Научен тръст спира изтичането на наши мозъци
Идеята е Пловдив да се превърне в добро място за наука
- 23.07.2015 | 10:56
- 23.07.2015 | 10:56
- Екип Марица
- 1095 прегледа
- 0 коментара
Новосъздаден Център за растителна системна биология и биотехнология (PlantaSYST) ще стопира изтичането на наши мозъци в чужбина. Нещо повече - ще привлича чуждестранни учени в България. Това обяви по време на вчерашното му представяне главният координатор доц. д-р Цанко Гечев.
Центърът ще бъде разположен в Института по зеленчукови култури (ИЗК) „Марица” в Пловдив.
Научното звено към Селскостопанска академия е един от трите български партньори по българо-германски проект, одобрен от Европейската комисия и финансиран по програма Хоризонт 2020 на Европейския съюз.
В проекта са включени също учени от Института по молекулярна биология и биотехнология и Института по микробиология, с Лаборатория по приложна биотехнология. Партньори от германска страна са Университет на Потсдам и Институт по молекулярна растителна физиология „Макс Планк”, също в Потсдам.
Не е тайна, че заради унизително ниското заплащане на учените в България и невъзможността да се прави наука със символични средства, които държавата отпуска, голяма част от капацитетите ни са зад граница.
Този процес обаче е обратим. Голяма част от парите по PlantaSYST са предвидени за заплати на персонала, останалата част са за оборудване и инфраструктура. Тепърва ще се наемат биолози, химици, агрономи, IT специалисти, финансисти.
През първата година се полагат средства в размер на 500 000 евро, а в следващия 7-годишен период - 15 млн. евро. Ще се разчита и на национално финансиране, каквато е практиката в Европа.
В Центъра ще се разработват нови сортове зеленчукови култури и върхови технологии в областта на растителните науки. Основната цел е продуктите да намерят реално приложение в практиката както в агросектора, така и в областта на фармацията.
Скъсяване на дистанцията между наука, практика и бизнес също е сред приоритетите на учените.
Пловдив е избран за седалище на PlantaSYST по ред причини. Тук са концентрирани най-много научни аграрни центрове в страната, включително и Аграрният университет. Освен това Пловдив е ядрото на зеленчукопроизводството у нас, коментира доц. Гечев.
Това е предпоставка градът да стане добро място за правене на наука и да се катализира развитието на региона, който ще се превърне в модерен научен бизнес хъб. Центърът ще има подкрепата и от община Пловдив, увери зам.-кметът Стефан Стоянов.
Той и кметът на район „Северен” Ральо Ралев бяха гости на проявата. Ръка на PlantaSYST подаде и Министерство на образованието и науката. Становището за подкрепа ще бъде официално връчено до дни, обяви Весела Василева, експерт от МОН. /Марица.бг
Коментари (0)
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни