Гробищата свършват, частници искат повече пари за свободните терени
- 07:32, 06.08.2024
- 15:42, 06.08.2024
- 8173
- 0
Траурните паркове в Пловдив са отеснели, свободните терени, отредени за гробните полета, свършват. А един от най-големите проблеми, пред който е изправена местната власт, е отчуждаването на имоти. Тежката и непопулярна задача е неотложна, за да не се стигне до резил - вторият град в България да няма къде да погребва починалите.
В Централния траурен парк от края на миналия век няма свободни терени, нито възможност за разширение и погребения се извършват само в стари гробове, каквито близките на покойниците имат. Същата ситуация е и на Драганови гробища на бул. "Александър Стамболийски". До краен предел са запълнени парковете в Прослав и Коматево.
Почти изцяло е запълнено най-голямото гробище - на Рогошко шосе, което погълна огромното пространство от близо 500 дка. Най-много частни имоти за разширение на траурния парк „Север” бяха придобити по време на кметуването на д-р Иван Чомаков, когато предприемчивите търговци пазаруваха срещу смешни пари от собствениците, а след това тарикатски ги заменяха за общински имоти в града. От 2008 г. закупените терени на Рогошко шосе се броят на пръсти - един имот е придобит за двата мандата на Иван Тотев, нула - при Здравко Димитров, защото водените преговори удариха на камък.
„Проблемът с разширение на гробищата на Рогошко шосе, в Коматево и Прослав е много сериозен и ние от началото на мандата работим по този въпрос. И трите парка са включени в Годишната програма за управление и разпореждане с общинска собственост. За траурния парк в Коматево вече намерихме решение с нов терен. За Рогошко шосе водим преговори със собствениците, заложихме в бюджета 70 000 лева за изготвяне на ПУП-ПРЗ и в момента подготвяме конкурс с цел разширяване на гробни полета в траурен парк "Север", обясни зам.-кметът инж. Тошо Пашов.
Земите в съседство с гробищата са частни и собствениците имат интерес да ги спазарят изгодно, включително чрез обжалване в съда, който обикновено завишава цената, определена от лицензирани оценители на Общината. Преди три години за отчуждаване бяха обявени два имота на Рогошко шосе, единият с площ 5000 кв. м за 153 450 лева, вторият - за 104 346 лева за 3400 квадрата, или приблизително по 30 лв./кв. м. След резкия скок на инфлацията цените ще са двойни. Частниците са наясно, че местната власт е притисната до стената, защото трябва, макар и срещу повече пари, да придобива терени, при това тези, които се намират на границата с вече запълнените гробни полета. В програмата, приета в началото на тази година с решение на Общинския съвет, се предвижда отчуждаване на пет частни имота в траурен парк „Север” и по един в Коматево и Прослав. И седемте са с голяма площ, но преговорите изискват време и вървят трудно. Едни собственици искат що-годе нормални суми, други тръгват от баснословни пари, които Общината по закон няма право да даде.
Над 50 000 вече са гробовете на Рогошко шосе. „Засега има места, но има нужда от нови територии, за да изградим навреме инфраструктурата и да не се озовем в криза. В Община Пловдив работят по въпроса и се надявам, че преговорите ще приключат успешно”, потвърди директорът на ОП „Траурна дейност” Коста Попов.
Презастрояването на траурния парк върви със същите шеметни темпове, както и на жилищните квартали. През миналата година погребенията в Пловдив бяха общо 3350, през 2024-та запазват средното си ниво - по 7-8 на ден. Но по време на пандемията празните полета на Рогошките гробища се стопяваха пред очите ни, като имаше дни, в които починалите достигаха 20-25, припомня кошмара директорът. В първата ковидна година погребенията се увеличиха с 500, във втората - с над 1000.
Ситуацията с отеснелите гробища спасява крематориумът, построен преди няколко години от частен инвеститор на Рогошко шосе. В Централния парк вече има 20 стени за урни и в момента се правят още две. В парк „Север” са изградени десетина стени и се строи още една. Стени има и на Драганови гробища, но за нови няма място.
Общината е длъжна да предоставя гробни места за всички починали в Пловдив, ако имат постоянен или настоящ адрес. Според Наредбата за санитарни изисквания на Министерството на здравеопазването за първите осем години не се плаща, след това трябва да се внесе такса в ОП "Траурна дейност".
Според ценоразписа на предприятието за 15 години се плащат 155 лева, за урново гробно място - 78. За вечни времена цените са съответно 570 и 285 лева. Ако след осемте санитарни години парите не са внесени, Общината има право да отнеме мястото.
Кремацията по-евтина и все по-популярна
Кремацията у нас става все по-популярна, въпреки че църквата продължава да държи на класическото заравяне на починалия в гроб. Услугата се търси, защото е свързана с много по-малко грижи, а освен това излиза по-евтино.
За полагане на урна в урнова ниша ОП „Траурни дейности“ взимат 72 лева и тази цена се запазва без промяна. Изкопаване на гроб и заравяне струва 162 лева, отделно се плаща за обличане, в някои случаи - гримиране, ковчег и много други разходи, плюс оформяне на гроба и изграждане на паметник, което започва от 1500 лв. нагоре, а след това иска и поддръжка. Предприятието предлага и почистване на гробно място, като за еднократно се заплащат 24 лв., за годишно - 180 лв.
