Геокешърът - новият Индиана Джоунс

Все повече пленници на офиса и компютъра търсят необичайни хобита. Заформя се нов клуб на търсачите на силни усещания. В края на работната седмица новите авантюристи изключват компютъра, зарязват петъчните разпивки, слагат в раницата карта и GPS-навигатор, скачат във влака и тръгват по следите на съкровища. Накратко ­ това е новият Индиана Джоунс ­ геокешърът.

Т.нар. геокешинг се появи в САЩ. Названието може да се преведе свободно като търсене на пари в брой. Доскоро GPS-приемници ползваха само военните, тъй като в показанията им нарочно се въвеждаха неточности, които правеха навигатора безполезен за обикновените граждани. Режимът е отменен от президента Бил Клинтън през 2000 г., когато GPS устройствата станаха достъпни за всички. Така на поредния авантюрист му хрумва да си поиграе на търсач на съкровища. Кой не търси романтиката на приключението? Така се стига до прост, но интересен сценарий: скриваш в гората кутия с полезни, но не много скъпи вещи и пускаш координатите в интернет. Десетки търсачи на приключения хукват по следите на скритото "съкровище", за откриването на което понякога отиват цели дни.

Геокешингът скоро се превръща в страст за мнозина. В момента с играта на Индиана Джоунс се занимават десетки хиляди по цял свят. Вече има тематични сайтове, в които братството обменя информация за скривалищата. Най-запалени са туристите, които съчетават страстта да посещават красиви места с търсенето на съкровища.

Впрочем геокешърите могат да се разделят на групи по интереси: лодкари, автомобилисти, пешеходци. Най-трудни са задачите на пешаците, които крият съкровищата в зони, недостъпни за автомобили.

Скривалищата са няколко вида. Класическият представлява пластмасов контейнер, в който са поместени предмети, непредставляващи интерес за обикновените хора. За геокешъра обаче това са направо скъпоценности. Една от вещите може да се вземе, но на нейно място задължително трябва да поставите свой предмет. Трябва и да се регистрирате в бележника, който е поставен в контейнера.

При виртуалното скривалище не се налага да търсите никакъв контейнер. Просто трябва да откриете загадката, за да потвърдите, че сте били на мястото. Играчът трябва да открие какво е написано на определена табелка, колко дъски липсват от оградата, колко колони има някакво съоръжение. Подобни скривалища са удобни за зимата, когато е трудно да заровиш контейнер в замръзналата земя.

Тайникът загадка е усложнен вариант на виртуалния. Тук задачата не е една, а няколко. Отгатваш едно, минаваш на следващия етап. И така задачата се решава по веригата. Твърде сложна е играта на геокешинг в големия град ­ като нищо могат да те заподозрат в тероризъм, като видят как криеш пластмасов контейнер из парка. Подходящи за големия град са тайниците загадка, позиционирани сред природата.

Не се препоръчва да се оставя в скривалището храна ­ може да се развали. В "забранения" списък са цигарите, оръжието, парите.

Да си направите скривалище не е проста работа, нужна е фантазия. Задължително мястото трябва да представлява исторически интерес. Геокешерите не се интересуват само от криеницата, а и от новите, необикновени места, с които са свързани легенди. Най-добрите скривалища са в райони, които ги няма на картата. Обикновените туристи не ходят там. Затова пък търсачите изпадат във възторг при вида на полуразрушена църква, за която всички са забравили. Или езеро, в което вече никой не се къпе.

Няма никакви ограничения за последователите на Индиана Джоунс. Геокешъри са и ученици, и пенсионери. Важно е да имаш GPS-навигатор, да обичаш пътешествията, да те привлича откриването на нови неща.

Обикновено играта става през уикенда. Откриваш в интернет нови скривалища и тръгваш на път. А в понеделник се връщаш на работа, включваш компютъра. Обаждаш се на приятел и казваш: Ей, какво съкровище открих в неделя! Така с всяка седмица новото братство ­ това на геокешърите, се множи.

