Фирмата на бивш зам.-кмет стопанисва депото в Цалапица от 30 години
Половината котловани са рекултивирани, чака се и сепарираща инсталация
- 08:30, 14.10.2024
- 08:33, 14.10.2024
- 4165
- 0
Пловдивската фирма "Водстрой" поддържа депото в Цалапица от 30 години, изградено в началото на 90-те години върху 200 дка земеделска земя. По онова време беше използвана немска технология, при която слагаха водонепроницаема мембрана, за да не стигат утайките до подпочвените води. Договорът на оператора с Община Пловдив е подписан с неопределен срок - до приключване на сметището, чийто капацитет се увеличава периодически с решение на МОСВ, въпреки че още преди 15-20 години се заговори за закриването му.
В началото на демокрацията „Водстрой“ беше държавна фирма, затова тя беше наета да стопанисва депото. Приватизирана бе през 1998 г., а в края 1999 г. шефът на дружеството и акционер Атанас Славов беше назначен за заместник-кмет по стопанската политика в екипа на д-р Чомаков. Както си му е редът, той напусна управлението на фирмата и изкара два поредни мандата в Община Пловдив. И в момента си е акционер и една от водещите фигури в стопанисването на депото.
В общинския бюджет и в план-сметката за чистотата тази година са планирани 405 540 лева за експлоатация на сметището. В тези разходи са включени всички дейности, включително физическа охрана и видеонаблюдение, както и мониторинг. Боклукът в депото се приема от служител на Общината, като количеството се тегли на кантара на входа.
В Програмата за управление на отпадъците, одобрена от Общинския съвет през 2023 г., е записано, че до края на 2024 г. трябва да бъде завършена рекултивацията на котлованите. По думите на зам.-кмета Иван Стоянов, досега са рекултивирани шест котлована от общо 12. Другата задача, която също трябва да бъде изпълнена в близко време, е внедряване на сепарираща инсталация. Според изискването на Европейския съюз още преди години в депата трябваше да се въведе разделянето на отпадъците.
Всички тези мерки изискват средства, които в бюджета открай време не достигат, затова Община Пловдив разчита на финансиране по програми на ЕС.