71

Общият устройствен план влиза за гласуване в местния парламент

Окончателният проект на Общ устройствен план на Пловдив, с който се определят насоките за градоустройството, е внесен за обсъждане в Общинския съвет, както беше обещал главният архитект Димитър Ахрянов. Изменението на ОУП беше одобрено единодушно от Експертния съвет за устройство на територията миналата седмица. Ако градският парламент даде зелена улица на проекта, той ще влезе в сила след обнародването му в "Държавен вестник" и ще важи за следващите 15-20 години.

Проектът е доста обемист, съдържа стотици страници с анализи на местоположението на Пловдив, демографската картина, наличието на зелените площи, детски, учебни, социални и здравни заведения, както и прогноза в кои насоки Общината трябва да се развива. Посочени са и одобрените подробни устройствени планове. Дадена е и Комуникационно-транспортна схема с препоръките на проектантския колектив за разтоварване на тежкия трафик и изграждане на нови пътни артерии.

Статистическите данни, върху които са направени анализите, включват петгодишния период до 2017-2018 г., тъй като по договор с Община Пловдив проектантите изготвиха изменението на ОУП още в края на 2019 г.

Както „Марица” писа, новият ОУП има съществена разлика при ново строителство. Планът допуска максимум 3,5 кинт /коефициент на застрояване/ при показател 5 в ОУП, приет през 2007 г.

В плана се отбелязва, че един от проблемите на Община Пловдив е, че е заключена в границите от табела до табела, въпреки че населението постоянно се увеличава. При средна гъстота на населението през 2012 г. от 3315.5 души на кв. километър, през 2017 г. този показател вече е 3385.5 души. Община Пловдив се очертава с най-висока гъстота на населението, която е значително по-висока от тази на община Варна (1450 д./км2) и на Столична община (997д./км2). Влияние за тази висока гъстота на населението оказват особеностите на община Пловдив, съставена само от един много голям град с прилежащото му землище, посочват авторите на проекта.

Те обръщат особено внимание на изграждане на инфраструктура в  районите „ "Западен” и „Южен” и най-вече около  кварталите Коматево и Прослав, тъй като свободните територии се застрояват и тази тенденция ще продължава.  Необходимо е изграждане не само на подземна инфраструктура и пътища, но и на детски и учебни заведения.

Новият ОУП налага табу на изграждането на втория гребен канал с цел максимално запазване на зелените площи. Същата забрана е въведена и за остров Адата. Според стария план островът, който в по-голямата си част е частна собственост, можеше да бъде пригоден за спорт и атракции. В изменението на ОУП изрично е записано, че предназначението му е едно - да бъде парк. Това беше и становището на РИОСВ - Пловдив. Хълмовете на Пловдив си запазват статута на природни забележителности, защитени от закона, с препоръката да се поддържа тяхната флора и фауна.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?