, Общината и бизнесът.
Местната власт успя да завърши ключовите пътни проекти, започнати в предходния мандат, като най-голямата инвестиция е направена в подлеза „Модър-Царевец”.
Последното подобно съоръжение, което осигурява преминаване на трафика на две нива, беше завършено през 1999 г. - надлез „Родопи”.
Още един подлез с дължина близо 800 метра с подходите от бул. „Васил Априлов” и „Македония” е изграден в груб вид под Централна гара и догодина трябва да се въведе в експлоатация. Инвестицията е на държавното предприятие Национална компания „Железопътна инфраструктура” и е част от мегапроекта за модернизацията на жп възел Пловдив на обща стойност близо 200 млн. лева. Мащабната реконструкция на всички остарели жп съоръжения в региона се изпълнява със средствата по Европейския финансов механизъм за изграждане на скоростна железница София-Пловдив-Бургас, адаптирана към инфраструктурата на ЕС.
Кметът Костадин Димитров лично инспектира постоянно как върви работата по Бетонния мост.
По настояване на Община Пловдив в проекта беше включено и изграждането на Бетонния мост над жп ареала с цел безпроблемно преминаване на влаковете. Строителните работи на важното съоръжение вече са на финалната права. От събарянето му в края на юни до изграждането отново отидоха по-малко от шест месеца. Вече със сигурност може да се твърди, че обещанието за Коледа колите да тръгнат отново по вдигнатия с повече от метър мост наистина ще се случи. Макар реконструкцията да не отне колосална сума пари и огромно време, за жителите на "Кючук Париж" със сигурност това е сред най-значимите проекти на отиващата си година.
Нова детска градина отвори врати в район "Тракия", още една започна да се строи в "Южен" - до ОУ "Стоян Михайловски". ОУ "Антим I" се сдоби с нов физкултурен салон и обновени класни стаи. Редица други учебни заведения се обновяват по програма за енергийна ефективност със средствата по Националния план за възстановяване и развитие.
Знакови за Пловдив паметници на културата с национално значение бяха завършени и отворени за посетители през 2024 г. - Източната порта на Филипопол и малкият античен театър - Одеона. Венецът на инвестициите в обектите, които още по-високо вдигат имиджа на древния град, обаче е археологическият комплекс Небет тепе, чието откриване се очаква всеки момент.
Снимка от Наташа Манева
В завършен вид новата атракция ще прилича на крепостта Царевец във Велико Търново, твърдят експерти по старините. „Небет тепе е българската Троя, защото и там има подобно натрупване на културни пластове - от каменно-медната епоха до Средновековието“, добавя директорът на Археологическия музей в Пловдив Костадин Кисьов.
Екипът реставратори на арх. Румяна Пройкова работи по обекта от 2017 г. Специалистите възстановиха крепостните стени и реставрираха античните зидове. Вечер ефектни светлини ще обливат хълма. Осветлението е решено така, че да подчертава археологията, и там, където е възможно, тя да бъде осветена в контражур. Това ще позволи например да има добра видимост към тепето от бул. „Шести септември“. Прожектори ще „описват“ отдолу стената така, че вечер, в тъмното, силуетът на крепостните стени да стане по-отчетлив и видим. Информационни табели ще указват основните акценти в историята на мястото, а най-отгоре на тепето е оформена панорамна площадка с прекрасни гледки към града отвисоко.
Снимка от дрон на Небет тепе в разгара на реставрацията. Снимка от Георги Давчев.
Освен финалните реставрации, на Небет тепе беше извършено допълнително археологическо проучване. Един от акцентите му е върху останките на едно от първите праисторически селища в Европа. То е възникнало през IV хил. пр. Хр. Освен него хълмът е покрит и с множество руини - това са фрагменти от цитаделата от времето на Филип II, потерната към нея, квадратната кула и бастиона. Всичко това обещава Пловдив да се сдобие наистина с уникална атракция, която да привлича туристи не само от България, но и от чужбина.
Завършват асфалтирането на моста тази седмица
Снимка от Наташа Манева
Асфалтирането на Бетонния мост ще бъде завършено до края на седмицата, ако времето не изиграе лоша шега на строителите. Работниците от фирма „Трейс Груп Холд” подкараха асфалтовите машини вчера преди обяд от южната страна - кръстовището на бул. „Македония” и ул. „Кукуш” към моста. Настилката над жп ареала беше направена през миналата седмица. Последен износващ пласт ще бъде положен едновременно на всички участъци.
„Асфалтовата настилка е от три пласта, както изисква технологията, с дебелина над 20 см. Планираме окончателно да завършим настилката до края на седмицата. Довършва се монтажът на парапетите и мантинелите, както и на уличното осветление. След това ще положим маркировката и ще предадем обекта”, обясни за „Марица” инж. Николай Иванов, ръководител на проекта от „Трейс Груп Холд”.
Строителите допълват, че се използват висококачествени материали, които да гарантират здравина и трайност.
Зам.-кметът по строителството инж. Тошо Пашов беше на важния пътен обект, за да види как върви асфалтирането, и остана доволен, че фирмата изпълнява линейния график.