Художник продава картини, за да дари генератор за Украйна
- 18:30, 04.02.2023
- 21:27, 04.02.2023
- 3694
- 19
Тоню Цанев е художник, поет, музикант. Тези, които го познават, казват, че е необикновена личност, чиито ръце превръщат всичко, до което се докосне, в изкуство. Дори на сериозните 72 години Тоню не спира да създава картини и инсталации от стари предмети. И творбите му са причудливи - пълни с живот, музика и театър.
Името му стои и зад първия музей на мотиката. С приятели и съмишленици създават и Сдружението за култура „Магна силва", с което организират фестивала на уличното изкуство - „Гранит Фест“. Така започват да създават стенописи върху къщи и обществени сгради. Последната „акция“ на Тоню е свързана с Пловдив. Ето как.
Художникът Тоню Цанев пристигна в Пловдив, за да заяви своята подкрепа за бежанците от войната в Украйна. На 26 януари 2023 г. той откри самостоятелна благотворителна изложба - подкрепата за Украйна е негова кауза, а доброволци на сдружение „Магна Силва" се включват в организацията на събитието. 50% от стойността на продадените картини ще бъдат дарени на Временния център за настаняване на бежанци в Пловдив - Втори дом, както и за закупуване на генератор за Украйна.
Домакин на изложбата е Народна библиотека „Иван Вазов"-Пловдив, като тя се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“. Творбите на художника могат да се видят до 10 февруари. Събитието уважиха скулпторът Иван Тотев и художникът Данчо Григоров, Николай Близнаков, председател на регионалния съюз на НПО и консултант на сдружение "Магна Силва". На събитието в библиотеката дойдоха украински бежанци от Втори дом в Пловдив, бизнесмени, както и Димитър Георгиев, почетен консул на Украйна в Пловдив.
Пътят на Тоню Цанев тръгва от родното с. Гранит през 1951 г. Роден е на 14 февруари и първото му платно е върху пясъка, насред селото, където чертае трактори, комбайни, църкви. След като завършва училището в село Гранит, Тоню Цанев е приет в Художествената гимназия в София, а след това учи и живопис във Велико Търново.
В годините на соца работи по разпределение в Сливен като началник на отдел в завод „Спектър“ - единствения в соцлагера за промишлена и приложна графика. После заминава за София, където учителства, докато в Киноцентъра обявяват конкурс за аниматори и той го печели. Работи в него 10 години, като последните три прави собствени филми. Един от тях е изцяло авторския филм - „Една пчела по-малко“. Тоню е негов сценарист, постановчик, режисьор и художник.
До промените през 1989 г. се занимава с анимация и рисуване. Първата му самостоятелна изложба е през 1993 г. в галерия „Волар“ в Пловдив. Тя преминава с успех, следват още изложби - у нас, както и в Германия и Австрия.
Обратно към корените
Днес Тоню се е завърнал в родното село Гранит и под сянката на най-стария дъб в България майстори още от своите необичайни картини. Често работи с „материал“, взет директно от бунището, като шкафове и рамки за прозорци или огледала, полици и лопати за фурна. Вгражда в творбите си старинни предмети. „Обичам да създавам с тях колажи. Апликирам ги в масивни плоскости от дъб, от чам, червен чам, червена върба. Превърнал съм се в жив антиквар“, смее се майсторът.
Първият у нас: Ретро сечива украсяват Музея на мотиката
Тоню Цанев има колоритен поглед върху изкуството. В семейния си дом в село Гранит той е подредил над 100 различни по форма и размери земеделски сечива и предмети. Нарича го Музей на мотиката.
„В случая думата „музей“ е използвана символично, но той вече има място в моя дом - там е ателието ми - обяснява Тоню. - Кръстих го така в памет на майка ми Сребра. Навремето тя работеше като полевъд в местното ТКЗС. Не се раздели с мотиката до края на живота си.“
В музея Тоню Цанев е подредил над 100 различни по форма и размери земеделски сечива и предмети. Има и десетки предмети от бита на българите, традиционни за XIX век и първата половина на XX век. Най-новата му придобивка е чекечова - инструмент за почистване на рало от калта. От вътрешната страна на оградата пък е окачена най-голямата мотика в света, твърди творецът. Тя тежи близо 78 кг и още не се е намерил великан, който да я вдигне.
В семейния дом на твореца са снимани 15 документални филма.
Село Гранит е прочуто с изрисуваните си къщи
Знаете ли, че в село Гранит се намира най-старото дърво в Европа? То е от вида летен дъб и е на около 1700 години. Смята се за едно от малкото оцелели дървета от древната вековна широколистна гора, покривала цяла Горна Тракия, наречена „Magna silva bulgarica” (от латински - “Великата българска гора”).
Навремето вековният дъб е вдъхновил самия Златю Бояджиев, който го рисува в картините си. Освен това точно това е едно от селата у нас с най-много прояви на улично изкуство. От 2011 година традиция е в него да се провежда т. нар. графити фестивал. Събитието има за цел да съживи облика на стари сгради, да създаде цветни и живописни оазиси в рамките на селото и да провокира естетическите възприятия и нагласи на жителите. Така възлови места из Гранит бяха изрисувани с различни мотиви, запечатващи важни събития за селото, хилядолетния дъб, околната среда и др
Основни организатори на фестивала са художници - председателят на сдружението „Магна Силва“ Тоню Цанев и Таньо Павлов. Млади художници от Пловдив се присъединиха към тях и промениха облика на селото, като създадоха поредица от графити върху обществени и частни сгради в селото.
Днес селото е предпочитано място за живеене от много чужденци, но и на млади семейства, които се занимават с биоземеделие, фермерство и пчеларство.
Снимки от Наташа Манева
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни


















