Македонец и иранец учат Столипиново на уличен футбол

Четворка от Дания показва как може да се спортува без пари на 3 кв. метра

Македонски циганин, иранец и датчани ще учат ромчета от Столипиново как се играе уличен футбол в двора на СОУ „Найден Геров” в петък. По-голямата цел на демонстрацията им обаче е да покажат, че може да се спортува дори на 3 квадратни метра свободно пространство, без да е нужен специален екип, нито входна такса. Освен да провокира физическа активност, акцията е насочена срещу дискриминацията и цели да приобщи в игра и общуване различни обществени групи.

Четиримата младежи пристигат от Дания, където членуват в един от най-добрите клубове за стрийт футбол - Copenhagen Panna House. Играта, известна като Panna, съчетава похвати от футбола, баскетбола и хокея. Играчите трябва да прекарат с ритане и хвърляне на топката между краката на противника, за да подадат на съотборник и да вкарат гол.

Майсторите на възраст между 21 и 35 години минават през Столипиново в рамките на европейско турне из 8 града: Копенхаген, Загреб, Скопие, Солун, Пловдив, Букурещ, Будапеща и Виена. Големият воаяж е част от европейска обществена кампания за спорт и физическа активност „NowWeMOVE”, която в България се организира от сдружение „BG Бъди активен” в партньорство със СОУ „Найден Геров” и „Спортс Мениджмънт България”.

“Ние показваме как уличният спорт може да попълни пропуските, да даде възможности и вместо да накара младите хора да обърнат гръб на улицата, да ги задържи на нея, докато правят нещо добро за себе си. Когато ги посещаваме на площадките, се вижда колко лесно е за аутсайдерите да се интегрират и да се насладят на играта“, казва 35-годишният Сюел Османи. Той е един от основателите на Copenhagen Panna House и е македонец от ромски произход, когото всички знаят по-скоро с прякора му Циганина. В момента живее в Дания и разпространява Panna не толкова като спорт, колкото като средство за социална интеграция. Има 3 европейски купи по стрийт футбол и е играещ треньор на датския национален тим по Panna.

Сюел рита на улицата от малък, а тази игра открил през 1997-а. Бил в Ротердам, когато видял няколко момчета да играят стрийт футбол. Използвали доста от техниките в обикновения футбол. Тогава  осъзнал, че това, което правят, си има име – panna.

Сюел Османи запалил по стрийт футбола и Соахил  Мошкелех, който пък е роден в Иран, но семейството му се преместило в Дания, когато  бил само на годинка. Посещавал е датско училище, а след гимназията отишъл  в бизнес-колеж. След като прекарал една година като търговец и натрупал известна печалба, Сохаил осъзнал, че не това е нещото, което го прави щастлив. Тогава решил да отиде в Южна Америка като доброволец и да помага на бедни семейства. “Сега работя в голяма организация на име TPHU. Датската ъндърграунд култура като хип-хоп, графити, скейтърите - всичко започва там. Често организираме събития като стрийт денс, фрийстайл стрийт футбол, уличен баскетбол, партита за тийнейджърите и концерти на датски изпълнители. Моята работа е да помагам на младите“, казва 28-годишният Сохаил Мошкелех.

Четворката, която ще гостува в Пловдив, се допълва от Кристофър Лихт и Амине Бенмуму. 21-годишният Кристофър се вдъхновил от един от най-известните улични играчи - Mайкъл Тофт, който е и единственият кореняк датчанин. Майкъл постоянно надигравал момчето  - криел топката под тениската си, прехвърлял я над себе си. За да го надиграе, Кристофър започнал да се упражнява всеки ден в градината у дома. Амине Бенмуму пък е на 27 години и също се научил да играе Panna, като тренирал сам и подражавал на добрите.

След като поритат с момчетата от Столипиново, в петък от 18.30 часа младежите от Копенхаген ще направят и демонстрация пред общината, а в събота от 11 часа ще изнесат открит урок в рамките на „Активна събота” в парк „Лаута”.

КАРЕ
Разпространяват Panna с видеа в социалните мрежи

Copenhagen Panna House е домът на най-добрия отбор по фрийстайл стрийт футбол в Дания. Там се провеждат тренировки, шоу програми, уъркшопове и акции, целящи да промотират уличната култура. В началото отборът се е състоял от трима играчи, свързани от страстта към играта. Когато станали четирима, решили да  дадат име, за да станат разпознаваеми и да привлекат последователи. Така възникнал Copenhagen Panna House.

Клубът е отворено пространство, където всеки може да отиде и да поиграе стрийт футбол. Сега има поне 50 panna играчи. Специфичен за panna културата е начинът на комуникация - чрез социална медия. Това е причината стрийт футболът да се разпространява толкова лесно. Опитни играчи заснемат видеоклипове, показват нови трикове и се учат едни от други. Възрастта няма значение: 6-годишни могат да играят срещу 10- или 15-годишни. Грешките се използват за създаването на нови трикове и техники. Вратите са отворени и за възрастни, които искат да се забавляват, докато играят с топка.

КАРЕ
Обездвижването в цифри

78% от гражданите на България никога не извършват физически упражнения, само 2% тренират редовно, 9% се движат 3 пъти месечно или по-рядко, и 9% се движат или спортуват относително редовно. Това сочат данните на „Евробарометър” за миналата година. Доказано е, че 20 минути на ден ежедневна физическа активност може да предотврати появата на болести като инсулт, инфаркт, Алцхаймер, диабет, хипертония или рак. Физическа активност са също ходенето, изкачването на стълби, леките клекове и движения на ръцете, разходките с децата или с кучето.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?