Кино “Космос” отваря

Спасяват го млади архитекти, ентусиастите канят на прожекция, изложба и чаша вино днес

Кино “Космос” отваря врати за публика днес в 18 ч. Фотоизложба, прожекция на документален филм, ателиета за народни занаяти и коктейл ще ознаменуват възкресяването на емблематичната сграда в центъра на Пловдив. Входът е свободен и посещението на всички ремонтирани помещения е безопасно, казва арх. Бистра Попова. Тя е един от активните ентусиазирани млади архитекти, които родиха инициативата “Да вдъхнем нов живот на кино “Космос” и с много мерак и доброволен труд ден след ден я реализират. Връщаме автентичния вид на прочутото пловдивско кино, както го е проектирал арх. Шинков. Като поклон пред делото му, уточнява Попова.


Сградата е преобразена до неузнаваемост, видя репортерът ни. Влиза се през централните три врати. Пъстро пано - интерпретация на тема кино, проектиране на съзнанието, модерно изкуство, авторска работа на художника Андонасти, посреща посетителите във фоайето на първия етаж. Вляво, в нишите, където някога е бил гардеробът, са изградени четири ателиета по народни занаяти. В ръцете на млади майстори оживяват позабравени традиции. Диана Бойкова работи с вълна, керамичката София Христова вае шедьоври от глина, Деси Лапатова майстори дърворезба, Ана Драганова и Виолета Чалъкова плетат кене. В импровизирани витрини са подредени артефакти от някогашното време, когато кино “Космос” е било любимо място за пловдивчани. Намерени в мазето, почистени и леко реставрирани са стар статив за кинокамера, прожекционен апарат, филмови снимки на актьори... Те нямат антикварна стойност, но са реликви, които ние спасяваме, казва Попова.


На втория етаж са подредени 50-ина фотьойла с меки възглавници, на които ще седнат зрителите на първата прожекция довечера. Те ще гледат документален филм за киното - разказ за киното от “Комсомол”, през “Космос” до руина през последните 15 г.
Като реверанс към старата слава на киното върху големия екран - най-големия в страната, ще се прожектират кадри от двегодишната борба на архитектите със стопаните му - община Пловдив, да го почистят и оживят, т.е. да спасят кино “Космос”. Салонът с 900 места е абсолютно порутен, мирише на мухъл, покривът му пада, затова достъпът до него е ограничен с дървен парапет. Зрителите ще се облягат на него като в ложа и ще събуждат спомени за класическото някогашно кино. Така екранът ще функционира, без да сме в залата, допълва Попова.


Във фотоизложба, подредена на двата етажа, Райчо Димитров и Гергана Табакова са запечатали в стоп кадри пътя, извървян от архитектите ентусиасти.
Днес те ще празнуват заедно с колегите си от Съюза на архитектите, Камарата на архитектите и спонсорите, които са помогнали за отварянето на кино “Космос”. Тази поредна акция за спасяването на изоставената сграда е старт на традиционния Форум на архитектите, по времето на който миналата година се проведе конкурсът за запазване на сградата със стойностна архитектура и като културен център.


Нямаме финансова възможност да ремонтираме цялото кино, то се срутва, но можем да насочим общественото внимание и да заинтригуваме пловдивчани към диалог.  Нашата кауза е да докажем, че концепцията “Кино Космос - място за култура” е осъществимо бъдеще и необходима реалност, казват в един глас архитектите.


Историята
Това, което виждаме, е безкрайно по-малко от това, което е в действителност.  В своята книга “Архитектурата”  арх. Любомир Шинков разкрива първоначалната неосъществила се концепция за проекта на киното: “Киносалонът е проектиран за 900 души, разположени изцяло амфитеатрално, с отваряем (пълзящ) покрив, поради високите летни температури в Пловдив. След завършване на проектирането заминах на работа  за четири години в Република Тунис и когато се върнах, заварих: пълзящият покрив не беше изпълнен, а бетониран, понеже е по-лесно. Гардеробът - превърнат в пасаж за влизане и излизане от залата. Горното фоайе - преустроено в сладкарница, а вратите за влизане в залата - зазидани”.
След 1989-а киното се преименува на кино “Космос”. Продължава своя жизнен път до 1999-а, когато окончателно прекратява всякакви прожекции. Впоследствие съдбата му е сходна с настоящето на повечето киносалони из страната - превръща се в място за платени забавления - своеобразен хазарт, но за млади хора. Киносалонът се затваря. Появяват се чужди на обема стени, необходими за новото предназначение - дискотека, игрална зала с видео- и електронни игри, а накрая сградата е окончателно изоставена, обитавана от бездомници.
В началото на 2011 г. община Пловдив позволява изменение в действащия ПУП и дава път на частната инициатива за бутане на сградата и заменянето є с четириетажен  паркинг. Хора на изкуството, общественици, специалисти от различни гилдии или просто “гражданите” провеждат масови протестни кампании за запазването на сградата. Формира се гражданска инициатива, която за пръв път осъществява контрол по Закон за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление и участва на заседания на Общинския съвет. Организиран е и контрапротест с възрастни хора, които твърдят, че живеят в същия квартал, и настояват да има нова модерна сграда-паркинг за младите. Този протест е изобличен като невалиден и организиран. Община Пловдив се отказва от намеренията си.  Спасителната акция е през 2012 година, в рамките на Архитектурен форум 2012.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
3 коментара
Кирил Търпов

Кирил Търпов

19.09.2013 | 12:45

Най-искрени и дълбоки адмирации към идеята от самото и начало. Радвам се че макар и бавно(защото не е лесно) върви напред...

Отговори
0 0
Иван Дончев

Иван Дончев

19.09.2013 | 09:35

Многа добре!Похвала!\n\nКой ще спаси и стадион Пловдив?

Отговори
0 0
Георгиева

Георгиева

18.09.2013 | 11:34

Браво!Браво!Браво!Красив е градът ни и НЕКА ТОВА БЪДЕ ПОКАЗАНО!Дори може да носи и печалби!

Отговори
0 0

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?