Нина Найденова пита: Какво ще се случи с операта догодина?

Директорът на Опера Пловдив Нина Найденова постави открит въпрос към всички кандидат-кметове каква е тяхната позиция относно най-големия културен институт в града и как виждат неговото развитие без сграда и без нормални условия за работа.

На пресконференцията по повод началото на новия творчески сезон, Найденова изтъкна големия потенциал на операта използвайки резултатите след фестивала Opera Open. Оказва се, че в 12-те вечери на спектаклите са присъствали общо 22 000 души. Стана ясно, че освен многото български зрители, ​през лятото е отчетен ръст от 30% на оперния туризъм, довел любители на класическата музика от цял свят.

„Това е един сектор, който успешно развиваме. Имаме сключени договори с редица големи туристически агенции. Според мен операта, освен че носи  висок имидж на града, разполага и с голям икономически потенциал“.

Големият успех на Opera Open е реализиран както благодарение на родните артисти, така и с помощта на световноизвестни звезди сред които Стефано Пода и Хосе Кура.

„Радваме се, че всички големи имена, които бяха част от Оpera Open, заявиха желание пак да дойдат. Вече имаме програма до 2021 г. на Античния театър, но не можем да я публикуваме, тъй като все още не знаем датите, на които можем да ползваме сцената“, заяви Найденова.

Освен, че нямат конкретни дни, от операта нямат представа и какъв ще бъде бюджетът им за следващата година, както и какво ще се случи занапред с фестивала Opera Open.

На пресконференцията присъства и артистичният директор на фондация "Пловдив 2019" Светлана Куюмджиева. Тя също постави въпрос към бъдещата общинска управа относно стратегията и концепцията за култура оттук нататък като отбеляза, че с края на 2019 г. за културното развитие в Пловдив нищо не свършва, а то трябва да се поддържа и да бъде на ниво.

Тя изтъкна данните от статистическото проучване за инициативата ЕСК. През първите шест месеца в рамките на проекта публиката на събитията с платен вход е била общо 120 000 души. От тях голям дял заемали посетителите на Opera Open – фестивал, изиграл ролята на основен акцент в програмата на Пловдив – Европейска столица на културата.

"След края на проекта ЕСК, от фондацията оставяме наследство от 3 милиона лева за културното развитие на Пловдив. Надявам се част от парите да допринесат също и за съживяването на града с оперни продукции", завърши Куюмджиева.

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?