Любозар Фратев: В Пловдив се строят стадиони и спортни зали, крайно време е да има и Опера
Защо Театърът трябва да бъде в центъра, а Операта - в периферията?, пита председателят на УС на фондация „Дом за Пловдивската опера”
- 09:45, 21.03.2023
- 09:45, 21.03.2023
- 1817
- 4
- Инж. Фратев, защо държите сградата на Операта да се строи в центъра на Пловдив, а не до Колодрума, както предлагат от Община Пловдив?
- Ние не поставяме въпроса да бъде непременно в центъра, макар че е резонно сградата на такава представителна културна институция да бъде в центъра на града. Защо Театърът трябва да бъде в центъра, а Операта - в периферията? Ние сме се спрели на мястото до бившия партиен дом, защото е определено за Център за музикално и сценично изкуство с решение на Общинския съвет, и ние го изпълняваме. От Община Пловдив предлагат терен до Колодрума, който е много голям, комуникативен, но по другите показатели
не отговаря на изискванията за Опера.
Според Общия устройствен план на Пловдив тази зона е определена за спортни дейности - Колодрума, зала „Академик”, предвидено е стрелбище, за което е издадено и разрешение за строеж. Предназначението на тези 13 дка, които ни предлагат, е съвсем друго - от едната страна се намира фабрика за аероплани, от другата - ритейл парк и спортни обекти. В този смисъл мястото е неподходящо. Това е и становището на принципала на Държавната опера - Министерството на културата.
- Не може ли за Операта да се преустрои бившата сграда на БНБ, която се намира на Малката главна?
- Преди време, когато Община Пловдив получи тази сграда срещу предоставен терен на БНБ, тогавашният кмет Иван Тотев каза пред Общинския съвет, че в сградата на Малката главна ще се премести общинската администрация, която е разпръсната и в момента на много места. По този въпрос вече не се говори. В тази сграда - паметник на културата от местно значение, има 141 офиса, без да се брои банковият салон, а в бившия партиен дом са 120.
Сградата на БНБ е подходяща за администрацията,
но не и за Операта, защото, за да се настани там, съществуващата сграда трябва да бъде съборена, което е невъзможно. Сигурно има и други места, затова в нашия отговор до кмета, че мястото до Колодрума е неподходящо, предложихме да издаде заповед за създаването на работна група с участието на авторите на ОУП, Камарата на архитектите и градоустроители, на Общинския съвет и Министерския съвет. Да огледат местата и Общинският съвет да смени решението, ако управляващите имат воля. Не може 7 години да тъпчем на едно и също място.
- Кино „Космос” не става ли за Опера?
- За киното бяха стигнали до извода, че то е най-голямото в България, което е архитектурен паметник, и не става. Така е - по един начин се прави оперен театър, по съвсем друг - кино. На театъра му трябва високо тяло - комин, за декори, Операта има и оркестрина, а за нея в тази сграда няма възможност. Имаше много варианти, включително и основната дейност на Дом „Борис Христов” да се прехвърли в сградата на кино „Космос” и Операта временно да се разположи в Дома. Пловдив заслужава да има сграда за оперно и балетно изкуство, или както я нарекоха Център за музикално и сценично изкуство.
- Ако един хубав ден се постигне консенсус за мястото, как ще се финансира строителството на Операта?
- Идеята ни е да се създаде публично-частно партньорство, в което Община Пловдив да участва с парцела, държавата ще финансира част от средствата, ще се привлекат и частни капитали. Преди години разговаряхме с Фонда за устойчиви градове, бяха приели да финансират 60 млн. лева, и дори бяхме подготвили бизнес план. И сега има възможност да кандидатстваме с проект за финансиране. В Пловдив е построена зала Колодрума, завършват се двата стадиона и нова зала, ще се изгражда и друга, водят се преговори за придобиване от Общината на зала "Строител". Защо да няма инвестиции и за Дом на Пловдивската опера?
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни



