Как малкият Айтос направи екопарк, а големият Пловдив така и не успя
- 12:12, 18.09.2023
- 12:12, 18.09.2023
- 1526
- 1
Общинският съвет на Пловдив заседава днес за последно, за да приеме бюджета за 2023 г. По повод на харчовете на местната власт и резултатите от нея интересно сравнение направи бившият главен редактор на "Марица" Руси Чернев, който се кандидатира за кмет на Пловдив. Ето неговата публикация във Фейсбук по казуса.
Мисия „Екопарк” - Айтос го направи, Пловдив – не. Защото там не се краде
Приятели,
Прекарах уикенда в Айтос, малко градче с 20 000 души население и много слаба икономика. Преди години ходих там за летните ваканции при родителите на майка ми. Днес Айтос е една от жертвите на демографската криза и съвсем скоро ще е поредното бяло петно в България.
Какво обаче ме впечатли. В Айтос има огромен лесопарк, отлично поддържан, с места за спорт и отдих, етнографски комплекс, множество детски площадки, зони за пикник и скално катерене, езеро и зоопарк.
В Айтос има завиден зоопарк
Звучи ли ви познато?
Да, по времето на кмета Иван Тотев и в Пловдив щяхме да правим такъв екопарк на 650 дка между Гребната база и Околовръстното шосе. Но не направихме нищо. Само хвърлихме на вятъра близо 5 млн. лева за все така неработещия зоокът.
Днес гората в парк „Отдих и култура” линее. Част от нея вече се застроява, а багерите настъпват и отхапват още и още земя.
Злополучният опит за зоологическа градина в Пловдив погълна много пари, но така и не се реализира
И сега най-важното. Целият лесопарк в Айтос с обща площ 340 дка е реновиран за 1,3 млн . лева без ДДС с европейски средства и съвсем малко собствено участие на общината. В Пловдив през последните години са „инвестирани” близо 8 млн. лв. в Цар-Симеоновата градина, над 4,5 млн. в злополучния зоокът, а сега още 5 млн. в Дондуковата градина. Всички тзи обекти са по-малки по площ от Айтоския лесопарк. А похарчените пари - 17,5 МИЛИОНА срещу 1,3 МИЛИОНА.
Защо ли? Защото там просто не се краде.
Макари и кметът на Айтос да е от ГЕРБ.
P. S.: За целия лесопарк „Славеева река” в Айтос заедно със зоопарка се грижат 13 души. Двамата ветеринари отговарят и за уличните кучета. Пресметнете сами колко души получават пари за същите дейност в Пловдив и сами ще откриете разликата в управленския модел и защо бюджетът на Пловдив, който общинските съветници гласуват днес, е толкова раздут в разходната си част. Няма да е така, ако просто спрем да хвърляме пари на вятъра за неефективни проекти, за калинки и мъртви души в общинските предприятия и не се краде.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
