Кибервойната за книги: Издателите викат на помощ ФБР

Американските автори - недостъпни в сайта “Читанка”

Интернет библиотеката chitanka.info - сайтът, в който могат да се качват и четат свободно книги от различни жанрове и автори, е блокирана за американски четива. От няколко дни с големи червени букви тече съобщение: Асоциация “Българска книга” подготвя нова атака срещу “Моята библиотека”.
Кибервойната за книгата - между хартиения и електронния є вариант, не е от вчера. Причината е, че тези издания, които могат да се държат в ръка, струват пари. А всичко в електронната библиотека е напълно достъпно за четене както в самия сайт, така и да бъде свалено в удобен формат - txt, FB2, ePub, SFB на телефона или компютъра, т.е. безплатно и предпочитано от бедния четящ българин.


Поредната битка започна на 16 юли - преди две седмици, когато шефът на Асоциация “Българска книга” Веселин Тодоров, прати депеша:
АБК непрекъснато полага грижи за опазване на авторските и сродните права на своите членове. В тази връзка на 15.07. имах среща с агент Олсън от ФБР, която до края на годината е позиционирана в София и се занимава с киберпрестъпления. Тя прояви голямо желание да съдейства в нашата битка с пиратските сайтове за книги и конкретно с chitanka.info. Ангажиментът е да се направят необходимите стъпки чрез ФБР за отнемане на домейна на  “Читанка”, евентуално ограничаване на достъпа до базата данни и ограничаване на индексирането в търсачките. За целта е много важно да предоставим информация за нарушени права за книги, които ние притежаваме, а са налични в сайта “Читанка”. Критерият е да имате действащ договор за издаване. Особено ценни са книги на американски автори, което ще бъде мотивът за ФБР да работи по случая. Всякакви други нарушения също ще бъдат разгледани.
В резултат на тази молба българските издатели реагират с информация.


Предоставихме необходимите документи за интелектуалните права на книгите, които издаваме в електронен формат, потвърди програмният директор на издателство “Хермес” Валентин Георгиев. Той е категоричен: “Читанка” е пиратски сайт, който нарушава правата и на издателите, и на авторите, и на преводачите.
Родните издатели се надяват американските тайни служби да се намесят и да спрат безплатното четене на книги. Те квалифицират тази привилегия за бедните читатели като киберпрестъпление. И считат, че сайтът Моята библиотека работи срещу книгоиздаването в България.


Пазарът на електронни книги у нас обаче е почти нулев. Казано по нашенски е дрън-дрън. От хилядите издания годишно “Хермес” е пуснал в този формат едва 50 книги - 10 от български автори, другите - фентъзи, исторически романи и популярна психология. И са купени само 2-3 книги в електронен вариант, допълва Георгиев. Няма почти никакво потребление и търсене, защото се плаща. Бъдещето е в този пазар, но той още не е развит дори в Европа, където е само 2 % от общия книгоиздателски пазар. В Америка пък всичко се случва през компютрите - така че там проблемът е с хартиения вариант.
Уредниците на електронните библиотеки имат свое обяснение на минималното търсене на електронни книги. Те казват: Книгите се качват на платформи, които затрудняват хората да ги изтеглят и да ги ползват. Примерно текстовете са без DRM, което прави е-книгите нечитаеми под операционната система Линукс, примерно.


Това оправдание не стои толкова сериозно на фона, че у нас все още електронната книга се възприема като безплатна книга.
Въпреки това текстовете от американските автори в Читанка са заменени с предупреждаващо съобщение:
Съдържанието на книги и произведения от съвременни американски автори в момента е недостъпно за четене като знак на протест срещу поведението на АБК и за да се повиши информираността на обществото относно последната им постъпка. Все още не се знае кога отново ще са достъпни за читателите.
 “Читанка.инфо” не отрича, че всички - автори, преводачи, издатели, имат неприкосновени авторски права върху текстовете. И са създали съответните правила. Някои произведения се разпространяват при условията на свободни лицензи - те са с етикет “Свободна литература”. Те се копират свободно, разпространяват се дори и с търговска цел. Друга част са полусвободни - те се копират само за лично ползване с нетърговска цел. Всички останали произведения са с изцяло запазени авторски права. Това позволява единствено да бъдат за свое собствено удоволствие. Евентуално биха могли да бъдат споделяни с приятели и познати, без обаче да се търси финансова изгода.”


Войната продължава във форума на сайта на четящия българин под формата на въпроси и отговори. Любопитното е, че хората, които изказват мнение, търсят решение на проблема как да се чете безпроблемно и безплатно в интернет, и издатели и сайтове да станат партньори, а не врагове.
 Александър Петров от екипа на biblio.bg пише:
 Не одобрявам акции с американски агенти, насочени към само американски интереси. Според мен службите, които в България отговарят за спазването на законите, трябва да си свършат работата.


Смятам се за лично ощетен. “Читанка.инфо” работи в посока ощетяване труда на много преводачи и издатели в България. Законите ясно казват кое и как може да се използва и след колко време. Потребителите се научават, че е правилно да се използва безплатно чужд труд, и се обезсмислят инвестиции в електронни бизнеси.


  Doncho:
 Бесен съм от новите напъни на някои нови лица (и гъзове) да затворят “Читанка”. Накратко: някаква ФБР въртиопашка се завъртяла около София и веднага в пушилката изпълзели обичайните мутрафони, свикнали, като направят една асоциацийка, да спомагат редовно и с усърдие за заробване на автори и преводачи, като живеят на техен и на читателите им гръб. Как за толкова години не чухме АБК да е направила нещо, за да може електронната книга да стигне до читателя във вида, в който той я търси? Как не чухме друго, освен феберета, меберета, дансове, мансове и др. милиционерски мамалигарници по тази тема? То не бяха преследване на сървъри по прашни тавани на блокове, то не бяха преборвания на страшното пиратство (по 5-6 пъти в годината, аз познавам приятели, които по-рядко в годината отказват цигарите!), то не бяха какви ли не други простотии: Та в този дух ­ нищо ново. Не че се учудвам, де: ако погледнете устава и условията за членство на АБК, ще видите, че става въпрос едва ли не за фамилна организация със стройна, мафиотско-подобна структура и условия. Дори някой да поиска да промени нещо там, “големите” и “вечните” бързичко ще му духнат под опашчицата.
Докато вървят престрелките във форума, по-предвидливите вече си имат собствена “Читанка” на своя компютър. Това живо копие се прави лесно и има възможност да се актуализира с новите попълнения в голямата “Моята библиотека”. Достатъчно е да се инсталира т.нар. “виртуализация” и да се изтегли “Читанка”. И ако телефонът или компютърът ви има приложения за Android и iPhone, ще си четете “Читанка” и на село, и в планината, и на яхтата.


Моята библиотека
Моята библиотека е сайт, в който всеки може да се запознае с творчеството на български и чуждестранни автори на български език. Повечето от произведенията, качени там, са взети от частни библиотеки на хора, които са предоставили файловете. Други текстове са пратени от нашите автори или преводачи. Трети са взети от “дебрите на Мрежата”, както се изразяват от екипа на Читанка. Всички текстове могат да бъдат четени през браузър, а който желае да ги чете и без връзка към Мрежата, може да си ги свали. На списъчните страници до всяко заглавие има препратка към архивираното произведение в няколко формата. Има конкретни правила за използване на библиотеката, всеки може да добавя и да следи какво се подготвя за качване в ателието на библиотеката, както и да дава мнение за подобряване на “Моята библиотека”. Има и черен списък на хора, които пречат на “Моята библиотека”.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
6 коментара
Смях в залата

Смях в залата

07.08.2013 | 12:30

ЦРУ-то след борбата със световния комунизъм се преориентирало и към виртуалния такъв, смятайте какви \"загуби\", какво чудо търпят на нашия \"огромен\" пазар и то само от четящи, че опряха до Читанка. Опа грешка ФБР-то, щом ФБР-то се е намесило да не сме вече щат хамерикански?

Отговори
0 0
Смях в залата

Смях в залата

07.08.2013 | 12:30

ЦРУ-то след борбата със световния комунизъм се преориентирало и към виртуалния такъв, смятайте какви \"загуби\", какво чудо търпят на нашия \"огромен\" пазар и то само от четящи, че опряха до Читанка. Опа грешка ФБР-то, щом ФБР-то се е намесило да не сме вече щат хамерикански?

Отговори
0 0
White

White

07.08.2013 | 12:28

А защо не погледнете от друга страна на електронните книги- колко много дървета съхраняваме с е-книгите и в същото време ограничаваме замърсяването на прирорада. Много по-лесно е да транспортираш огромен брой е-книги, когато пътиваш....а и не е въпросът в това да усетиш книгата и да си я гледаш на рафта, само защото ти доставя удоволствие

Отговори
0 0
намръщен

намръщен

07.08.2013 | 11:10

Защо пък трябва да изчезнат? Не се изхвърляйте толкова, моля ви се. Хартиеният носител има свои предимства, които не съвпадат с електронната \"книга\". И обратното

Отговори
0 0
до автора Евелина Здравкова

до автора Евелина Здравкова

07.08.2013 | 10:05

Такива технологични небивалици сте написали, че няма накъде. Не можахте ли поне да намерите някого технически грамотен да Ви провери текста? \"Примерно текстовете са без DRM, което прави е-книгите нечитаеми под операционната система Линукс, примерно.\" Точно щото са без DRM ги прави читаеми. По-темата: Хартиените книги скоро ще изчезнат и ако издателствата не се ориентират към цифровото разпространение ще фалират не само те, но и всичките по веригата. Ама лесно е да се лае, вместо да се прави бизнес!

Отговори
0 0
badharry

badharry

07.08.2013 | 08:52

Бъдещето е на електронните книги и битката на старите издатели срещу тях е обречена.Също като едно време борбата между файтонджиите и автомобилистите.

Отговори
0 0

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?