Месопустна задушница е! Почитаме починалите близки СНИМКИ

Траурните паркове в Пловдив са подготвени за Задушница. Служители на МВР и Общинска охрана ще пазят реда, а от КАТ ще контролират паркирането. Хората с увреждания могат да се придвижат с леки коли до гробовете по алеите  в големите паркове. 

 

Голяма Задушница е днес! Наричат я още Месопустна или Задушница преди Великия пост.

В съботния ден срещу Неделя Месопустна (Месни заговезни) всички българи извършват помен в чест на мъртвите на голямата Задушница преди Великия пост. Или, както името “Задушница” показва, това е ден за възпоменаване на душите на починалите.

Траурните паркове в Пловдив са подготвени за Задушница, увери директорът на „Траурна дейност” Коста Попов. Починалите се почитат  днес според християнската традиция, а  доста хора още вчера  сутринта се наредиха в църквите на гробищата за свещи, почистиха гробовете и  се поклониха пред паметта на близките.  Добре е, че гражданите се стараят да спазват мерките и да не се струпват  на самия ден в траурните паркове, коментира директорът на общинското предприятие.

 

На всички гробища  има вода  заради топлото време за разлика от предишните години, когато  чешмите пускаха в края на март.  Сухите клони са окастрени, алеите са почистени, има достатъчно кошчета и контейнери за отпадъци.

Дежурни екипи от предприятието  ще има във всички паркове. Служители на МВР и Общинска охрана ще пазят реда, а  на КАТ  ще контролират паркирането. Хората, които трудно изминават по-дългите разстояния, могат да се придвижат с леки коли до гробовете по алеите  в големите паркове.  

Рогошките гробища вече се простират върху над 500 декара с 54 000 гроба. В бюджета на община Пловдив  за 2021 г. са предвидени средства  за  разширение на траурните паркове „Север”, в Коматево и Прослав чрез изкупуване на частни ниви в съседство.

Какво се прави на Голяма Задушница

На Задушница се посещават гробовете на починали близки. За помена се приготвя “коливо” – варено, подсладено жито. Българската традиция включва и хляб и вино. В по-ново време се прибавят дребни сладки и соленки.

Поменът се прави на гроба, в църква или у дома. Обикновено на гроба свещениците извършват парастас, защото е по-кратък от панихидата. Тя е по-пространният молебен за упокоение на душите и включва повече молитви, както и четения от Евангелие и апостолски текст.

Житото е символ на възкресението, защото по думите на св. ап. Павел житното зърно не може да оживее, ако първо не умре.

Виното е символ на кръвта на Исус Христос. Паленето на свещи символизира горещата вяра, а пламъчетата напомнят за безсмъртието на душите на покойниците. Тамянът означава чистата молитва, а цветята – добродетелите на починалия.

Според православния канон, погрешно е поставянето на храна на гроба на покойника. Библията отрича това. Оставената храна по гробовете няма да бъде изядена от покойника, а от бездомните кучета, като по този начин се оскверняват гробовете. Душата не яде и не пие материална храна и питие.

Сладкиши, месо и вино се раздават между живите и като вкусват от раздавките, да си спомнят за умрелите. Както на всеки помен, така и на Задушница се раздава на бедни и нуждаещи се.

Всички задушници през годината са винаги в съботен ден, когато Исус Христос бил също покойник и с тялото си е бил в гроба.

 

Допълнителен градски транспорт на Задушница в Пловдив 

Заради Голяма задушница Община Пловдив пуска днес допълнителни автобуси по 6 линии на градския транспорт, информират от ОП „Организация и контрол на транспорта“.

С делнично маршрутно разписание работят автобусни линии №7, 11, 25, 27, 36 и 66. По линия №27 автобусите се движат до Рогошките гробища, а от 07:00 до 18:00 ч. оттам ще минават и автобусите по линия №25.  

Снимки Наташа Манева

 

Задушницата е ден важен. Ден за душите

"Задушница", И. Мърквичка, 1890

Утре е Голяма Задушница щерко. Дай още сега житото да си сварим. Иди, донеси го, а с него и яйцата, и сиренето вземи от долапа! Аз пък, брашното за хляба ще почна да пресявам. Добре трябва за утре да се приготвим, че Задушницата е ден важен. Ден за душите. За душите на тези, дето са си отишли, пък и за нашите също. Голямата Задушница, щерко, винаги е съботата срещу Неделя Месопустна. В тоя ден с душите на нашите починали близки трябва да се видим. Да им поговорим, да ги нахраним, да ги успокоим. Душата си е жива, щерко ... Смъртта е продължителен сън и почивка. Не случайно се казва "заспал вечния си сън" и "починал". Една душа всичко си може, и да се движи, и да лети, и да помирише хубава храна. Обича светлината, затуй свещички ще запалим. Душите идват от оня свят, щерко, посещават нас - живите, и пак си отиват. Проверяват ни, напътстват ни, така де, около нас си витаят. Ти помни едно, на голям празник винаги и за "добрите гости" храна и вода да оставяш. Иначе, те си имат свой свят и свой живот. На оня свят душата като стигне, не е сама, дружина си има, все души като нея. Ние тука на земята, не трябва дълго да тъжим и сълзи да леем за някой починал, че така покоя на душата му смущаваме и много го натъжаваме. Ти недей се кахъри толкова, щерко. Ако някоя душа бъде забравена, то тя сама за себе си може да подсети. Може в нечий сън да се върне или на яве да се привиди, че даже може и да проговори...
На сега опитай .. Хапни си "за Бог да прости"...

 

 

 

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?