Избегли пише писмо на английската кралица

 

Църквата на село Избегли е на самия селски площад. Веднага щом се загледаш в нея, ще видиш, че тя далеч не е толкова канонична православна постройка. Ама няма и откъде да е типична, обяснява провокативно кметът тук Андрей Андреев. Тая църква си има история и тя тръгва от голямото чирпанско земетресение през 1928 година. Английският посланик тогава разбрал за трагедията в Тракийско и пратил мисионери да огледат щетите, за да решат къде може кралството да помогне. Пет села в околията  -  Поповица, Милево, Болярци, Селци и Избегли, се оказали с до основи срутени църковни сгради.

Мисионерите докладвали и тогава английската кралица разрешила изцяло за сметка на кралската хазна да се възстановят храмовете. Изричното условие било те да бъдат в стила на англиканската църква  -  със сводести прозорци с витражи, специален купол и пр. Само след три години църквата на избеглийци била осветена. Тя и до днес си остава "Света Троица", казва кметът. Осем десетилетия след съграждането <210> църквата започва да запада. Счупените стъкла никога повече не възстановяват витражите, частичните ремонти заличават архитектурните елементи, а заради пробития покрив идват фатални щети по стенописите и колоните. Едва сега община Асеновград обещава да отпусне десет хиляди лева за укрепване на покрива. Избеглийци обаче са находчиви хора и още умуват дали да не опреснят историята на съграждането на църквата си с официално писмо пред Нейно величество английската кралица. Пазим и архивни документи за това, как е разрешено самото съграждане на храма, умуват в кметството.

Уникалността на святото място дискретно се допълва и от оригиналните редки дървесни видове, които са в двора на църквата. Ето това е дървото, от което е правен тръненият венец на Христос, донесено ни е от Назарет. Видяхте ли китайската роза, ето я вдясно от храмовите порти, обяснява кметът. А корковото дърво, виж колко добре върви, ето ги и ядливите кестени. Тайна е, защото човекът, който ги носи и ги засажда в църковния двор, държи да се запази дискретност. Част от тях са изминали десетки хиляди километри. Ще повярваш ли, че семената за ей тоя храст са пропътували с транссибирския експрес чак от Далечния изток, доверява избеглийският кмет.

Странният храмов ботаник наистина си живее в Избегли, но често пътува. 50-годишният мъж е предпочитан събеседник в селското кафене. Местните казват, че истинската ботаническа атракция е в двора на неговата къща. Част от уникалните дървесни видове Васил е дарил и на Араповския манастир. Избеглийци имат респект от съселянина си пътешественик заради дъновистката философия, която той изповядва. Знаеш ли, този човек си прави експерименти със себе си и издържа петдесет дни на вода, зарича се кметът.

Дали от "английската" църква на Избегли и ценните дървесни видове в двора <210> може да стане атракция за туристи, питам кмета. Ами от всичко може, затова трябва да ги показваме. А знаете ли каква внушителна кариера за кремък има до селото ни! Ей тук пред входа на кметството съм решил да докараме късовете, които наскоро откъртиха там. Това е било изключително ценно находище през вековете, хората от десетки километри са идвали, за да си правят селскостопански уреди от кремък. Избегли си плаче за музей на открито, затова защо ли пък наистина да не се престрашим и най-сетне да пишем до английската кралица, амбицират се местните.   

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?