4232

Главната ехти, децата на Пловдив на шествие за Деня на народните будители СНИМКИ

Стотици ученици се отправиха на празнично шествие по случай Деня на народните будители, понесли портрети на книжовници и български знамена. Шествието тръгна от площада пред Хуманитарната гимназия и ще мине по цялата Главна, като на две места – на стълбите на Каменица и на Военния клуб ще има празнични концерти. На първата локация поздрав ще направи хорът на пловдивските момчета „Стефка Благоева“, а на втората ще се изявят талантите от АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“. Военният духовият оркестър на Съвместното командване на специалните операции  води шествието. 

 

Стегнато и със сериозно изражение децата поеха пътя в прослава на книжовниците и будителите. Много от тях се бяха подготвили предварително с портрети на Паисий Хилендарски, Петър Берон, Захари Стоянов, Иван Вазов, Ботев и др. Част от тях бяха с официалните си училищни униформи, други – с народни носии. 

„За първи път денят на народните будители се чества в Пловдив в далечната 1909 година“, припомни Негово Високопреосвещенство Пловдивски митрополит Николай. На тази дата, по стар стил, Църквата отдава прослава на Св. Иван Рилски Чудотворец и това не е случайно. „Кой е будител? Как говорят будителите? Към какво ни призовават?, риторично попита митрополитът и даде отговор – всичко това може да се научи от заветите на св. Иван Рилски Чудотворец. В тях четем „не търсете да сте на челни места и да началствате“, „не търсете да бъдете познавани и обичани от земните царе“, „ако се намери някой сред вас, който сее раздори сред вас, такъв веднага изведете от вашето събрание, та да не се разпространи злото измежду добрите“.  Най-вече се пазете от „змията на сребролюбието“, защото то е корен на всички злини. „Св. Иван Рилски е стандартът, по който да измерваме будителите. Вменено ни е да бъдем непримирими към непочтеното поведение, да отхвърлим материализма, да уважаваме традицията и вярата и да живеем в единомислие“, подчерта пловдивският митрополит. 

Зам.-кметът на Пловдив Иван Стоянов също приветства учениците и учителите. Той направи ретроспективен поглед на празника назад през годините. Тази година честваме 102 г. от първото отбелязване на празника, като на моменти той е бил заличаван от празничния календар на страната и отново възстановяван. Българският народ високо цени делото на своите възрожденци и книжовници, подчерта Иван Стоянов. „Изразявам дълбокото си уважение към вас и ви пожелавам здраве и много успехи“, поздрави той съвременните будители – учителите и дейците на науката и културата. 

Снимки от Наташа Манева

Оцени новината

Оцени новината
3.7/5 от 3 оценки
3.7/5 от 3 оценки

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?