Електронен звън оглася отвисоко Хасково, но не призовава към молитва в храм

Камбанарията градски часовник, а не религиозен символ

Строителството на камбанарията на Ямача продължава с пълна пара. Работници от фирмата-изпълнител от Търговище и дюлгери от Хасково довършват пространството около градежа и боядисват части от фасадата. Осемте камбани са закачени, остава да се постави портата със заключващия механизъм. Кога обектът ще бъде напълно готов и официално открит, никой там все още не знае. Когато направят курбан, пошегува се един от строителите вчера сутринта. Казваха за 26-и - Димитровден, но не е сигурно, добави друг. Когато и да стане това, камбанарията на Ямача няма да бъде осветена. Дори и да бъде извършен водосвет, то ритуалът ще бъде като за паметник, а не като за църковен символ, научи “Хасковска Марица”. Още при първата обява за рязане на лентата, гласена за празника на града - 8 септември, в афиша на Община Хасково липсваше терминът освещаване. Под сурдинка се коментираше тогава, че Н.В. Пловдивският митрополит Николай е отказал да извърши ритуала. Дали е имало покана от местната управа и отказ от владиката, не е ясно. Сигурно е обаче, че за този ден - 8 септември, а и досега, митрополитът не е упълномощавал хасковски свещеници да извършат освещаване вместо него - нещо, задължително по канон, ако е бил съгласен с ритуала. Само владика има право да освещава нов храм или част от него - в случая - камбанария. Ако е зает, той възлага това на архиерейския наместник и другите местни свещеници, поясниха божии служители. По този начин се налага изводът, че новата камбанария, въпреки кръста, който я увенчава, ще бъде по-скоро светски, а не религиозен символ.

Строежът на 29-метровата камбанария на Ямача започна с водосвет. На церемонията, състояла се на 30 април, присъстваха кметът Георги Иванов, председателят на Общинския съвет Делян Делчев, съветници, проектанти и строители на обекта, както и много граждани. Водосвета за първата копка извърши цялото свещеническо войнство в Хасково, начело с архиерейския наместник отец Антоний Енев. Ритуално бе разбита бутилка шампанско в багера на строителите за успех на начинанието. След което гостите бяха втрещени от извършеното ритуално жертвоприношение, и то пред очите на множество малки деца. За шок и ужас на всички бе теглен ножът на овен, чиято кръв, според древен обичай, трябвало да се взида в основата на градежа. Обредът предизвика вълна от противоречиви коментари из целия град. Отнесоха го най-вече свещениците, които бяха обвинени в еретизъм и послушание на кмета. Не е съвсем по християнски, но е за добро, оправдаха се те.

Въпреки че строежът стартира с църковен водосвет и християнско-езическо жертвоприношение, ритуалът по официалното му откриване обаче най-вероятно ще включва само гражданска церемония. Според запознати, камбанарията не може да бъде осветена нито като църковен символ, нито като кула-паметник. Защото тя не е нито едното, нито другото, въпреки че съчетава в себе си елементи и на двете. Нещо повече - никъде не се споменава, че това е камбанария - част от параклиса “Рождество Богородично”. Навсякъде и от всички съпричастни към градежа се посочва, че камбанарията се намира в близост до монумента на Света Богородица.     Че е съобразена и ориентирана спрямо Статуята и проектирана така, щото да бъде в хармония с Девата. Точно в ансамбъл и двата обекта ще се рекламират като туристическа дестинация. Комбинацията от Богородица, вписана в Книгата за рекордите на Гинес, и камбанария с панорамна площадка, с изглед към закриляния от нея град, е наистина любопитна атракция. Къде е обаче тук християнският символ? Не свършва ли той само с камбаните и кръста? Може ли камбанария да се строи на поляна?

Не е ли това повече кула-часовник, отколкото част от храм? Според църковните канони, камбанарията е специална култова постройка или част от архитектурен ансамбъл. Обикновено представлява висока кула, където са монтирани от една до множество камбани, с които вярващите се призовават за богослужение. Основна функция на камбанарията е да поддържа на височина камбаните. Така те могат да известяват населението в цялото населено място, дори и отвъд, за всекидневните религиозни събития. По този начин камбанарията се явява основен инструмент за пропаганда на християнската религия.

И именно като такъв бе замислена кулата - като противовес свише на исляма, последователите на който в областния град са внушителна и добре организирана общност. Публична тайна е, че целта бе да се “заглушат” езаните - призивите за молитва от джамиите, които ехтят от високоговорителите на минаретата всеки петък. Според мюсюлманските канони - езан трябва да се прави по пет пъти на ден.

Християнската традиция налага камбани да бият сутрин в 7 и следобед в 17 часа. Бият и в 8, и в 9 часа, ако в съответната църква има служба. По предварителна информация камбаните на Ямача ще огласяват целия град точно по обяд - в 12 часа. Тук е и голямото разминаване с църковните норми.

Дори и да бие в 7 и 17 часа, камбанарията на Ямача очевидно ще изпълнява по-други функции от посестримите си. Електронният звън няма да призовава християните към служба по простата причина, че в параклиса под монумента не се служи.

