Мистерия в "ДИМ: Истории за тютюна" - кой е човекът на снимката

Над 100 чуждестранни журналисти и официални гости на Дългия уикенд за Европейска столица на културата присъстваха на отктриването на мегаизложбата "ДИМ: Истории за тютюна".

Тя заема четири големи зали на два етажа в бившия тютюнев склад нает от фондация Пловдив 2019.

Изложбата е мултимедийна, като на няколко места постоянно текат документални ленти свързани с обработването на тютюна едно време.

На други места може да си видят рекламите на тютюневите изделия от едно време.

На големи винилови пана са събрани откъси от известни български произведения, в които се разказват всякакви детайли свързани с употребата на тютюн. Стените са облепени в модерен шперплат.

Има уникални кесии, пунгии, пепелници и аксесоари, свързани с употребата на тютюн едно време. Много от тях бяха неизвестни на публиката.  

На втория етаж от изложбата българите и чужденците се смаяха от колекцията стари марки български цигари. Тя е събрана от силистренеца Димитър Георгиев.

Става въпрос за около 600 марки цигари - повечето поризведени в Пловдив.

Сред тях имаше и скандални марки, на чията обложка са Панайот Волов и Христо Ботев.

“Смайващото е, че във времето, когато в магазините има една марка кисело мляко и една марка краве масло, по щандовете е имало такова разнообразие от цигари”, каза историчката д-р Станислава Груева.

Тя заедно с колегата си Михаил Груев са събрали историческата част за изложбата.

Край нея застана и зам.-кметът по културата Александър Държиков, който си припомни с кои кутии цигари децата от Кючук Париж са играели навремето.

“22 български институции помогнаха за откриването на тази изложба”, припомни Светлана Куюмджиева от фондация “Пловдив 2019”.

Зад гърба й висеше огромно фотопано, което трябваше да показва пловдивска улица от 30-те години.

“Кой е човекът, който върви по тротора зад вас”, попита неочаквано бившият депутат от великото народно събрание Христо Марков.

Светла Куюмджиева погледна за помощ към публиката, а после към екипа, създал експозицията, но оттам отговор не дойде.

“Това е Никола Петков, който върви по улицата, която води към софийските хали. Това изобщо не е Пловдив - защо са поставили този фотос”, учуди се Христо Марков.

Екипът създал изложбата е воден от кураторката Весела Ножарова. В него влизат историците Станислава Груева и Михаил Груев. Дизайнер е Калина Димитрова, а мултимедията е дело на Калин Серапионов.

 

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?