Пловдив е щатният опашкар по саниране

Майсторите лепят изолация посред зима, само 30 обекта са напълно завършени

Над 50 млн. лева са осигурени от републиканския бюджет за саниране на жилищни блокове в Пловдив по Националната програма за енергийна ефективност. Според данните на община Пловдив с държавните пари са обезпечени 72 сгради. 15 от тях бяха прехвърлени за довършване от Министерството на регионалното развитие на община Пловдив по предишната програма - „Енергийно обновление на българските домове”.

„Досега ремонтите са приключили напълно в 30 жилищни блока. Договорите са изпълнени и строително-монтажните работи са приети. До края на тази година още 16 сгради ще бъдат завършени. Това прави общо 46 санирани блока, което е добър резултат. Нямаме оплаквания от граждани за лошо свършена работа”, коментира Тодор Тодоров, шеф на общинската дирекция „Обществени поръчки”.

Строителите работят в момента на 13 сгради, включително на бул. „Македония” и „Кукуш” до Бетонния мост и на ъгъла на бул. „Никола Вапцаров” и ул. „Константин  Геров”. Вижда се, че бързат с ударни темпове, защото договорите са подписани преди няколко месеца, а наближава зимата.

@ins_sub: Санирането под тепетата ще продължи и догодина,

тъй като за няколко блока се чака одобрение за строителни площадки, а за последните четири тепърва ще се избират изпълнители.

„Интересът към санирането от страна на строителния бранш е много голям. За трите последни сгради са подадени 46 оферти”, каза Тодор Тодоров. Сумите, които държавата плаща на фирмите по санирането в Пловдив, варират между 400 000 и 2 000 000 лева.

Както и в активностите по основните европейски програми, Пловдив се оказа на опашката и в усвояването на средствата от националната програма за енергийната ефективност. Парите бяха определени от държавата целево за отделните градове, а местните управи трябваше само да посредничат в тристранните споразумения с финансиращата банка, изпълнителите и сдруженията на собствениците, както и да избере строителите. Администрацията обаче по традиция започна работата в последния възможен момент и така Пловдив остана на опашката, изпреварен от редица по-малки градове. До момента отличник е Благоевград, където вече са санирани 101 многофамилни сгради. В Бургас пък договореният грант е изпълнен на 100% още през 2017 година, докато в Пловдив строежите ще се влачат и през 2019-а. Същото се отнася и за малката община Карлово, в която са санирани 23 сгради. И всичко това при положение че в Пловдив процентът на жилищата в многофамилни сгради тип "панелки" е много по-висок в сравнение с Благоевград, Хасково, Карлово и Пазарджик. 

Отличниците:

1. Благоевград - 101 санирани сгради
2. Хасково - 72 санирани сгради
3. Бургас - 66  санирани сгради

 ИНСТИТУЦИОНАЛНАТА СИЕСТА

Над 50 сдружения на собственици бяха в града още през 2014 г.,  след като правителството обяви националната програма. Първо в Пловдив се забави обследването на сградите, а след това и самите ремонти. Едва в края на 2016-а бяха  избрани изпълнители, но само за 23 сгради от 53. Документите на кандидатите за останалите блокове се оказаха непълни и търговете се отложиха. Първите договори за санирането  бяха сключени през май 2017 г.  когато ремонтите на други места вече бяха в разгара.

Строителните фирми недоволстваха, че голямата община бави одобряването на проекти. Заради несправянето с документацията част от тях бяха прехвърлени на районните кметства, въпреки че те не са сключвали договорите. В бюрократичните процедури бяха изгубени още два-три месеца, докато се съгласуват проектите и издадат строителни разрешения. Получи се разнобой, в резултат на което санирането започна едва през август 2017 г. и предизвика паника сред  обитателите на жилищните сгради. Наложи се през есента и зимата да сменят дограми и да се ремонтират покривите.

Според  ресорния  зам.-кмет инж. Димитър Кацарски  причините за забавянето са обективни.

Той изтъква, че жилищните сгради в Пловдив са големи, обществените поръчки - тежки, с рекорден брой кандидати, а документацията за проведените търгове  няколко месеца е проверявана в МРРБ.

Същият зам.-кмет ръководи сега и процедурите по енергийната ефективност на жилищни сгради с парите по оперативна програма "Региони в растеж". Европа е осигурила за Пловдив 18 млн. лева. Рамката е по-широка - пари се дават не само за големи стари панелки, но и за по-малки кооперации и къщи с над две домакинства. Близо 150 молби, придружени с документи, бяха подадени в община Пловдив още преди няколко месеца и хората, които кандидатстват за саниране, питат кога ще видят дали са одобрени.

Инж. Димитър Кацарски отново демонстрира олимпийско спокойствие. "Работим", лаконично уверява зам.-кметът.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?