Дядо Минко катери стълбите 25 г. с ампутиран крак

Асансьорът не спира на етажа, защото комшиите му отказват да плащат 2 лева месечна такса


Бившият шофьор Минко Чобанов е с ампутиран крак от 25 години. Живее на втория етаж във високия блок на Брезовско шосе. Да излезе навън за него е канска мъка, защото трябва да катери стълбите с патериците. Инвалидната му количка отдавна е стои неизползваема в антрето на апартамента. Няма как да я използва, тъй като асансьорът не се отваря на неговия етаж. Причината - съседите отказват да плащат таксата. „Превръщам се в заточеник в собствения си дом. Силите вече не ми стигат. През последните месеци няколко пъти падам по стълбите. Моля се на домоуправителя да отворят вратата на асансьора, но няма резултат”, казва възрастният мъж. Съгласен е да плаща месечните вноски на четирите съседни апартамента само и само да има асансьор.



На 8 март ще направя 76 години. Когато ми ампутираха крака, бях на 52. Силите вече не ми стигат да качвам стълбите с патерица. Това разказва Минко Чобанов. Навремето бил шофьор в „Тексим”, когато открили, че има запушване на артериите. „Откакто сме в този блок, вратата на асансьора на втория етаж е затворена. Така решихме преди години, за да пестим от таксата. Етажите нагоре плащат по 3 лева на месец, а ние - по 1”, обяснява Минко.

Докато бил по-млад се справял, но вече му е много трудно. „Най-тежки са ми последните 2-3 стъпала. Напъвам да вдигам крака, но не се получава. Така се спъвам и често падам. Щом залитна, пазя главата. Краката и без това хич ги няма, но ако ударя и нея - дотам съм”, казва с чувство за хумор Минко. Номерът при качването на един крак бил да се държиш с две ръце за парапета, но не остават за патерицата.

Оказва се, че да се отвори един затворен с години асансьор не е лесна работа. Когато хората населили 16-етажния блок преди около 40 години, първи, втори и трети етаж се отказали от ползването му и заключили вратите си. Преди време три от жените на третия етаж, които навремето били пъргави пловдивски дами, усетили, че се станали достолепни и понатежали баби. Другите се смилили над тях и техниците отключили вратата. Тогава проверили и тази на втория етаж и установили, че са клеясали и трябва да се сменят.

Касиерката на блока е Нели Джамбова. Тя смята, че да се отвори асансьор на втория етаж е невъзможно. „Близо 40 години тази врата не е пипана. Викахме техници, които огледаха и ни казаха, че няма оправяне. Подмяната на частите за втория етаж ще струва около 1000 лева. В касата нямаме такива пари. Не виждам и как ще се съберат за такова нещо”, обяснява г-жа Джамбова. В блока има 80 апартамента. Така инвестицията прави по 13 лева на апартамент, но хората, изглежда, не са готови да жертват тази крупна сума, за да помогнат на инвалида.

На етажа на Минко има яростни противници на идеята да се отвори асансьор за него. Такъв е най-близкият му съсед Петко. Двамата живеят стена до стена и Петко е категоричен: „Като иска да му пуснат асансьора - да си го плати! Той взема помощи”, отсича Петко. Въпросните помощи са 32 лева на месец и Минко ги харчи за лекарства. Комшията му обаче не отстъпва: „Не давам и стотинка! Кеф ми е да не давам и не давам!".  Понеже е по-млад от комшията, Петко не мисли за момента, когато и на него ще му потрябва асансьорът.   

Комшията отсреща е по-сговорчив. „Добри съседи сме и ще помогнем”, твърди инж. Венцислав Деспинов.

Докато Минко разказваше патилата си, в дома му позвъни 50-годишният несретник Николай, който също живее в 16-етажния блок. „Бате Минко, имаш ли нещо сладко и една цигара?”, пита гостът. Минко потропва с патериците към масата в хола, където държи почерпките. 

„Помагам му - давам му по цигара-две всеки ден. Никито е набор на Стоичков и е от онези Божии души, на които трябва да се помага, защото остана съвсем сам на този свят”, каза човекът, който от 25 години катери стълбите на един крак. „Бог да те благослови, бате Минко!”, каза Николай и сяда на долната площадка на стълбите да си изпуши цигарата. Него обаче никой няма да го пита, когато етажната собственост се събере да разрешава спора около заключената асансьорна врата на втория етаж.  



 Професионалният домоуправител: 1000 лева са много пари за една врата

1000 лева за стягането или обновяването на една врата на асансьор е голяма сума, твърд професионален домоуправител с десетки клиенти в Пловдив. Според него тя не е дошла след реален оглед и точни сметки, а е подхвърлена между другото от техниците.  

Дали става въпрос за подмяна на клеясали механизми за отваряне, или за цялата врата - 1000 лева са нереално висока сума. В случая става въпрос за обикновена врата, която дори не от плъзгащите се. И на всичкото отгоре самата тя и касата на етажа не са амортизирани през годините, твърди домоуправителят.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?