На Рогошките гробища беше отделено парче от дефицитната земя и за домашни любимци. Кучешки погребения вече няма, защото няма и места.
В най-големия траурен парк вече от няколко години няма влакче, с което близките да стигнат до най-отдалечените гробове, ако не разполагат с кола. Разстоянията са огромни и особено за хора, за които придвижването е трудно, са недостъпни.
Проблемът е, че няма желаещи с книжка за управление на малката мотриса да извършват тази услуга. Почти целият персонал е назначен на минимална работна заплата, включително и гробарите. За вход с автомобил в гробищен парк все още искат по левче.
ОП "Траурни дейности" погребва за 1100-1200 лева, агенцията може да поиска и 5 бона
Погребение, поръчано на Общинското предприятие „Траурни дейности“, излиза 1100-1200 лв. по тарифата, определена от Общинския съвет, и без луксове. Най-големият разход е за ковчег, защото там цената зависи от фирмата, която ги произвежда и продава, както и от предпочитанията на близките на покойника.
Само Общината има право да предоставя гробните места. Навремето имаше инициатива за частно гробище, но тя бързо секна. Иначе общинското предприятие работи с най-ниски цени на услуги и в условията на жестока конкуренция. Частните траурни агенции, които вече сигурно са станали две дузини в Пловдив, предлагат по-високи цени, променят ги по своя преценка и когато искат, и за погребение вече искат от 2000 лева нагоре. Наскоро един познат сподели, че за погребение на близък са платили почти 5000 лева. При частниците няма таван, а след драстичния скок на инфлацията цените им са скочили най-малко двойно. Тарифите на общинските предприятия са твърдо заковани и са оповестени публично в техните сайтове.
Твърд ценоразпис има и за погребенията
"В ОП "Траурни дейности" увеличението засяга 13 услуги от общо 48 и средно представлява 20 на сто от предишните цени. Ръстът е минимален спрямо всеобщото поскъпване", каза директорът Коста Попов.
Със същия процент тази година нарасна и минималната работна заплата. Решението беше взето на последната сесия на Общинския съвет с промяна на Наредбата за определянето и администрирането на местни такси и цени на услуги в Пловдив по предложение на кмета Костадин Димитров. Завишени бяха част от услугите и в други общински дирекции и предприятия, които са на бюджетна издръжка.
Организация по обслужване на погребения се вдигна от 18 на 24 лв., а организиране на урнополагане в урнов гроб - от 18 на 21 лв.
„Три вида услуги касаят некролозите, тъй като консумативите поскъпнаха. Увеличението е много малко“, обясни Коста Попов. Цената за пет броя без снимка е 3,90 лв., с черно-бяла снимка - 5,40 лв., с цветна снимка - 12,50 лв., с две снимки - 15 лв. Три некролога струват между 3 и 10,50 лв., пак в зависимост от вида им. Ламиниране на некролог е 1,80 лв.
Некролози се поръчат далеч не за всички погребения и в ограничени бройки. Този ритуал, който преди години превръщаше дървета, спирки и стълбове в поменик на починали, постепенно отпада. Обикновено некролози слагат на входовете на къщи и жилищни блокове, но не и на обществени места.
Завишени са и цените, свързани с изкопаване и заравяне на гроб
Ако е в ново място, цената е 162 лв., в стар гроб - 180 лв., ако се полага урна в гроб, се плащат 60 лв. Изкопаване на кости от стар гроб струва 132 лв., полагане в гробно място - 54 лева. За носене и товарене на покойника в катафалка от предприятието взимат 12 лева. Преди да се изкопае нов гроб, се иска строителна линия, за благоустрояване - разрешение. Услугата е с цена 36 лв. вместо досегашните 30.
Цените на повечето услуги в общинското предприятие са без промяна и си остават най-достъпни. Най-скъпата е ексхумация, която струва 300 лв., но тя се извършва веднъж на четири-пет години само по искане на прокуратура или съда.
Окосяването се забави заради промяната в закона
С промените в Закона за обществените поръчки от тази година процедури за избор на изпълнители имат право да провеждат само кметове на общини и упълномощените от тях заместници. Директорите на общинските предприятия не могат да пускат поръчки, както беше досега. Бюджетните предприятия в община Пловдив са 15 и Голямата община буквално е затрупана от работа, обясниха от администрацията.
По същата причина закъсня и изборът на фирма, която окосява тревните площи в траурните паркове. До началото на май в общинското предприятие вече бяха подписали договори и започваха да окосяват. Този път се наложи да чакат, докато се извървят всички процедури, като през това време още през април и май, когато валя, тревата на гробищата избуя.
За траурните паркове в Общината е избрана фирма „Сатурн 9“. Навалица от кандидати за тази дейност няма, тъй като работата на гробищата не е сред привлекателните. Условията също са трудни - за разлика от големите тревни площи, в траурните паркове се работи в тесните пространства между гробовете. Специализираното общинско предприятие „Градини и паркове“, ангажирано със зелените територии в града, помага, но няма капацитет да поеме изцяло територията на гробищата.
В Прослав и Коматево бурените са окосени, Централни гробища открай време се поддържат образцово, тепърва ще режат плевели в траурния парк на Рогошко шосе.