Настаняват бежанци в бившата Белодробна болница от 1 юни СНИМКИ
- 09:45, 29.05.2022
- 11:53, 29.05.2022
- 3916
- 16
Записвайте ни за настаняване сред първите, всичко ни устройва, нямаме претенции, стига да има покрив над главата – с тези думи се обръщат към Наталия Еллис украинките Наташа и Алена, дошли сутринта да помагат за ремонта на бившата Белодробна болница на Цариградско шосе.
Двете сестри са пристигнали в края на април от Запорожието, а заедно с тях и децата им – Соня, Максим, Вера и Иван. Решили да оставят домовете си, след като на 15 км от тях започнаха бомбардировки. Разказват, че са пътували с влак първо до Лвов, после до Полша, Будапеща, Букурещ , за да стигнат до София. Предпочели да дойдат в Пловдив, намерили хотел, но сега ще трябва да се преместят в държавни или общински центрове.
„Никъде нямахме проблеми, навсякъде ни приемаха с широки сърца. Срещнахме много добри хора“, споделят със сълзи сестрите, спасили децата си от шока и ужаса на войната.
И не могат да проумеят защо се стигна до кръвопролитие и омраза между двете държави. „В Запорожието живее предимно рускоезично население. Навсякъде свободно говорим и на руски, и на украински. Какви бандеровци, какви нацисти? Та ние бяхме като братя“, недоумява Наташа и подхваща да чисти една от стаите.
Бежанците доброволно се включват в ремонта, за да се завърши по-бързо. Наталия Еллис е на крак от ранни зори, след като с фондация „Юкрейн съпорт енд реновейшън“ пое ангажимента да превърне общинската сграда, която не се обитава повече от пет години, в Кризисен център за бежанци. И тя е украинка, но вече няколко години живее в България, неуморна е и от първия ден на войната подкрепя избягалите от бомбите сънародници, а и тези, които са останали в окупираната й родина.
„На 1 юни започваме да настаняваме първите бежанци“, казва Еллис и уточнява , че стаи в Белодробна болница ще се предоставят на хора, които наистина няма къде да живеят, имат деца, започнали са работа или я търсят. Но не и на туристи.
За бежанците се подготвят вторият и третият етажи. На втория стаите са почти напълно обновени – изчистени са, стените миришат на прясна боя в приятен резедав цвят, санитарните възли са основно ремонтирани и оборудвани с чисто нови кранчета, мивки и бойлери. Тръбите на парното са изгнили, но топла вода ще има.
„За настанените хора в стаите ще има легла, шкафчета, бюро , за да се чете, да се пише, да се работи на компютър, и огромна тераса. На тяхно разположение са пералните машини и сушилня, има и място за претопляне на храна. На третия етаж имаме работа за още една седмица“, обяснява Наталия.
Благодарна е на Община Пловдив, че предостави бившата болница за Кризисен център. „Откакто преди два месеца започна ремонтът, постоянно има работници от „Чистота“, „Градини и паркове“, „Жилфонд“. Голяма подкрепа ни оказват зам.-кметовете Георги Титюков и Стефан Стоянов, а кметът на „Тракия“ Костадин Димитров помага със спортните клубове за украинските деца, пожелали да спортуват“, посочва Наталия. Дарителите се погрижили за боя, бойлери, мебели, завивки, матраци, тоалетни чинии, перални, пердета.
„През юни бежанците ще могат да се настаняват в сградата. Храна ще получават на кетъринг“, казва Атанас Чилингиров , ръководител по строителство в „Жилфонд“ , който и в събота е на обекта. По програма за бежанските центрове се полага финансиране от държавата в размер на 15 лева на човек на ден.
На първия етаж ще се разкрие приемна. Идеята е тук да се подготвят няколко стаи за инвалиди и хора с увредено зрение, за да не се качват по стълбите.
Елена по професия е стоматолог и в Украйна е работила в частна клиника. Пристигнала е в Пловдив заедно с 86-годишната си майка – инвалид от Днепър след обстрела на града и летището. И двете са рускини. Докато Елена се е чудела накъде да тръгне, обадила се приятелката й Диана, с която поддържат връзки от шест години и ги поканила при тях. Така се установили в Пловдив с надеждата, че скоро войната ще свърши. „Синът ми е в друга държава и помага отдалече на Украйна. И аз искам да помогна на бежанците. Мога да чистя“, обяснява лекарката.
Според данните на Наталия Еллис в Пловдив и съседните села има около 5000 бежанци от Украйна. Желаещите да се настанят в бившата Белодробна са повече, отколкото местата. Наталия прогнозира, че скоро ще пристигат и руснаци, избягали от войната.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни















