Какъв масов тест за COVID-19 започва в Пловдив? Полк. д-р Димов от ВМА обясни пред "Марица"

Експерименталният масов тест за COVID-19, който ще се проведе следващата седмица в Пловдив, ще бъде по ELISA метод. Прилагането му има смисъл поне 2-3 месеца след началото на епидемията, обясни пред "Марица" секретарят на Националния оперативен щаб полк. доц. д-р Димо Димов, който работи във ВМА. Изследването трябва да покаже какъв процент от тестваните са засегнати от заразата.

Новината за предстоящото масово тестване в Пловдив беше съобщена от главния държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев на сутрешния брифинг на кризисния щаб. Ще бъдат подбрани между 500 и 1000 души на абсолютно случаен принцип. 

 Очакваме да има между 2 и 5-6% засегнати от болестта. Проучването може да започне следващата седмица, но то се прави доста трудно откъм организация, разясни доц. Кунчев. 

 Полк. доц. д-р Димо Димов обясни и какво представя ELISA методът, който е различен от ПСР и т.нар. бързи тестове, които се прилагат в момента заради коронавируса. За него ще се взимат кръвни проби от включените в експеримента пловдивчани. ELISA се прилага отдавна у нас и се използва при други епидемии и зарази. Пробите показват двата типа антитела M и G, също както бързите тестове, но по-точно.

Наличието на имуноглобулин М означава, че в момента има активна зараза. Имуноглобулин G  показва, че изследваният е имал досег с вируса и има създадени антитела.

 ELISA е основен имуноензимен метод в клиничната имунология (от английски съкратено от enzyme-linked immunosorbent assay). Принципът на взаимодействие на веществата при извършване на елайза метода е аналогичен с реакцията антиген-антитяло. Този имуноензимен тест позволява лесно и бързо визуализиране на резултатите.

Елайза се провежда в плаки с многобройни ямки, чиито дъна са плоски. Плаките са от пластмаса, върху която белтъците са склонни да се адсорбират.
Имунологичният метод се извършва в следната последователност:

  -  първо в ямките се налива разтвор на антигена и се оставя за известно време, за да може част от него да се залепи върху дъната и стените на ямките;

  -  след това остатъкът от антигена се изсмуква. Ямките за известно време се запълват с разтвор на някакъв индиферентен белтък, най-често говежди серумен албумин. Неговата роля е да покрие (блокира) пластмасата, за да не може никой от следващите реагенти да се адсорбира върху нея неспецифично;

  -  ямките отново се изпразват и в тях се нанася разтворът на първото антитяло. Дава му се време да реагира с антигена, след което се изсмуква и ямките се промиват;

  -  слага се второто антитяло, отново се оставя да престои и се промива;

 -  добавя се субстрат за цветна реакция, катализирана от ензима, с който е белязано второто антитяло.

На различните етапи от реакцията се оставят контроли – ямки без антиген, първо антитяло или/и второ антитяло. След като цветната реакция се развие, ямките-проби се сравняват с контролите.

Отчитане на резултатите от проведения имуноензимен метод елайза става с фотометър, наречени "четец на  ELISA", в който вместо традиционната кювета се слага самата плака.

Ивайло Йолчев

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
3 коментара
Хитър Потър

Хитър Потър

26.04.2020 | 14:56

Тези които отидат на тези "тестове" за мен са най тъпите и безволеви овце ... Които наистина няма смисъл да живеят... Това е сигурна зараза... Кой произвежда тестовете, не са ли същите свързани фарма-корпорации в чиито лаборатории се създават искуствено и вирусите...?! За тези "хуманисти" като Бил Гейтс и банкерска та му компания които желаят да "редуцират"... /буквално да убият/ милиарди невинни хора, е важно да започнат от страни като нашата, дезинформирана, наивна и наплашена... Не разбирате ли, че е време да се свалят маските и се вземе бухалката... Защото тъпите продажни престъпници дошли на власт с бухалките... Трябва да бъдат пребити и прогонени с бухалка... ✨

Отговори
2 10
goodfun

goodfun

26.04.2020 | 19:32

Е,аѝ стига глупости бе...Ааа ти май си пропуснал да си пиеш хапчетата. И ако това не е причината просто намали времето във блуждаене из нета,че после и хапчета няма да ти подеѝстват. PS Като се замислих,то ти е късно за хапчета.

Отговори
6 0
Павлина Семерджиева

Павлина Семерджиева

26.04.2020 | 14:40

Как обикновеният гражданин би си направил такъв тест, ако има желание, къде може да се направи и колко ще му струва? Какво значи на случаен принцип, може би има много хора, които искат да бъдат изследвани, но няма да попаднат след " избраните "!

Отговори
9 0

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?