Иван Стоянов: Новата такса смет за пловдивчани ще е ясна до септември
- 08:15, 29.01.2024
- 14:09, 04.02.2024
- 7511
- 11
- Г-н Стоянов, договорът за подизпълнител на ОП „Чистота”, сключен с фирма КМД, изтича. Кога ще бъде обявена нова обществена поръчка и какви промени предстоят с цел да се подобри събирането на отпадъците и извозването?
- Условията в обществената поръчка трябва да бъдат свързани с новата методика за заплащането на такса смет срещу количество смет, която влиза в сила от 1 януари 2025 г. Направили сме си план от 1 март да започнем да работим по новия механизъм „замърсителят плаща”.
Общинското предприятие „Чистота” изпитва все повече трудности за намиране на работници - сметосъбирачи и метачи, и в новия договор ще искаме повече автоматизация. След като бюджетът на Община Пловдив влезе в сила, ще сформираме три работни групи - за новата методика за заплащането на такса смет от граждани и фирми, за анализ и евентуални промени на размера на таксите и за условията на новата поръчка за сметосъбирането и сметоизвозването.
- Какво налага Община Пловдив да наема вече 20 години частна фирма, въпреки че има свое предприятие „Чистота”?
- ОП „Чистота” обслужва изцяло най-тежкия район „Южен” и не може да поеме целия град, защото не разполага с достатъчно техника. Най-добрата формула е контрол от страна на общинското предприятие и подизпълнитела. Предстои да направим подробен анализ и все повече ще следим за рециклирането и депонирането на количеството отпадък. Предвиждаме сепарираща инсталация в депото в Цалапица.
- Колко отпадъци се депонират в Цалапица и в Шишманци?
- От община Пловдив в Цалапица отиват около 35 000 тона, приблизително 105 000 тона - в Шишманци. В депото в Цалапица все още има възможност за депониране и със сепариращата инсталация капацитетът ще се увеличи. С доставката на тази инсталация ще се занимава също работна група.
- Преди време писахме, че на сметището в Цалапица ще се издигат небостъргачи заради огромното количество погребан боклук. Няма ли риск от замърсяване на подпочвените води и Марица?
- На депото постоянно се извършва мониторинг и се следи как влияе на околната среда. Засега няма опасност. И в Цалапица, и в Шишманци, където освен завода са изградени три клетки за твърди фракции, се упражнява контрол да не се допусне замърсяване.
- Според Вас как най-удачно би било да се начислява такса смет по новия механизъм „замърсителят плаща” - според броя чували или според членове в домакинствата?
- Методиката е задължителна, но трябва да направим сериозни анализи -финансов, екологичен, правен. Ние плащаме не само за сметосъбирането и сметоизвозването, но и за почистването на обществените пространства. Предстои много задълбочена и усилена работа и едва тогава ще можем да кой начин е за предпочитане. До септември трябва да сме готови. Такса смет се определя с решение на Общинския съвет.
- Според Вас с тази промяна повече ли ще плащаме за битови отпадъци?
- За тази година такса смет е приета в същия размер, каквато е била досега, и както беше казал кметът, че няма да се увеличава. За 2025 г. няма как да кажем, преди да бъде направен комплексен анализ. Личното ми мнение е, че в никакъв случай не трябва да натоварваме населението на Пловдив. Разходите за почистването се вдигат всяка година, минималната работна заплата расте, като тази година с 20%, поскъпват горива и енергия, през 2025 г. се увеличава цената за третирането на отпадъци в завода в Шишманци. Допълнителни разходи се правят в съоръжения и техника, включително за сепариращата инсталация. Или трябва да намалим количеството генериран отпадък, или да повишим приходосъбирането. За тази година планирахме повече приходи, без да увеличаваме размера на такса смет, и ако успеем да се справим с по-добро разделяне на отпадъците, с рециклирането и с намаляването на битовата смет, може и да не се стигне до увеличение на такса смет.
- От доста време в други държави в големите магазини има автомати, в които се пускат, например, пластмасови и стъклени бутилки, като за това се получават ваучери. Възможно ли е и у нас да се приложи този опит?
- И не само този опит. Виждаме, че цветните контейнери се препълват, което означава, че хората вече са узрели за идеята за разделно събиране на отпадъците. Ние трябва да ги улесним в тази дейност. Примерно, в големите жилищни комплекси трябва да се обособят пространства за съдове за разделно събиране, а също така и да имат преси за обемисти хартиени опаковки. Две такива преси ще се поставят в „Чистота”, трябва да вървим към такива съоръжения и за гражданите. Поставили сме си за цел да засилим събирането и на зеления отпадък, който да отива към компостиращата инсталация. Предстои да обсъдим и оптимизирането на общинските предприятия за по-голяма ефективност.
- Ще сливате ли ОП „Чистота” и „Градини и паркове”, каквато идея имаше в предишния мандат?
- От 1 март ще обследваме доколко е възможно по-ефективно да се използват техниката и хората, както и за повече автоматизация. Например за по-функционална техника за косене на големите зелени площи и за събиране на листата през есента - комбинирано, и повече техника за автоматично обслужване на контейнерите.
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.