Мастодонтът - начин на употреба

Пловдивският затвор на бул. „Ал. Стамболийски” 4 изглежда много по-нормално място за обитаване от мастодонта, построен в поляната отсреща, казват пловдивски архитекти. Независимо от големите инвестиции, вложени в тях, рано или късно тези сгради ще се превърнат в язви за обитателите си.  

Защо?  

Първо, обикновено те са построени върху сравнително малка площ на фона на огромния брой жилища в тях. А ниската цена най-често е единствената „екстра” за купувача тук. Веднъж заселил се в своя „оазис”, той трябва да го дели с още 500, 1000, че и повече съседи. При положение че паркоместата са в пъти по-малко. Пример: общо в "Оазис 4" и "Оазис 6"

на 1300 апартамента се падат 525 платени паркоместа,

твърдят живеещи там. Какво да правят всички останали, които нямат място за спиране. „Това, че няма осигурено паркиране, отново е начин да се заобиколи законът. Само че същият този закон е пределно чист и точен: „на всяко жилище трябва да се осигури по 1 паркомясто”. Дори по 2 при сегашната ситуация. Факт е обаче, че днес в Пловдив едва 10% от одобрените сгради имат осигурено паркиране в рамките на парцела си. Всички останали ползват за целта обществени пространства: улицата, земята, градинката, тревната площ. Т.е. решават си проблема за наша сметка, за сметка на обществото”, коментира казуса арх. Антоанета Топалова. 

Второ, в затворените комплекси от висок клас услугата "фасилити мениджмънт" е просто задължителна. В „евтиния” тип жилищни секции обаче 

предприемачът няма ангажимент за бъдещата експлоатация на сградата.

И тя „старее” по-бързо. Още през лятото на 2017 година имаше сигнал за течове по фасадите, отново в „Оазис 4" в Кючука, припомнят запознати.

Оставяме без коментар още един проблем на живеещите в него - само 4 контейнера за боклук обслужват близо 1000 домакинства в блока.  

И трето, Пловдив не за първи път се сблъсква с подобни примери. Хора, живели в Големия и Малкия Гигант в “Кършияка”, разказват: „С годините така и не научихме имената на много от съседите, с които се разминавахме всеки ден. Неподдържаните общи части на блока са обичайна гледка, а асансьорите ни понякога не работят с дни. Да не говорим за онези минискладове за стари вещи, които никнат навсякъде по коридорите, защото някой по-нахален съсед е решил, че може да си прегради част от общото пространство. А събранията понякога приличат на битка, дори ако трябва да решим някой съвсем дребен битов въпрос”.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?