46

Министър Минеков за съборената сграда в Пловдив: В Скопие съм, не мога да говоря

От МК не съгласували проекта за бившата централата на на Цигарена фабрика на ул. „Авксентий Велешки”, отказът паднал в съда

Не съм в България и не мога да коментирам в момента. Така министърът на културата Велислав Минеков отговори на въпроса на „Марица” за съборената сграда на ул. „Авксентий Велешки” в Пловдив. Както вече съобщихме, читатели на „Марица” изпратиха на редакционната ни поща сигнал със снимки и видео, на които се вижда, че част от бившата администрация на някогашната Цигарена фабрика е разрушена.

Велислав Минеков е в Скопие за откриването на българския културен център в столицата на Северна Македония. Пред репортера на „Марица” той обеща, че ще препрати сигнала до експертите във ведомството и министерството на културата ще излезе с официална позиция по случая в началото на следващата седмица.

„Марица” потърси за коментар и директора на Националния институт за недвижимо културно наследство Петър Петров. Той е бивш главен архитект на район „Централен”, на чиято територия се намира Тютюневият град и въпросната сграда. Той обаче не вдигна телефона си и отговори с текстово съобщение, че е на важно заседание и в момента не може да говори.

Свързахме се и с представител на инвеститора "Виктория сити център". Собственикът Величко Яков обясни, че имат всички необходими документи за събарянето на част от сградата и не извършват никакви незаконни действия. Оказа се, че в Министерството на културата са запознати със случая и преди време са отказали да съгласуват проекта, който предвижда и ново строителство в част от имота. Отказът обаче е паднал в съда.   

От Община Пловдив коментираха, че са проверявали обекта, но тъй като той е от трета категория, са препратили преписката до РДНСК още преди месец. От дирекцията за строителен контрол пък не са установили нарушения. 

Държавните институции и местната власт продължават да си прехвърлят топката за сградите в Тютюневия град и останалите паметници на културата. Докато чиновниците се ровят в преписките и не намират време за законодателни промени и разписване на ясен план за управление на културното наследство, старите сгради губят битката с времето. Ходенето по мъките за собствениците продължава с години и те все така не знаят какво трябва, какво могат и какво не могат да правят с имотите си. Междувременно харчат огромни средства за поддръжка, ремонти, охрана и данъци за старините, както и за разработването на проекти, които обикновено не виждат бял свят. 

Въпросът е защо отговорните институции имат различни позиции по случаи със сгради с подобна историческа стойност, които на всичко отгоре се намират в една и съща архитектурна зона. И дали не става дума за особени интереси, лобизъм и създаване на условия за корупционни практики. Припомняме, че преди два месеца министър Минеков три пъти дойде в Пловдив и опита лично да спре багерите при събарянето на две стари сгради на бул. "Христо Ботев" 51-53. Арх Петър Петров също бе на терен и дори се нареди до протестиращите, сред които бяха арх. Петкана Бакалова, проф. Мария Шнитер и активисти на "Демократична България".  

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?