Дубайската принцеса свири на Формула 1

Цигуларката Таня Тингарова обиколи 60 страни, за да се убеди, че по-магичен град от Пловдив няма.

Таня Тингарова е доказателство за млад талант, постигнал успех извън България и сбъднатата мечта да се реализира у нас. Красивата пловдивчанка е на 27 години, но вече има дълъг списък с постижения из целия свят като цигуларка:

“Най-хубавото нещо в това да си цигулар е възможността да пътуваш. Работата ми даде възможност да обиколя света, докато правя това, което обичам - да свиря! Била съм в около 60 държави, благодарение на цигулката".  

Първи упражнения с царицата на музикалните инструменти Таня започва от малка. “Сестра ми също е цигуларка, тя беше моето вдъхновение, така израснах със звуците на цигулката и на 6-годишна възраст започнах да се упражнявам по-сериозно.

А по-късно, докато учих, прекарвах около 30 000 часа в свирене - 20 години средно по 4 часа на ден. Понякога и по 10 часа", усмихва се тя по детски.  По пътя към успеха поема, когато едва на 13 години заминава за Америка, за да преследва мечтата си.

Прави го, след като печели пълна стипендия сред 10-те избрани кандидати от цял свят в една от най-престижните академии по изкуствата в Калифорния - Idyllwild Arts Academy. Успешно завършва висшето си образование с цигулка в Ню Йорк (State University of New York at Stony Brook) и започва да превзема върхове, първият от които е Дубай.

“Дубайската принцеса", както я наричат шеговито приятелите й, получава предложение за работа в Близкия изток и се потапя в културата на Обединените арабски емирства. С отличаващи се стил и шоу Таня свири по лични поводи на най-високопоставените глави в емирствата, сред които са владетелите на Оман, Абу Даби, Дубай и Катар.

“Стандартът в Абу Даби е много висок и бляскав и доста артисти идват от Западна Европа и Америка за самостоятелни концерти. Интересът към класическата музика все повече се увеличава, което дава възможност на творци да се развиват в тази сфера", казва тя.

Нашето момиче свири на Формула 1, над пистата “Яс Марина" на Гран при в Абу Даби, дори получава предложение да се присъедини към оркестъра на великия Андреа Бочели за един от концертите му там.  Въпреки успеха, който постига в ОАЕ, тя признава, че не спира да копнее за завръщане у дома: “България винаги е притежавала сърцето ми, а Пловдив душата", заявява музикантката.

И затова се връща в родния град по тепетата с пълни сили, многобройни участия и нови музикални проекти.

 

Цигулката като инструмент на любовта

Когато двама музиканти се влюбят, се ражда нова Вселена, където любовта е вечна. Точно такава е историята на двамата млади цигулари - Таня Тингарова и Светослав Радославов - Свет. Талантливият музикант открива магията на инструмента на 3 години, по-късно заминава за Америка, а днес е американска сензация и финалист в най-гледаните предавания “Америка търси талант" и "България търси талант", където скоро получи "Златен бутон" за блестящото си изпълнение.

Бори се с тежката диагноза мозъчен тумор, която побеждава благодарение на любовта си към живота и музиката. Някои от специалистите го определят като най-добрия цигулар със собствен хип-хоп и денс стил.

Печели вниманието на ред известни хора в сферата на шоубизнеса - Кание Уест, Джейми Фокс, Джей Зи, Джон Леджънд. Свет научава за Таня, когато попада на новия и музикален клип, вдъхновен от хит сериала “Game of thrones", заснет в Асеновата крепост с цел да се разчуят красивите български забележителности.  

Мигновено се влюбва в творчеството и в самата нея, което го отвежда от Ню Йорк към Пловдив. “Любовта към цигулката събра Дубай и Ню Йорк под тепетата", обобщават влюбените цигулари.

Премиера на “Българка”

"Любовта може да обиколи света и пак да намери подслон, и то в сърцето на Пловдив." С това изречение цигуларите Таня и Свет описват еуфорията си покрай премиерата на съвместния им проект - "Българка",  музиката на която е по мотивите на народната песен "Девойко мари хубава".  

Официалният инструментал е дело на Deep Zone Project, които предоставят възможността на цигуларите да популяризират тяхната музика в аранжимент от 2 цигулки дори на международно ниво. Локациите на видеоклипа Свет и Таня  избират така,че да напомнят магията на Пловдив като Културна столица.

Кадри от клипа разказват закачливата им любовна история, а цветущите, колоритни артзони в "Капана" допринасят за модерната им приказка. Едни от най-красивите сцени са заснети в зелените градини на Етнографския музей и романтичния залез на Небет тепе. За проекта Таня избира да работи за втори път с пловдивската сценаристка и режисьор Никол Ветин.

Българска следа в "Страдивариус"

Един италианец завинаги свързва България с изкуството преди близо 400 години - най-гениалния майстор на струнни инструменти за всички времена - лютиерът Антонио Страдивари. Тайната на техниката му остава неразгадана и до днес.

Водеща е хипотезата, че в плътността на дървото, от което бива изработена цигулката, се крие вълшебството. Името му е български смърч - именно от него се изработвала горната част на цигулките, а страниците и долната част - от италиански явор.

Как да я изберем за детето

При избирането размера на първата цигулка на вашето дете е важно да знаете само едно - за всяко дете е индивидуално! Размерът не зависи от възрастта или раста, най-важният фактор се оказва размерът на разпънатата ръка, когато се взимат мерки, за да се прецени кой размер цигулка и лък са най-подходящи.

Мери се лявата ръка на детето, докато е протегната от рамото до центъра на дланта, като пръстите трябва да пасват с грифа на цигулката.

Автор: Кристина Гайдаджийска

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?