Летният театър пустее! Слух: продава се!

Слух, че сцената на Бунарджика се продава, разбуни града

Летният театър на Пловдив - сцената на хълма Бунарджика, опустя. От няколко седмици насам е щракнат катинарът и никой не може да влезе там.


Спектаклите, обявени в градския афиш, се местят в лятно кино “Орфей” или в Античния театър. В случай че няма свободна дата за представление или концерт, отпадат, каквито са случаите с гастрола на Старозагорска опера - на 16 юли, “Лелята на Чарли” и БТР - в края на месеца, а “Кармен” на Русенска опера за 3 септември отива на древната сцена на Трихълмието.


В града плъзна слух, че Летният театър-Пловдив се продава. Това е абсурд, коментира за “Марица” бившият шеф на Националната агенция “Музика” - пловдивчанинът Георги Стоев. Принципал е Министерство на културата и единствен министърът има право да се разпорежда с този имот, допълни той.


Георги Стоев обаче напусна агенция “Музика” през февруари т.г. - три месеца, след като правителството реши да я продава, защото е държавна фирма и е затънала в дългове.


До ноември миналата година Националната агенция “Музика” беше търговско дружество в забранителния списък на Закона за приватизация и следприватизационен контрол. Извадено оттам, то вече е на пазара, разсъждават специалистите по недвижимо имущество.


Това се случи с приемане на измененията в Закона за развитие на културата. Така че, за слуха, че Летният театър се продава, има логични основания.


Чий ще бъде, може би ще стане ясно, когато бъде назначен нов управител на агенция “Музика”.
Според Георги Стоев сезонът не е започнал, затова и Културното ведомство се бави с назначаването на управител на фирмата, съответно на обекта. Всъщност Летният театър функционираше допреди три седмици, защото там имаше пазач. Димитър Китенов държеше ключовете от двата входа, посрещаше и изпращаше артистите, грижеше се чистотата на седалките, гримьорните, както и за облагородяването на района. Но преди дни бил принуден да предаде кутията с ключовете на бившия си шеф. От Стоев съм ги получил, на него ги върнах, пък и никой друг не ми ги е искал, уточни Китенов.
Последните герои на сцената на Летния театър бяха рок групите от едноименния пловдивски фестивал, а преди това ансамбъл “Пирин”, Филип Киркоров и неговият баща, както и родни поп звезди - Веселин Маринов, Йорданка Христова и др. Там беше и церемонията по връчване на наградата “Орфеев венец” на поета Стефан Цанев в рамките на миналогодишния фестивал “Пловдив чете”.


Сега естественият амфитеатър с 1888 места на хълма Бунарджик е обречен да опустее и да се разруши. Не са изключени и набези на крадци, каквито често са се опитвали да влизат, да режат оградата или просто да трошат пластмасовите седалки.
А те са съвсем нови - оцветени в цветовете на българското знаме, бяха поставени след основния ремонт, направен по времето на министър Стефан Данаилов. Изцяло бяха оборудвани и обзаведени по модерни стандарти гримьорните - с нови огледала, закачалки, щендери, столове и удобства за артистите. Сцената бе покрита с оригинална пергола, която обезопасяваше техниката на артистите. Благодарение на това там се случваха концерти и по време на дъжд и буря, какъвто беше случаят с концерта на Филип Киркоров и неговия балет миналото лято.


С просто око се вижда, че на сцената се излива вода от затлачените от листа тръби. А цепнатините в мозайката са идеална почва за треви и пущинак.


Единствената добра новина е, че охранителната фирма, наета да пази обекта, все още изпълнява задълженията си по договор. Но кой ще й плати и как, също е въпрос без отговор.


Професионалните музиканти твърдят, че Летният театър в Пловдив е трети по хубост - след Варна и Бургас, където ги впечатлява зеленината. Тук амфитеатърът е естествен, оркестрината е красива, с фонтан и достатъчно голяма, сцената е оборудвана с чиги за декор. Но изоставен, театърът ще се съсипе от безвремието за месеци.

 

Историята
Старите пловдивчани помнят, че Летният театър е строен от общината. До входа за публиката има камък, в който е издълбана годината на откриването му - 1954 г. В годините на демокрация беше доста запустял. Преди големия ремонт през 2007 г., се отвори дума да бъде купен. Кандидати имаше - инж. Димитър Георгиев, собственик на козметична компания “Роза Импекс” беше единият мераклия да превърне обекта в печеливш. След това оферта представи и Веселин Марешки - варненският аптечен бос. Но до споразумение с Министерство на културата не се стигна, защото имаше Забранителен списък за продажба на държавни обекти. Така се стигна до датата 30 май 2007 г., когато лично министърът на културата проф. Стефан Данаилов преряза лентата на изцяло ремонтирания Летен театър. Официалното откриване беше украсено с новия  спектакъл на Николина Чакърдъкова - “Това сме ние”, и концерт на Веселин Маринов. В ремонта бяха инвестирани 100 000 лв. Пейките бяха премахнати и с новите и удобни седалки капацитетът зрители стана 2000 седящи места. Сценичното пространство бе с покрит покрив, проектиран така че да не се влияе от атмосферните промени и да предпазва апаратурата от валежи. Подменени бяха напълно електрическата и ВиК инсталации, изградени бяха 6 нови монолитни санитарни помещения, както и гримьорните на артистите.
Подменени са напълно електрическата и ВиК инсталации, изградени са 6 нови монолитни санитарни помещения. Напълно обновени са и гримьорните на артистите.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
4 коментара
Евмолп

Евмолп

09.07.2013 | 10:21

@Георгиев - определено добри аргументи, които потвърждават моите доводи - явно Летния има нужда от по-добър маркетинг/мениджър, който да изтъкне цитираните предимства не само пред руски \"звезди\"...

Отговори
0 0
Георгиев

Георгиев

09.07.2013 | 00:49

Не споделям мнението, изразено по-горе. Трите сцени са толкова различни, с особени характеристики, от тук и по-специфичното им предназначение за различен вид спектакли и концерти. Сцената на кино \"Орфей\" е малка, гримьорните - също са само 2 малки, не става за гостуване на по-големи състави / примерно танцови/, Летния театър не е особено подходящ за театрални постановки , оркестрината отдалечава зрителите от сцената, а Античния театър едва ли е най-подходящото място за рок-концерти примерно... Пример: Филип Киркоров гостува няколко пъти в Пловдив и само на Летния театър! Мисля, че общината трябва да си върне собствеността, той е построен от общината и неизвестно кой мозък е предал това градско бижю за управления от разстояние. Тази грешка трябва да се поправи и града да не се лишава от театъра си. След това идва ролята на мениджмънта, след като имаш базата - а конкуренция между тези сцени не е имало и не трябва да има, а взаимодействие в интерес на гражданите!

Отговори
0 0
Lapsus calami

Lapsus calami

08.07.2013 | 14:42

Извинявам се - \"театръ\" да се чете правилно ;)

Отговори
0 0
Евмолп

Евмолп

08.07.2013 | 14:39

Летният театръ за жалост не може да се пребори с конкуренцията на Античния и на кино \"Орфей\".\n\nМоже би трябва по-добър маркетинг?

Отговори
0 0

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?