Овдовял японец се теши с българско хоро СНИМКИ

Запленени от нашия фолклор чужденци от цял свят се събраха в АМТИИ

Японци, французи, холандци и израелци играят българско хоро на международния фолклорен семинар в Пловдив. Той се провежда в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев" всяка година от 2005 насам. Културният празник привлича чужденци от всички краища на света.

Любопитните и изпълнени с ентусиазъм пътешественици, дошли в Пловдив, са около 60. Те са от Германия, Холандия, Швейцария, Австралия, Сингапур, Япония, Израел, Франция и др.

Семинарът учи пристигналите от близо и далеч на български народни танци, хорово пеене, свирене на различни инструменти сред които тъпан, гъдулка, кларинет, гайда и кавал. Тази година е много търсена и цигулката.

„Цигулката е доста предпочитана сред всички онези, които свирят клезмер музика. Клезмер музиката е с израелски корени и цигулката играе важна роля там. Други използвани за този вид мелодии са кларинетът и саксофонът“, обяснява координаторът на събитието Диляна Курдова.

Завладени от любовта към българските народни ритми, чужденците черпят във всяка една минута от престоя си у нас нови и интересни неща.

В залата за народни танци традиционното хоро селеник от пернишкия регион играе японецът Майкъл Хуанг. 27-годишният мъж се запалва по нашенските ритми още преди години.

„За първи път идвам в България и съм много впечатлен от всичко тук. ​Откакто чух ваша народна песен през 2014 година, не мога да спра да го правя. Тогава започнах да танцувам в Тайланд. Последвах страстта си към хората през 2015 г., когато се наложи да се преместя в Дания. Там влязох в една любителска група. В нея се събирахме няколко души и всеки показваше нови неща, които е научил. По-късно се преместих да работя в Сингапур, но това не ми попречи да продължа да танцувам“, развълнувано разказва Майкъл.

 


Въпреки че е едва от няколко дни в града под тепетата, той споделя, че вече има свои любими местенца като Амфитеатъра. Според него Пловдив напълно заслужава титлата Европейска столица на културата.

 


Широ Ишизака също е родом от Страната на изгряващото слънце. Чуждоземецът идва у нас през 1979 г. и е бил женен дълги години за българка, но за съжаление скоро изгубил съпругата си.

 


„В живота ми са се случвали много хубави неща и в същото време много тъжни. Моята философия е винаги да се усмихвам. С усмивка преминавам най-леко през всичко. А онова, което ме е спасявало винаги, са българските народни танци“, жизнерадостно споделя Широ.

 


Запъхтян и нетърпелив, той се отправя към залата за уроци по свирене на гайда.

 


Всички чужденци, включили се в семинара, се забавляват ежедневно. А след края му се превръщат в посланици на българската култура по цял свят.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?