2374

Обезопасяват 60-тонни канари на тепетата

Тепетата - гордостта на пловдивчани, имат нужда от постоянно наблюдение и обезопасяване на  скалите,  защото в годините назад има не един и два случая на падащи камъни и злополуки с паднали хора. Като една от мерките Община Пловдив обяви обществена поръчка за обследване и проектиране на укрепване на опасни участъци.

Софийската фирма „Геоконструкт” ООД е единственият кандидат, който участва в обществената поръчка за проучване и проектиране на укрепителни мероприятия за заздравяване на скален откос на Джамбаз тепе. Проектантите трябва да предложат и варианти за обезопасяването на хълма - една от природните забележителности на Пловдив. 

Офертите трябваше да се подават до 8 септември. До този момент не са разгледани цените на участника и тепърва предстои комисията да реши дали да му възложи поръчката, чиято прогнозна стойност е 150 000 лева без ДДС.

"Геоконструкт" е регистрирана през 2009 г. в София с предмет на дейност геотехническо, хидротехническо и транспортно проучване, проектиране и строителство и се управлява от Николай  Михайлов.   

Кметът Здравко Димитров  коментира, че веднага, след като бъде изготвен проект,

ще започнат укрепителните работи на тепето,

което се намира под красивата къща до Античния театър, срещу църквата "Св. Петка". Ако софийската фирма отговаря на всички условия, проектът ще бъде готов до няколко месеца и догодина може да започне укрепването на опасните места. 

При предварителен оглед експертите констатираха, че скалите на Джамбаз тепе са силно напукани, както повърхностно, така и в дълбочина. Според констатациите на специалистите този масив е засегнат от смесена система от пукнатини и разломи, които дават отражение върху устойчивостта на терена, особено в сеизмични условия. Времето с голямата амплитуда на температурите и изветряването също са повлияли върху деформирането на скали, което може да доведе до срутване. 

Експертите предупреждават, че това застрашава живота на жителите на града и сигурността, тъй като под ​скалите се намират сгради. Пловдивчани помнят срутванията на каменни късове на съседния хълм - Таксим тепе, който се намира под Античния театър, от южната страна на Тунела.

Преди години друга

лавина от камъни се свлече на пътеката на Младежкия хълм,

по която, особено в почивните дни, постоянно вървят хора, и за късмет не доведе до фатален инцидент. Точно под срутището има къщи по ул. "Любен Каравелов".

Срутвания имаше и от западната страна на Бунарджика, когато със скални късове беше затрупан целият двор на една от къщите. От обследване има нужда и Сахат тепе, на чиято скала кандидат-художници се упражняват в рисуване.  

За да не се стига до бедствие, специалистите препоръчват да бъдат извършени конкретни проучвателно-проектантски дейности, при които да се установи какво е състоянието на скалния откос, след което да се предложи план за укрепване на опасния участък.

Вариантите за укрепването ще се определят след проучването, което ще извърши избраният проектантски колектив. В зависимост от състоянието на скалите ще се предприема

обрушване на деформираните места и опаковане

на рисковите участъци с якостни мрежи.

Укрепването на съседния хълм Таксим тепе беше извършено преди повече от 15 години. Обследването на опасните скали, а след това и строително-монтажните работи, бяха предизвикани от озеленителя и радетел на опазването на тепета Божидар Тодоров. Още през 1998 г. той изготви доклад за предварителни проучвания на рисковите места на пловдивските хълмове. Заедно със свои съмишленици еколози Божидар Тодоров беше обиколил тепетата и набелязал девет места с повишена опасност от срутване на Младежкия хълм, Бунарджика и Трихълмието. Препоръки бяха дадени за скалите над тенис кортовете на Бунарджика, от западната страна на хълма, Джамбаз тепе, Таксим тепе, нестабилните откоси от югоизточната страна на Младежкия хълм.

Няколко години по-късно, след като беше изготвен проект, Община Пловдив възложи укрепването на опасните скали на Таксим тепе от южната страна на Тунела. Огромен скален къс беше опакован с мрежа от софийската фирма „Сонди и инжекции”.

Експерти: Има нужда от укрепване на 60-тонни канари над Тунела

Обследване на състоянието на скалите на Таксим тепе (под Античния театър) и Бунарджика беше възложено от Община Пловдив преди година и извършено от проф. д-р Николай Добрев, ръководител на секция „Геоложки опасности и рискове” към Геологически институт при БАН, и неговия колега доц. д-р Мирослав Кръстанов. Експертизата на двамата учени гласи, че на места има процеси на срутване заради ерозия в основите, изветряване, влиянието на температурите, както и в резултат на строителна дейност.

В доклада специалистите посочват, че скалният откос на Таксим тепе варира приблизително от 70-75° до почти вертикален под епархията, като стената на алпиниста. "Извършеният оглед с дрон показва наличие на много скални блокове със сфероидално заобляне поради изветряне, отделени от масива и разположени най-вече в горната част на откоса. По време на краткия оглед установихме повече от 10 нестабилни скални блока, които са с рейтинги 4 и 5. Блоковете са с обеми до 15-25 м3, чиято маса на някои от тях може да надхвърли 60 тона. Броят им може да се окаже по-голям, ако се направи детайлно картиране на участъка непосредствено над откоса", твърдят проф. Николай Добрев и доц. д-р Мирослав Кръстанов. 

Според тях по-силен земетръс може да провокира масово срутване на скални блокове по откоса и по този начин да доведе до големи щети, отколкото единично обрушване вследствие на валежи или периоди на замразяване и размразяване на масива.

"Рискът е за жилищните сгради в основата на откоса, както и при опасно стечение на обстоятелствата - и за автомобилния, и за пешеходния трафик през и около тунела", предупреждават учените.

Те препоръчват следните мерки:

- Обрушване на нестабилни скални блокове.

-  При откоса при амфитеатъра (западна част, под имоти 770, 769, 775 съгласно скицата) - използване на уловителни високоякостни мрежи. За осъществяване на тази мярка е необходимо детайлно картиране/опис на опасните скални блокове в масива, за препоръчване с помощта на алпинисти. Трябва да се оразмерят след изчисления на потенциалния маршрут на придвижване на падащи скални блокове (транспорт и зона на акумулация), максимална енергия и маса на блоковете - използване на симулационни модели за прогнозиране. Необходима е оценка на риска за хората пешеходци по бул. „Цар Борис III Обединител“, автомобили, живеещи в сгради №№ 71-74. .

- При симулационните и укрепителните изчисления трябва да се вземе предвид и сценарият при сеизмично въздействие, тъй като районът попада в сеизмично активна зона. 

-  Да се установи източникът (източниците) на водата, проникваща в масива (валежна, течове от ВиК мрежата), за да се предотврати неблагоприятното ѝ влияние върху стабилитета на масива.

- Наблюденията да се извършват от алпинисти и да са регулярни във времето. 

- По венеца на откоса да се предвидят отводнителни дренажни канавки и използване на изолационни технологии за недопускане на проникване на вода в масива.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?