Не само защото не е осветен с вграждане на мощи на светци, както се освещава църква, а и защото, за да има свещенодействие в даден храм, свещеникът трябва да служи със специален антиминс - парче плат, при освещаването на което в него също се поставя частица от мощите на светец. Антиминс се използва от поповете там, където няма олтарни трапези за извършване на богослужението - т.е. на полето, в параклиси и т.н. Това едва ли ще се случи точно в параклиса “Рождество Богородично”, защото той не принадлежи на Светата православна църква, а е публична общинска собственост.
Кметът Георги Иванов заяви в интервю, че проектът за камбанарията е съгласуван три пъти с Пловдивския митрополит Николай. Странно, защо тогава Дядо Владика и неговите подопечни не са съпричастни, поне до този момент, към откриването и освещаването на 29-метровата кула, увенчана с православен кръст на върха? Кога и защо се скъсаха връзките, поставени на здрава основа в по-ново време от покойния вече митрополит Арсений, осветил през 2003 г. Статуята на Св. Богородица?
Градоначалникът донякъде сам дава отговор на този въпрос на сесията на ОбС - Хасково, в края на август с вметнатото си встрани от съществото на дебатите изказване за писмото на съветничката от ГЕРБ Сена Радева. “Тя, между другото, не знам дали знаете, е човекът, който писа до Владиката, че каква е тази работа общината да е собственик на църква. Откъде-накъде общината ще е собственик на църква, като примерно узунджовската, като на параклиса горе, като на “Орфей”, която така и не е завършена, (ОбС - Хасково, отмени свое Решение №226 от 20.06.1997 г. за отстъпено право на строеж и възложи на кмета да предприеме необходимите действия по довършването на църковната сграда със средства от външно финансиране и доброволни дарения - Решение №47 от 25.01.2008 г. - б.а.).

“И аз получих едно писмо от Владиката, може би ви запознах, че той остава с особено мнение за Хасково, докато ние тези обекти не му ги предадем безвъзмездно, за да може той да си носи златните часовници, да се вози на БМВ-та, джипове и т.н. Как ще стане това, питам аз? Първо, Законът за общинска собственост не позволява общинска собственост да се подарява, ако не се продаде на съответния търг. Отговорих му на това писмо и оттогава вече не кореспондираме с него.”

Малко след това кметът заяви пред ОбС, че “много от църквите в България са държавна собственост или общинска собственост”. На мен поне обаче не ми е известно да има друга община, която да актува като общинска собственост не новопостроен храм, а църква с вековна история, обявена за паметник на културата, каквато е узунджовската.

КОЛКО СТРУВА КАМБАНАРИЯТА?
Колко струва камбанарията е въпрос с повишена трудност. Сумата тръгва от 350 000 лв. и набъбва до 600 000 лв. в различни публикации. Обществената поръчка, спечелена от търговищката фирма “Радита ООД”, официално е на стойност 398541.19 BGN без ДДС. В информация за стойността на договора четем, че първоначална прогнозна обща стойност на договора е 525900 BGN без ДДС.     Какво включва тази цена? Дословно в обществената поръчка е записано:
Предметът на договора за възлагане на малката обществена поръчка включва изграждане на камбанария, ситуирана в близост (югозападно) до параклис “Света Богородица” и Статуята на Света Богородица в парк Ямача. Височината до върха на купола е 28.48 метра. Под купола са разположени няколко камбани с електронно управление. Подходът към камбанарията и обемно-пространственото оформление около нея е предвидено с ограждаща конструкция с аркади и окачена стъклена фасада около носещите колони на камбанарията. Оформени са три нива на достъп над кота 0,00, даващи възможност за ревизия и поддръжка. Достъпът се осъществява чрез спираловидна стълба. Оформлението на фасадите е предвидено с облицовка с ивайловградски камък, декоративни мазилки, алуминиева ламарина, окачени стъклени фасади и полиран гранит. Предвидено е доставка и монтаж на православен кръст с размери 2,10/1,20. Кръстът ще бъде изработен от плоско желязо, с обшивка от алуминиева ламарина RAL 8025. Основата на кръста представлява полусфера - стоманена конструкция с обшивка от алуминиева ламарина RAL 1037, малка полусфера - стоманена конструкция с обшивка от алуминиева ламарина RAL 8025, и 4 бр. арки с обшивка от алуминиева ламарина RAL 8025.
В цената най-вероятно не се включват новите две камбани, които кметът поръча, тъй като звукът от поставените не бил достатъчно силен при изпробването им на 8 септември. Колко ще струват те, не бе обявено. Не е уточнено и колко точно са предвидените по договора, защото там е написано “няколко”.
За строежа на камбанарията няма да бъдат харчени общински средства. Изграждането на камбанарията ще се извърши изцяло с дарения, подчертава нееднократно градоначалникът. До момента са събрани 180 000 лева, обяви той при старта на строителните дейности в края на април и добави, че ще бъдат отпечатани 10 000 картички, които ще се продават по 10 лева. Големи фирми пък били обещали по-крупни суми за камбанарията. Към края на август, когато се очакваше да бъде завършена, по информация от общината, сумата от дарения бе към 59 хил. лв. Предвид темповете на дарителство, все повече се налага мнението, че разплащането на камбанарията няма да мине, без да се налага да се бръкне солидно в общинската хазна.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
иднд

иднд

14.10.2010 | 18:50

Обезмаслител с марката Coner може да закупите от Кауфланд,Карфур,Сани,Лекси,Триумф,Мега Марина,Алати,Рила,Слънчеви лъчи и всички специализирани магазини за битова химия.Вносител за България "ЕМГ" ООД.www.emg-bg.com facebook: ЕМГ ООД

Отговори
0 0

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?