4232

Медицински университет - Пловдив отчита напредъка по иновативен проект

Той е част от Националния план за възстановяване и устойчивост, финансиран от ЕС по програма NextGenerationEU

Двудневна научна конференция се откри днес в Медицински университет – Пловдив. В рамките на проявата бе извършен преглед на напредъка и изпълнението на дейностите по проект „Програма за стратегически изследвания и иновации за развитие на Медицински университет – Пловдив (ПСНИИР-МУП). Проектът, който е с продължителност 42 месеца, е част от Националния план за възстановяване и устойчивост, финансиран от Европейския съюз по програма NextGenerationEU. По него са привлечени средства в размер на 28 млн. лв.

По време на форума бяха представени данни за дейността на всички 10 работни групи от страната и чужбина и одобрените 19 приложни проекти.

Сред иновативните разработки с потенциал за полезни модели са създаване на DNA биомаркери за проследяване на пациенти с белодробен карцином, изследвания за персонализирано лечение чрез 3D биопринтиране за различни видове онкологични заболявания, дигитално приложение, базирано на изкуствен интелект за бърза диагностика на спешни пациенти, създаване на модерни лекарстводоставящи системи с минимално вредно въздействие за пациента, разработване на алгоритъм за избор на оптимална терапия на хора с разстройство от аутистичния спектър.

„За мен е привилегия да приветствам учените и изследователите, които днес ще представят своите разработки в рамките на стратегическата научна програма за развитие на МУ- Пловдив“.

С тези думи конференцията откри проф. д-р Ангел Учиков, ректор на МУ Пловдив и председател на Управителния комитет на ПСНИИР-МУП. В приветственото си слово той каза, че по програмата са привлечени водещи изследователи от страната и чужбина в стратегически за университета научни области, а сред основните цели  е създаване на нов модел на развитие на научноизследователската дейност и стимулиране на кариерното развитие на млади специалисти в приоритетни за МУ области, с потенциал за внедряване на иновациите в индустрията. Проф. Учиков подчерта, че по програмата са привлечени да работят 19 водещи учени и 37 млади изследователи, както от МУ-Пловдив, така и от партньорски университети в Европа.

Оцени новината

Оцени новината
5/5 от 1 оценки
5/5 от 1 оценки

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?