1939

Искат 18 бона от хората в блока, за да оправят плочките на ул. "Богомил" 99-100

След ремонтите с пари от Европа

Институциите и строителят си прехвърлят топката кога и как е разбито пространството пред гаражите, а гражданите трябва да платят сметката за ремонт на част от улица, която е публична общинска собственост 

Собствениците на апартаментите в сградата на ул. „Богомил” 99-100 ще трябва да броят пари от джоба си, за да бъде възстановена настилката пред гаражите им. Те са решили да съберат парите и да си платят за ремонта, защото от фирма „Пътинженеринг”, която изпълнява  реконструкцията  на ул. „Богомил” по договор с Община Пловдив, отказаха да подменят разбитите плочки.

„Настилката беше разбита, преди да започнем ремонта”, заяви категорично за „Марица” директорът на „Пътинженеринг” инж. Георги Гаръбски и допълни, че за доказателство разполагат със снимки.

Хората от кооперацията обаче твърдят друго - че  част от плочките били разрушени по време на строителните работи.

Куриозът е, че по молба на живеещите в блока в „Пътинженеринг” са изготвили оферта за ремонт на пространството с площ 200 кв. м до пешеходния тротоар. Предлагат два варианта. Според първия собствениците трябва да платят 17 961,60 лева с ДДС на фирмата, наета да предаде на ул. „Богомил” европейския вид със средствата по ОП „Региони в растеж”. В сметката е включено разваляне на съществуващата настилка от бетонови плочки в тротоара, натоварване, транспортиране и разтоварване, тънък изкоп и уплътняване на основата, както и нова настилка от бетонови павета с дебелина 8 см върху подложка от едрия пясък плюс транспорт, доставка и полагане.

Вторият вариант е по-евтин заради настилката от плътен асфалтобетон с дебелина 6 см и струва 15 554 лева с ДДС.

„Това е публична общинска собственост и не знам защо хората трябва да плащат за ремонт” -

учудено коментира кметът на район „Източен” Иван Стоянов. - Съмнявам се плочките да са били счупени и преди, гледали сме това пространство в Гугъл мапс и беше в добро състояние, но дори и да не е било така, редно е Община Пловдив да задели средства и да го направи. Не е нормално след европейския проект да остават неблагоустроени прилежащи площи”, подчерта районният кмет.

Кооперацията се намира на самата ул. „Богомил”, а пространството между сградата и тротоара е като пешеходна алея, която ще се ползва от всички, видя екипът на „Марица”.

Помолен да отговори по куриозния казус, ръководителят на проекта за пътната инфраструктура в кв. „Гладно поле” инж. Атанас Чилингиров отвърна, че тази година вече няма как да се ремонтира публичното пространство с общински средства, а за догодина той не може да поеме ангажимент.

Ул. „Богомил” е асфалтирана и строителите продължават да работят по продължението й до бул. „Санкт Петербург”. Според районния кмет Иван Стоянов има още много проблеми, които трябва да се решат, особено с благоустрояване на прилежащите площи, които в момента са като Кербала, както той се изрази - огромни бабуни пръст със строителни отпадъци.

Подпорната стена до блок срещу № 106 е разрушена

по време на строителните работи и пръстта с един метър е по-висока от тротоара. Тя ще се свлича на пътя, предупреди Стоянов. На въпрос дали подпорната стена ще бъде възстановена, директорът на „Пътинженеринг” инж. Георги Гаръбски каза: „Каквото реши ръководителят на проекта г-н Чилингиров”. В проекта, както и в договора не е предвидено възстановяване на стената.

Иван Стоянов заяви, че настоява да получи средства от Община Пловдив за благоустрояване и ремонти, като припомни, че от 3-те млн. лева, разделени между три района, в „Източен” били асфалтирани малък участък от северното платно на бул. „Цар Борис III Обединител” и част от ул. „Лев Толстой” - между ул. „Богомил” и „Ст. Шишков”. Тези ремонти в никакъв случай не струват 1 млн. лева.

 

 Хората от ул. "Гълъбец": Повдигнаха "Богомил", сега ще се наводняваме при всеки дъжд

Нивата на ул. „Богомил” и пресечките не са изравнени, но строителите увериха, че ще го направят. Живеещите на ул. „Гълъбец", една от пресечките, разказаха, че при всеки дъжд при тях става наводнение.  „Сега с повдигането на нивото на ул. „Богомил” при нас ще се стича цялата дъждовна вода. Голям проблем, всеки ден се налага да следим прогнозата”, сподели Росица Желязкова, която има магазин в партера на блока.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
Еврогейщина

Еврогейщина

16.11.2022 | 10:45

Еврогейщината е така. Давата се пари, но не се следи кое как е свършено, половината пари се крадат и се претупва работата. В Асеновград последните месеци се ремонтират няколко улици. В нета е пълно със снимки как се свършва работата, криви плочки, изрязани на две на три, все едно дете ги е рязало, подменят 1 метър от тротоара, а останалото си остава със стари плочки изкъртени и т.н. Сигурен съм, че вземат пари за целият тротоар, но подменят само по 1 метър ширина. Като погледнеш се чудиш да се смееш ли или да плачеш. Няма такава държава другаде! В Пловдив е същото, погледнете само стадион Ботев каква фасада му направиха, може ли стадион в 2022г. да го оставят на мазилка? Стадиони в последните 20-30г. се правят с окачена фасада, модерно и красиво, тук удариха една мазилка и боя :), а иначе искат още и още пари строителите :) Мила родна картинка. Където се обърнеш всеки иска само пари, а не виждат как строят :)

Отговори
10 1

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?