2374

Пловдив домакин на "Български гласове за Европа", кметът: 70 хиляди души живеят в Пловдив, но работят в региона

Форумът на "Български гласове за Европа: за по-силна икономика" събра политици и бизнес под тепетата

Пловдив стана домакин на форумът  "Български гласове за Европа: за по-силна икономика", организиран от БТА в едноименния пресклуб под тепетата. Форумът е вторият от поредицата дискусии в рамките на инициативата на БТА "Български гласове за Европа". Участие в него взеха евродепутатът Ангел Джамбазки, областният управител на Област Пловдив Ангел Стоев и кметът на Община Пловдив Здравко Димитров, а дискусията беше модерирана от генералния директор на Агенцията Кирил Вълчев. Бизнесът в Пловдив пък беше представен от Катя Стайкова - изпълнителен директор на Клъстър Тракия икономическа зона /ТИЗ/, както и изпълнителният директор на сдружението "Бизнесът за Пловдив" Александър Стайков.

С инициативата си "Български гласове за Европа", подкрепена от Европейския парламент, Българската телеграфна агенция има амбицията да даде глас на българските граждани в тези дебати, като събере колкото се може повече идеи и мнения на хора от цяла България как трябва да се промени ЕС, за да отговори на бъдещите предизвикателства.

Сред панелистите бяха още Стефан Стоянов, заместник-кмет на Община Пловдив, Александър Стайков, изпълнителен директор на "Бизнесът за Пловдив", Катя Стайкова, изпълнителен директор на Клъстер Тракия икономическа зона - Пловдив, проф. Христина Янчева, ректор на Аграрния университет - Пловдив и много други.

Темите, които бяха обсъдени са свързани с насърчаване на заетостта, растеж и инвестиции, стимулиране на кръгова икономика, идеи за възстановяване от кризата, предизвикана от коронавируса, модернизация на труда, социално-осигурителни въпроси.
Гражданите на Европа, включително и от България, имат възможност да изразят пряко представите си в какъв Европейски съюз искат да живеят чрез Конференцията за бъдещето на Европа.

Много е важно какви послания ще излъчим за Европа и за следващите поколения, заяви Здравко Димитров при откриването на конференцията. Кметът отбеляза, че Пловдив и областта са първенци в изграждането на индустрия и икономически паркове. По думите му индустриалните паркове са извън града и се работи за разкриването на детски градини, училища, здравни заведения, защото там работят над 70 000 души, които живеят в Пловдив и съседните община Родопи и Марица, ползват услугите здравеопазване, култура, спорт на Пловдив, а това натоварва транспортната схема на града.

Димитров посочи, че само на вход и изход на Пловдив за един месец влизат близо 6 млн. коли, което натоварва транспортната схема, замърсява въздуха, изнервя шофьорите. Важно е какво ще свършим и какво няма да успеем, за нас ще съдят по това, което сме могли да направим, но не сме го направили, каза кметът.

Според генералния директор на БТА големият въпрос пред Европа е дали континентът ще намери начин да стане реален икономически конкурент на САЩ, Китай. "Сега, когато чакаме с месеци, за да ни доставят нещо, което преди достигаше за ден-два, европейците си даваме сметка, че печалбата от бизнеса е последваща, най-голямо е удовлетворението да създаваш", каза Вълчев.

Пловдив е избран неслучайно за домакин на дискусия за икономиката и бъдещето на Европа, защото градът е индустриален лидер с над 220 международни и български компании, с над 70 000 заети в реалното производство, втори IT аутсорсинг център в България, лидер в сектори като "Аутомотив" и "Мехатроника". Годишният брутен вътрешен продукт /БВП/ е почти 5 млрд. евро, което е 7,6 на сто от БВП на страната стана ясно още по време на дискусиите.

Бизнесът беше представен от Катя Стайкова - изпълнителен директор на Клъстър Тракия икономическа зона /ТИЗ/, коятп каза, че ТИЗ е най-голямата подобна зона не само в България, но и в Югоизточна Европа. Стайкова подчерта още, че нейното най-важно очакване от работата на българските евродепутати е да защитават българския интерес. 

Изпълнителният директор посочи още, че ТИЗ се развива вече 25 години, макар че е създадена като бранд през 2013 година, когато се обединяват шест индустриални зони. "Ние доказахме, че можем да се развиваме и без подкрепата на държавата, разбирайки единствено бизнеса и инвеститорите, предлагайки им добра бизнес среда, в която те непрекъснато се разширяват", коментира Стайкова.

Участие в дискусията взеха и от "Бизнесът за Пловдив". Изпълнителният директор на сдружението Александър Стайков, открои сред проблемите пред бизнеса в града липсата на работна ръка и квалификацията на кадрите. Стайков предупреди, че този проблем ще създаде сериозен риск за всеки бизнес. Сред възможностите за решаването му според него е развитието на дуалното обучение, както и облекчаването на процедурата за внос на работна ръка от трети страни.

Като цяло изпълнителният директор на "Бизнесът за Пловдив" смята, че държавата трябва да насърчава икономическия растеж, който да е основан на здравето и благосъстоянието на хората, като изтъкна и нуждата от реформа в здравеопазването. Колкото и да сме креативни, какво от това, ако не сме здрави, кой ще работи, каза Александър Стайков.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?