ПРАВИЛА

Играчът прави скривалище и качва координатите в сайта. Другите играчи тръгват да го търсят. Работата изглежда проста само на лаиците. Най-интересното започва едва след откриването на мястото. Навигаторът, който ви е помагал, може само да ви обърка, тъй като дава отклонение до 15 м. Обикновено подобни грешки са незначителни. В случая обаче могат да направят откриването на целта невъзможно. За улеснение на играчите в сайта освен географските координати се прави точно описание на маршрута с фотоси от местността. Посочва се дори оборудването, което може да улесни търсенето на "съкровището". Някои скривалища се откриват по-добре нощем.

Британски пенсионер откри съкровища за 500 000 лири

Търсенето на съкровища обаче съвсем не е романтична измишльотина за убиване на време и при малко късмет може да се превърне и в доходен бизнес. Доказва го случаят с британския каменар Питър Бисли, чиято детска мечта е да стане търсач на съкровища. Надъхан от приключенските романи, които поглъща в ударни дози, всяка отпуска Пит посвещава на хобито си. При нулев резултат. Британецът обаче е убеден, че причина за фиаското е липсата на металотърсач и време. Започва жестоко пестене и с пенсионирането си през 2003 г. се отдава на търсенето на съкровища. Преди това обаче години наред се рови в специализирани форуми в интернет, изучава карти и трупа теоретичен опит. Приятели и роднини вземат Пит на подбив, когато той споделя грандиозните си планове ­ да открие истинско съкровище, като в книгите ­ сандък със златни монети и скъпоценности. Гледаш много филми за пирати, корят го приятелите. Който търси, намира, отговаря пенсионерът.

Вече никой не му се смее ­ на 68 Питър Бисли има в книжката си 500 000 лири, (около 760 хиляди долара), от продадени находки. Тайната на успеха на Питър е проста: съставя си план за няколко години напред, рисува карта, разчертана на квадрати и започва търсенето: копае по 6 часа, 3-4 дни седмично. Не си позволява безпричинно спиране, все едно е на работа.

Пенсионерът не отива на екзотични острови, а търси съкровище край родното си място ­ Ватерлоовил, графство Хемпшир. Съдбата дълго не му се усмихва. Когато обаче го прави, върху Бисли се изсипва истински рог на изобилието от артефакти.

Тази пролет най-сетне открива антично украшение ­ древноримски кулон, който, според експертите, принадлежал на много знатна особа, вероятно дори от царски род. За кулона, който продава на запален колекционер, пенсионерът взема 30 000 лири. Тази есен Бисли ще продаде на търг открития от него пръстен на викинг ­ стартовата цена е 80 000 лири. Най-ценният му трофей обаче е находката от 50 древноримски монети, за които Британският музей е готов да брои на пенсионера 100 000 лири. За всичките си находки Питър ще получи над 500 000 лири, за удивление и завист на всичките си познати.

Смятам се за изследовател заради находките, въпреки че нямам историческо, нито археологическо образование,  признава Бисли. Повечето от търсачите на съкровища, с които поддържа връзка, приемат хобито си за бизнес ­ заради парите, които им носи. Питър обаче продължава да смята откриването на съкровища за своя мисия, за осъществена детска мечта.

С набъбването на банковата му сметка Бисли започва да отделя време за дообразоването си, проучва историята на родния си край. Да откриеш под земята нещо, създадено преди векове, е върховно преживяване. По-възнуващо от това да спечелиш джакпота от тотото, категоричен е пенсионерът. Питър е сантиментален - продължава да ползва металотърсача, който купува от свой бивш колега в далечната 1979 г. Точно тогава започва да му създава проблеми сърцето и лекарят му препоръчва по-малко работа и повече разходки на чист въздух. Точно пътешествията из хълмовете на родния Хемпшир връщат Питър към детската му мечта ­ да открие съкровище. Реших да ударя с един куршум два заека, шегува се авантюристът. Отначало не откривал нищо, само дребни стари монети, които подарявал на фермерите, на чиито земи търсел неизвестното съкровище. Някои го гледали накриво, един дори сам се заел да копае, но така и не открил нищо. Късметът не се усмихва на всеки, коментира Питър.

Плановете на пенсионера са наполеоновски: със спечелените пари той смята да продължи търсенето на съкровища в Европа. Не съм излизал зад граница, но това няма значение. Вече се готвя, чертая карти, подтягам стария металотърсач и скоро ще се заловя за работа, потрива ръце търсачът на съкровища.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?