965

Книгата „Подводни мемоари“ на Илия Щирков с премиера в Пловдив

Черно море е огромен музей със следи от древни цивилизации

Знаете ли, че пет съветски подводници са потънали през Втората световна война пред нашето крайбрежие. Кои са причините за тази загадъчна гибел?

По следите на тази енигма тръгва Илия Щирков, българинът, посветил живота си на морето. Прави го в книгата си „Подводни мемоари“, която ще има своята премиера в Пловдив от 17,30 ч. днес в  Народна библиотека „Иван Вазов“. Събитието се провежда по повод 60 г. от началото на водолазната дейност в Пловдив и 35 г. от основаването на подводен клуб "Нептун", който е организатор.

Илия Щирков е един от първите деятели на подводната дейност в България. Като служител в Института по океанология участва в разработването на водолазна технология за достигане на дълбочина до 200 метра. Инициатор е на снабдяването на морската ни наука с изследователска миниподводница, на която е командир в продължение на 32 години. Той е сред основателите на лаборатория за подводни изследвания, помещавала се в сградата на Аквариума във Варна.

В книгата си Илия Щирков ни повежда за ръка из тайните на Световния океан и черноморския понт, разказва ни за първите леководолазни спускания в Черно море. Така четивото е своеобразно обяснение в любов към морето и неговите мистерии, към откривателството и техническия прогрес, и не на последно място към родния град на автора – Варна. Именно тук, в края на 50-те години на миналия век, се провеждат първите леководолазни спускания, раждат се идеи за научни експерименти, планира се осъществяването на отколешнатачовешка мечта за акванавта и приютилия го подводен дом чрез експериментите за живот под водата Шелф-1, Черномор 73 и Черномор 74.

„Синьото сърце на океана бие в ритъма на всички живи същества на нашата планета. Необходимостта да познаваме този огромен организъм е витална за човешкото добруване и просперитет. Родното Черно море, свързано чрез проливите със Световния океан, е огромен музей, притихнал в очакване на посетителите. Уникалните физикохимични условия в недрата му съхраняват следите от древните цивилизации, развили се покрай бреговете на някогашното езеро преди повече от 8 000 години, както и на всички кораби потънали във водите му оттогава. Завесата над неговите тайни се повдига пред смело противопоставящи несъвместимата с човека водна среда. Малцина са избраните да посветят живота си на този висш идеал“, четем в книгата на Щирков.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?