Музеят съживява древни хора

Какви са били хората, останки от чиято дейност преди хиляди години днес откриват археолозите в земите на Хасковски регион. На този въпрос са се заели да отговорят специалистите от Регионалния исторически музей, подпомагани от преподаватели и студенти по археология в Нов Български университет. Инициативата се реализира по проект “Хетеротопия и природни ресурси”. Свързана е с различните места, където са открити древни паметници на културата - долмени, некрополи, светилища, скални ниши и пр. Основна цел не е толкова датирането и определянето на епохата, през която са строени обектите, а ролята на хората, взели участие в създаването преди хиляди години. Интерес за археолозите представляват въпроси, свързани с добиването на материалите, с които е строено така, че тези паметници да оцелеят и до ден днешен, непокътнати от хода на времето. Изследват се също причините, накарали древните да изберат определено място за светилище или храм и да го почитат хилядолетия.
По думите на Станислав Илиев - един от участниците в проекта, по време на експедицията, проведена в хасковския край, изследванията не са само върху паметниците, а и върху средата около тях, защото, за да се построи едно такова светилище, са необходими не само материали, а достатъчно развит социум.
В досегашните 100-годишни проучвания от страна на специалистите у нас е била пропускана ролята на човека зад всички находки. Основната идея на археолозите, работещи по проекта, е да бъде открита връзката между сътвореното и строителя или художника, създал произведението. Какви чувства е закодирал в работата си, да се прозре какво стои зад останките на паметниците. Проучвани са терени главно на територията на общините Любимец, Маджарово, Тополовград и Стамболово. Предположението на археолозите е, че вероятно става дума за група майстори-занаятчии, строители на долмени, които са градили паметниците.
Събраните материали за проучванията тепърва ще бъдат анализирани в исторически и културоложки аспект. Интересното е, че същите останки, които са открити в Хасковския район, ги има и в Гърция, Кавказ, Испания, Франция и Англия. С тази разлика, че там са строени 2000-3000 години преди нашите.

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
РАДОСЛАВ ВЛАСЕВ

РАДОСЛАВ ВЛАСЕВ

24.06.2010 | 05:58

аз и преди писах коментар,че нищо няма да получат,апостол и димитър двамата съдружника са от отдавна в бизнеса с измамите,още като студенти си мамеха колегите като им обещаваха работа в англия.двамата са педераси и любовници,не само съдружници.апостол е помак от борино,има сестра антоанета,потърсете близките им в селото за да си върнете парите,използваите неконвеционални методи-услугите на мутри,иначе нищо няма да вземете,те са професионални мошенници

Отговори
0 0

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?