Мечтателят Давид срещу бюрократа Голиат

Как у нас може да бъде метната във фризера дори идея за хладилник за бедните

Лятото на едно 15-годишно момче се върти около... един хладилник. Охладителната витрина е закупена от него с лични пари, за да може доброволци да оставят вътре храна за бедни хора и тя да не се разваля. За Мино Караджов, роден в Пловдив, понастоящем ученик в София, но с единия крак - емигрант, „Марица” вече писа. Тийнейджърът пристигна за лятна ваканция под тепетата с една камара добри намерения.

Искаше да храни социално слабите в града с дарения от ресторанти. Идеята, въпреки че беше простичка, почти умря в зародиш. Младежът изтърка два чифта обувки, за да убеждава пловдивските ресторантьори да не хвърлят годната храна, която им остава, а да му я дават на него.

Той, от своя страна, да я пакетира в пластмасови купички и да издирва бедни и гладни из центъра на Пловдив, Градската градина, та дори и по кварталите. Благотворителността не се случи така, както той очакваше. Първо, кръчмите пасуваха с даренията, защото по закон по-евтино е да изхвърлиш храната, вместо да я дариш.

При даренията се плаща ДДС, което излиза по-скъпо, отколкото е таксата за унищожаване на храната. И точно заради тънките сметки само едно пловдивско заведение за дюнери се отзова на молбата на Мино Караджов. Стотици други просто вдигнали рамене.

Хладилникът за бедни пък стои неизползваем в къщата на ученика и ще стои там поне още шест месеца. От общината ми казаха, че идеята е добра, но за да позиционирам уреда на главната улица, решението трябва да мине през Общинския съвет, преразказва 15-годишният ентусиаст.

И това би могло да стане едва след изборите, поне на втората или третата сесия на Общинския съвет. Само за протокола ще отбележим, че идеята вече проработи в София и там подобен хладилник за бедни е инсталиран край едно бистро. В столицата двигателят на инициативата, кръстена на вдъхновящата песен на Емил Димитров „Ако си дал”, е още по-интересен човек. Стефан Чолаков остана в историята като „най-младият банков обирджия в света”.

На 31 май 1997 година той успя да извърши най-успешния банков обир без оръжие и шумотевица, а само използвайки слабостите на организацията на работа в банковата ни система. Отмъква 181 милиона стари лева и за няколко дни се отдава на мечти какво може да направи с толкова много пари.

По онова време милионите се равняват на поне десет хубави и големи  апартамента и пак щяха да останат пари за охолен и безгрижен живот. Започва да планира бягство в Канада, но една вестникарска дописка го приземява. Прочита във вестник, че за обира е задържана главната касиерка на банката, която е абсолютно невинна.

Тогава Стефан решава да се предаде. Лежи в затвора почти пет години, нищо че веднага връща парите на банката. Банкерите обаче са впечатлени от находчивата идея да се намери пробив в системата и започват да го търсят като консултант по банкова сигурност. Сега е собственик на ресторант в столицата. Там, в доста богат квартал, е позициониран и хладилникът за бедни. 

Идеята на двамата доста различни като хора, но еднакви в това, че са различни, е хладилниците и в Пловдив, и в София да се обслужват от персонала на заведението. Там няма да има катинари и вериги, а уредът ще е отворен нонстоп. 

Лошата новина е, че дори и на ентусиасти като младиятМино започва да им писва и упорито гледат към Терминал 2. Категорично няма да остана в България, аз вече съм приет в Холандския институт за сензорни технологии в Грьонинген, съобщава Мино. Осмокласникът вече има зад гърба си солидни отличия за работата си в програмирането, а и знае какво може.

Деен участник е във форума "Аз, ученикът", който представя постиженията на ученици от цяла България. Неотдавна Мино и приятели смаяха журито с проект за детска площадка на бъдещето, изработена със скромен бюджет от 400 лева. Представете си: дете играе на дама и, скачайки върху числата, произвежда енергия.

Печели точки, с които може да отиде на кино или в библиотека, нещо такова е, обяснява Мино Караджов. През 2014 г. клубът му е втори в Европа на състезание, организирано от Hanze University of Applied Sciences, Philips и Entrance. Същата година учениците печелят и златен медал на националното изложение „Изобретения, Иновации, Технологии“ и купа за първо място на състезанието за приложни програми "Джон Атанасов". /Марица.бг

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?